28 listopada, 2008 | Kategoria: Aktualności, Wiadomości
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) zwrócił się do rządu o pomoc w związku z kryzysem finansowym – dowiedziała się Gazeta Wyborcza.
Czego oczekują deweloperzy?
Szybkiego złagodzenia ustawowych warunków, od których zależy uzyskanie budżetowej dopłaty do kredytu mieszkaniowego. Dzięki tej dopłacie – mniej więcej połowy odsetek przez osiem lat spłaty – kredyt w złotych jest tańszy od kredytów we frankach szwajcarskich.
PZFD postuluje:
– dopłatę także dla tzw. singli, a nie jak obecnie wyłącznie dla rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci;
– zniesienie limitu powierzchni mieszkań i domów (obecnie odpowiednio: 75 i 140 m kw.); pozostałby limit powierzchni objętej dopłatą, ale byłby on taki sam dla mieszkań i domów – 70 m kw. (obecnie dopłata obejmuje w pierwszym przypadku 50 m kw., a w drugim – 70 m kw., a od nadwyżki w metrażu trzeba zapłacić pełne odsetki);
– podwyższenie limitu kosztowego o 60-70 proc. powyżej GUS-owskiego wskaźnika kosztu budowy w województwie lub mieście wojewódzkim (obecnie cena mieszkania nie może przekroczyć o więcej niż 30 proc. tego wskaźnika);
– objęcie systemem dopłat tylko nowo budowanych mieszkań i domów (obecnie państwo pomaga także tym, którzy kupują mieszkania i domy na rynku wtórnym).
Jacek Bielecki z zarządu PZFD przyznaje w Wyborczej, że chodzi o ożywienie popytu na nowe mieszkania, bo zamarł on wskutek zaostrzenia przez banki warunków udzielania zwykłych kredytów (wzrosły marże, a w konsekwencji – oprocentowanie, banki zaczęły wymagać wkładu własnego, a niektóre, np. Millennium, wycofały się z tanich kredytów we frankach). Ponadto większość nowych mieszkań nie spełnia kryterium kosztowego.
– Budownictwu mieszkaniowemu grozi zapaść. Jeśli rząd jej nie zapobiegnie, skutki odczuje cała gospodarka – ostrzega w dzienniku Bielecki.
Data publikacji: 2008-11-28
Autor: Gazeta Wyborcza
Interesuje Cię ten temat?
Zamów nasz newsletter.
Kategorie: Aktualności, Wiadomości
Tagi: budownictwo mieszkaniowe, cena mieszkania, deweloper, deweloperzy, dopłaty do kredytu, kredyty mieszkaniowe, mieszkania, nowe mieszkania