Start Arrow WnętrzaArrowŁazienkaArrow Baterie łazienkowe

Baterie łazienkowe

Bateria

Ważnym, choć na pierwszy rzut oka mało zauważalnym elementem wyposażenia łazienki są baterie – wannowe, prysznicowe, umywalkowe oraz bidetowe.

Baterie umywalkowe oraz bidetowe mają stworzyć odpowiedni strumień wody o żądanej ciepłocie, baterie wannowe (i prysznicowe) zaś służą nie tylko do napełniania wanny, ale umożliwiają również wzięcie natrysku. Baterie wannowe składają się z wylewki oraz zaworu do podłączenia węża natrysku.

Najpopularniejsze są klasyczne baterie chromowane, dostępne są także baterie kolorowe – białe, czarne czy czerwone. Zaletą „kolorowych” baterii jest łatwość ich utrzymania w czystości – na ich powierzchni wszelkie osady czy zanieczyszczenia są mniej widoczne.

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów baterii. Najpopularniejsze są nadal tanie baterie standardowe – dwuuchwytowe. Baterie takie są wyposażone w dwa kurki, oddzielnie regulujące strumień wody zimnej oraz gorącej.

Ze względu na wygodę oraz większą trwałość i niezawodność coraz większą popularność zdobywają jednak baterie jednouchwytowe. W bateriach tych zarówno temperaturę jak i strumień ustala się jednym ruchem ręki – ustawiając w odpowiednim położeniu pojedynczą dźwignię. Do baterii tych jest doprowadzana woda zimna i ciepła, regulację temperatury uzyskuje się poprzez zmianę położenia uchwytu w poziomie, regulacja intensywności strumienia następuje zaś poprzez odpowiednie ustawienie dźwigni uchwytu w pionie. Baterie jednouchwytowe nie mają części ruchomych i wewnętrznych uszczelnień gumowych, będących źródłem przecieków.


Opłacalnym zakupem mogą okazać się baterie termostatyczne. Baterie te posiadają wbudowany termostat, który poprzez odpowiednie mieszanie gorącej i zimnej wody stabilizuje jej temperaturę. Baterie te pozwalają na dokładne ustawienie temperatury ciepłej wody, co zapobiega jej nadmiernemu zużyciu. Wybór takiej baterii może być szczególnie opłacalny, gdy mamy zainstalowany licznik zużycia gorącej wody – dzięki precyzyjnej regulacji temperatury wody możemy ograniczyć jej zużycie. Baterie termostatyczne dobrze współpracują również z gazowymi podgrzewaczami wody zaopatrzonymi w automatyczną regulację temperatury wody, przy podgrzewaczach z regulacją ręczną mogą wystąpić pewne problemy.

Kupując baterię należy zwrócić uwagę na cenę i dostępność części zamiennych oraz serwis gwarancyjny (szczególnie w przypadku baterii termostatycznych).

Autor: Sanitec KOŁO

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Łazienki: dyskusje na forum budowlanym
  • Bateria natryskowa z deszczownicą

    Czy ktoś z Was posiada baterię natryskową z deszczownicą? Polecacie? Odradzacie? Czy z tej deszczownicy faktycznie się korzysta? Czy jest to wygodne? A czym różni się używanie deszczownicy od użwania baterii prysznicowej powieszonej u góry? :P Z góry dziękuję za wszys...

  • Płytki strukturalne w łazience?

    Jak oceniacie wykorzystanie płytek strukturalnych w aranżacji łazienki? Czy bardziej nadają się np. do kuchni, salonu? Czy wręcz przeciwnie. I jakie znacie ciekawe propozycje płytek ze strukturą?...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: łazienka

Obejrzyj zdjęcia domowników