Start Arrow Budowa i remontArrow Adaptujemy poddasze

Adaptujemy poddasze

Wiele osób decyduje się na zakup nieużytkowych strychów w starych kamienicach i ich remont. Nie wszystkie jednak strychy nadają się w równym stopniu do adaptacji na cele mieszkaniowe.

Bardzo niekorzystnie prezentują się pod tym względem strychy pod dachami czterospadowymi, dające bardzo małą powierzchnię użytkową w stosunku do całej zadaszonej powierzchni poddasza. Dużo lepsze są dachy dwuspadowe, szczególnie wtedy gdy konstrukcja dachowa opiera się na ściankach kolankowych. Najlepszy efekt osiąga się w przypadku, gdy dachy mają nachylenie od 35 do 55 proc. Pozwala to na uzyskanie stosunkowo dużych powierzchni mieszkalnych o właściwej wysokości.

poddasze

Kiedy już wybraliśmy odpowiedni strych, możemy przejść do zaprojektowania konstrukcji dachu tak, aby spełniał on wymagania cieplno-wilgotnościowe oraz zapewniał nam komfort mieszkalny. Problemy jakie możemy napotkać na początku to brak wiatroizoloacji, nieduża wysokość krokwi oraz brak paraizolacji.

Z pierwszym problemem poradzimy sobie, wycinając płaty folii o wysokiej paraprzepuszczalności i o szerokości około 10 cm większej od rozstawu krokwi. Płaty te mocujemy do bocznych powierzchni belek z zastosowaniem łat drewnianych. Łaty umożliwiają rozciągnięcie folii w górnej części krokwi, dzięki czemu pozostaje nam więcej miejsca na izolację termiczną. Pomiędzy belkami i folią umieścić należy taśmę uszczelniającą, która uniemożliwi ewentualne przenikanie wilgoci od zewnątrz. Są to działania pracochłonne, ale gwarantują skuteczność.

poddasze2

Stare konstrukcje dachowe posiadają zazwyczaj krokwie o niedużej wysokości (10-12 cm). Wykorzystujemy całą tę wysokość na wbudowanie izolacji termicznej. Jest to wysokość niewystarczająca, aby być w zgodzie z obowiązującymi wymogami ochrony cieplnej budynków. Możemy zatem zastosować izolację dwuwarstwową. Drugą warstwę izolacji umieścimy poniżej krokwi, wykorzystując do tego celu konstrukcję nośną pod płyty gipsowo-kartonowe. Druga warstwa ma wtedy grubość około 4 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększamy grubość izolacji cieplnej oraz zmniejszmy tzw. mostki termiczne, przykrywając krokwie materiałem ociepleniowym. Należy przy tym pamiętać, że im większa jest grubość izolacji termicznej, tym mniejsze są opłaty za energię cieplną.

Nakłady poniesione dzisiaj na zwiększenie grubości izolacji z 10 do 20 cm zwracają się w postaci mniejszych rachunków w ciągu dwóch lat. Zastosowany materiał termoizolacyjny powinien być sprężysty, aby łatwo mógł dopasowywać się do krokwi, co uniemożliwi powstawanie szczelin, przez które ciepło będzie uciekać.

Zadaniem warstwy paraizolacyjnej jest ograniczenie dostępu powietrza z ogrzewanego pomieszczenia do materiału izolacyjnego. Powietrze może dostawać się do materiału izolacyjnego na drodze dyfuzji lub konwekcji. Pierwsze zjawisko ograniczymy stosując właściwą folię. Powinna to być folia paroszczelna, która pozwala na przenikanie pary wodnej na poziomie 2-3g/ m kw. w ciągu doby.

Konwekcja oznacza ruch powietrza. Może się ono dostawać do materiału izolacyjnego poprzez wszelkie nieszczelności w warstwie paraizolacyjnej. Są to miejsca połączeń między płatami folii oraz miejsca połączeń folii z murłatą lub murem. Szczelność połączenia między płatami folii zapewni nam zastosowanie taśmy podwójnie klejącej, o właściwej szczelności dyfuzyjnej. Szczelność na połączeniu z murłatą i murem uzyskamy stosując rozprężną taśmę uszczelniającą. Kleimy ją do muru lub murłaty, rozwijamy folię i przykręcamy łatę dociskową. Taśma rozprężając się wypełnia wszelkie nierówności między murem (murłatą) a łatą dociskową i w ten sposób zapewnia nam szczelne rozwiązanie.

poddasze3

Chcąc mieć zatem właściwe rozwiązaną konstrukcję dachu, należy pamiętać o zastosowaniu sprężystego materiału termoizolacyjnego o odpowiedniej grubości oraz stworzeniu szczelnej bariery powietrznej od strony pomieszczenia.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Budowa i remont

Jakie materiały do budowy domu energooszczędnego? Obejrzyj FILM

Nasze nowe domy mają nie tracić ciepła i zużywać jak najmniej energii.…

Apartamentowiec z wysokim IQ!

Inteligentne rozwiązania, kameralny charakter i doskonała lokalizacja – to najważniejsze wyróżniki nowej…

Grupa SILIKATY Budowlaną Firmą Roku 2014

Dnia 12 lutego bieżącego roku Grupa SILIKATY została uhonorowana wyróżnieniem „Budowlana Firma…

B-ton Kontakt – tynk pod kontrolą

Odpowiednie przygotowanie podłoża przed nałożeniem tynku to standardowa procedura w pracach budowlanych.…

Zielona przyszłość budownictwa – budynki energooszczędne, a właściwe systemy izolacyjne

O tym, jak energooszczędność nowo wznoszonych budynków wiąże się z właściwą izolacją…

Ogród zimowy – zasady doboru szkła do projektu

Dobór odpowiedniego szkła to jedna z najważniejszych kwestii podczas projektowania ogrodu zimowego.…

Dębowe drzwi zewnętrzne w stylu country

Drzwi zewnętrzne z dębu są estetyczne, dobrze izolujące, zapewniające bezpieczeństwo i odporność…

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią? Przewodnik hydroizolacyjny

Izolować czy nie izolować? Na jakim etapie prac podjąć decyzję o hydroizolacji…

Guardian zapewnia komfort nad głową

Pomieszczenia biurowe i domowe wnętrza, nad którymi górują wielkopowierzchniowe przeszklenia, stale narażone…

Dobry montaż to podstawa

Wybierając okno, bramę lub drzwi do swojego domu staramy się dobrać jak…

Ekologiczna propozycja do nowoczesnych budynków – bloczki TERMBLOQ ECO

Materiały budowlane stosowane w budownictwie mają na celu ochronę przed stratami ciepła,…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane