24 września, 2010 | Kategoria: Wiadomości, Wydarzenia
Oszczędzanie wody na budowie ma wiele zalet. Niezaprzeczalnie jedną z nich jest ochrona środowiska. Ale czasem do oszczędności jesteśmy zmuszeni prozą życia – terminy naglą, a na podłączenie wody trzeba czekać.

(Budowa domu bez wody)
Zużycie wody zależy do wybranej technologii budowy. Przy zachowaniu takiego samego parametru izolacyjności cieplnej U≈0,26 W/m2K do wymurowania 1m2 ściany możemy potrzebować od 1 do 10 litrów wody.
W systemie YTONG – dzięki murowaniu na cienką spoinę oraz dużej dokładności wymiarowej bloczków – wystarcza ok. 1-2 litra wody na 1 m2 ściany. To kilkukrotnie mniej niż podczas budowania z mniej precyzyjnie wykonanych materiałów.
Najlepszym przykładem domu, podczas budowy którego została zużyta minimalna ilość (1,5 m3) wody jest EKODom w Dopiewie nieopodal Poznania, wybudowany przez firmę BARD.
- Ogromnie zależało nam na czasie, a czekanie na podłączenie wody przesunęłoby oddanie domów do użytku. Decydując się na technologię YTONG mogliśmy przeprowadzić budowę bez dostępu do sieci wodociągowej. Ponadto domy są gotowe do zamieszkania od razu, bez konieczności czekania na wyschnięcie murów. – mówi Ewa Wolniewicz Bard. – W tej chwili jeden z domów jest już zamieszkany, drugi przygotowujemy dla nowych mieszkańców. A ja stwierdzam, że na budowie najwięcej wody zużywa się na kawę i herbatę dla ekipy – dodaje.
Data publikacji: 2010-09-24
Autor: Xella Polska
Interesuje Cię ten temat?
Zamów nasz newsletter.
Kategorie: Wiadomości, Wydarzenia
Tagi: beton komórkowy, bloczki komórkowe, budowa domu, plac budowy, technologia budowy, technologia ytong, zużycie wody