Start Arrow Finanse i prawoArrow Banki każą słono płacić pożyczającym na nieruchomość w budowie

Banki każą słono płacić pożyczającym na nieruchomość w budowie

Na łączny koszt kredytu hipotecznego składa się wiele różnych elementów. Jednym z nich jest tzw. ubezpieczenie pomostowe, które jest istotne szczególnie w przypadku budowy domu czy zakupu mieszkania będącego dopiero w budowie. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że najwyższą opłatę tego typu naliczają Getin Bank i Alior Bank, gdzie może ona wynieść nawet ponad 8 000 zł. Najniższe koszty tego rodzaju występują natomiast w ING Banku Śląskim i Euro Banku. W tym pierwszym będzie to 1 159 zł.

nieruchomosc w trakcie budowy, kredyt

Ubezpieczenie pomostowe jest najbardziej uciążliwe dla osób, które kredytem hipotecznych finansują budowę domu lub kupują mieszkanie w budowie. fot. Dreamstime

Porównanie ze sobą kilku ofert kredytów hipotecznych jest dość skomplikowane, ponieważ występują w nich różnego rodzaju dodatkowe koszty. Jednym z nich jest tzw. ubezpieczenie pomostowe. W rzeczywistości nie jest to ubezpieczenie, gdyż klienta przed niczym nie chroni. Jest to dodatkowa opłata naliczana w pierwszych miesiącach spłaty. Istnieje dlatego, że zaraz po wypłaceniu kredytu hipotecznego, nie posiada on zabezpieczenia. Dopiero po pewnym czasie dokonywany jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Opłata tego rodzaju jest najbardziej uciążliwa dla osób, które kredytem hipotecznych finansują budowę domu lub kupują mieszkanie w budowie. Wtedy od czasu wypłaty kredytu (lub jego pierwszej transzy) do uprawomocnienia się wpisu w księdze wieczystej mogą minąć nawet dwa lata.

Banki, które naliczają najwyższe tego rodzaju opłaty to Getin Noble Bank i Alior Bank. W ich przypadku przez cały opisany okres oprocentowanie kredytu jest podwyższone o 2 p.p. Dla przykładu, początkowo wynosi aż 6,35% i dopiero po uprawomocnieniu się wpisu w księdze wieczystej spada do 4,35% (dotyczy wkładu własnego 25%). Przy założeniu kwoty kredytu 300 000 zł, 25-letniego okresu kredytowania i czasu oczekiwania na wpis wynoszącego 2 lata, koszt w tych bankach wyniesie ponad 8 000 zł. Zakładamy tutaj, że kredyt zostałby udzielony od razu w całości. Gdyby był wypłacany w transzach, koszt byłby nieco niższy.

Na drugim biegunie zestawienia są ING Bank Śląski i Euro Bank. One również stosują podwyżkę marży w okresie, kiedy kredyt jeszcze nie jest zabezpieczony. W ING wynosi ona jednak tylko 0,3 p.p., a w Euro Banku 0,85 p.p. W tym pierwszym oprocentowanie zostanie więc podwyższone z 3,36% do 3,66% (dotyczy kredytu z 25% wkładu własnego). W rezultacie, w ciągu dwóch lat taki koszt wyniesie tylko 1 159 zł. Co ciekawe, oprocentowanie uwzględniające podwyżkę w ING będzie niższe niż to oferowane w Getin Banku już po jej zniesieniu.

ubezpieczenie pomostowe

* Dotyczy kredytu na kwotę 300 000 zł na okres 25 lat, wypłaconego jednorazowo, przy założeniu, że od wypłaty kredytu do uprawomocnienia się wpisu mijają 2 lata. Do wyliczeń przyjęto oprocentowanie kredytów z wkładem własnym 25%.

Aby bank przestał naliczać tego rodzaju opłatę należy założyć księgę wieczysta nieruchomości (jeśli jeszcze nie istniała) i złożyć wniosek o dokonanie w niej wpisu. Należy tego dokonać w wydziale wieczystoksięgowym sądu rejonowego. Za założenie księgi zapłacimy 60 zł, a za wpis 200 zł. Gdy wpis zostanie wprowadzony, trzeba jeszcze tylko zaczekać na jego uprawomocnienie się. Dopiero wtedy bank przestanie nas obciążać dodatkowym kosztem ubezpieczenia pomostowego.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 7, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Podmuch natury

  • Spot potrójny PUNTINA

  • Nowoczesny plafon LED Imolight Siderno Sky Star...

  • Prima plus kinkiet 1 pł.

  • Monza lampa wisząca 1x25W ESL E27 czarno-biała

  • Lampa podłogowa Rosa White

Obejrzyj zdjęcia domowników