Start Arrow Budowa domuArrow Badania gruntu – czy są konieczne?

Badania gruntu – czy są konieczne?

Kupując gotowe projekty domów jednorodzinnych musimy poddać je obowiązkowi adaptacji. Przystosowanie projektu dotyczy zarówno warunków, jakie stawia przed budującym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jak i również warunki działki: rodzaj gruntu, poziom wód gruntowych.

Od tego, jakie są warunki gruntowe zależy wybór fundamentów, ewentualne podpiwniczenie domu i sposób posadowienia budynku na działce. W przypadku budowy domów wielorodzinnych, użyteczności publicznej czy skomplikowanych projektów architektonicznych istnieje obowiązek zlecenia wykonania badań gruntowych. Jeżeli realizowane są projekty domów jednorodzinnych – ustawodawca nie nakłada takiego obowiązku na właścicieli nieruchomości.

Badania gruntu mogą jednak uchronić nas przed błędami, które grożą późniejszym zawilgoceniem piwnic czy parteru, osuwaniem się budynku czy nawet katastrofą budowlaną. Jeżeli mamy więc trudności z ustaleniem, jakie warunki panują na działce, warto wykonać badania geotechniczne.

Warunki lokalne możemy po części zbadać samodzielnie przeprowadzając wywiad wśród sąsiadów. Warto ich podpytać o to, jakie ich dom ma fundamenty, czy ściany nie pękają, a piwnica nie jest zawilgocona. Najlepiej jeśli sprawdzimy to jeszcze przed zakupem działki. Wtedy warto poczekać z transakcją na wczesną wiosnę, kiedy poziom wód jest najwyższy.

Warto również porozmawiać z architektem lokalnym i jemu zlecić adaptowanie naszego projektu. Jest to najlepsze rozwiązanie, bo doskonale zna on teren i niejednokrotnie na nim pracował.

Niekiedy jednak i architekt może nam zasugerować wykonanie badań gruntu.

Badania gruntu zleca się firmie inżynierskiej, która wykonuje na działce odwierty geologiczne, skąd pobiera próbki podłoża. Analiza podłoża wykonywana jest komputerowo, a dokumentacja techniczna, którą otrzymuje inwestor jest jasno określona przez Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 września 1998 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 126, poz. 839). Według zapisów dokumentacja zawiera:

  • informacja o rodzaju gruntu w podłożu działki o wzajemnym ułożeniu, nośności gruntów,
  • informację o głębokości występowania wód gruntowych oraz o ich wpływie na posadowienie budynku oraz o stopniu oddziaływania wód gruntowych względem konstrukcji żelbetowych,
  • przekroje geotechniczne, parametry nośności warstw geotechnicznych
  • wnioski i zalecenia.

Artykuł archiwalny. Co zmieniło się w przepisach?
Zobacz: Opinia geotechniczna obowiązkowa dla domów jednorodzinnych

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

GeoEkoBud Odpowiedz 2014-11-27 17:37:27

Witam. Artykuł niestety stary i nieaktualny, gdyż od kwietnia 2012 r. w życie weszło nowe Rozporządzenie w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych zgodnie z którym badania geotechniczne (opinia geotechniczna) wymagana jest dla każdej inwestycji budowlanej. W razie pytań bądź wątpliwości służę Państwu pomocą i poradą. Zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy geoekobud.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników