Start Arrow Wiadomości Arrow Betonowe nawierzchnie w przestrzeniach publicznych

Betonowe nawierzchnie w przestrzeniach publicznych

Wygląd współczesnych miast to fascynujące połączenie rozmaitych stylów, tendencji, a nawet całych epok. Ich nieodłącznym elementem są betonowe nawierzchnie, po których stąpamy każdego dnia. Specyfika placów, skrzyżowań, zaułków, chodników czy pasaży wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, które nie tylko przyciągną wzrok atrakcyjnym designem, ale będą też wytrzymałe i funkcjonalne. Martyna Purska, projektantka nawierzchni firmy Libet, podpowiada jakie rozwiązania sprawdzą się w przestrzeniach publicznych.

Przede wszystkim nawierzchnia

fot. Libet

Istotnym elementem miejskiego krajobrazu jest odpowiednio zagospodarowana nawierzchnia. To ona decyduje o komforcie i bezpieczeństwie poruszania się oraz całościowym odbiorze wizualnym danego miejsca. – Wyroby nawierzchniowe stworzone z betonu to niezawodny sposób na funkcjonalne i efektowne wykończenie chodników, alejek, dróg, dziedzińców, placów, pasaży.  Ogromny potencjał kreacyjny oraz trwałość i praktyczność tych materiałów są tu kluczem do sukcesu – wyjaśnia Martyna Purska z firmy Libet. Urządzenie przestrzeni publicznej stawia jednak przed projektantami pewne wymagania. Nie ma tu miejsca na rozwiązania przypadkowe bądź wynikające jedynie z artystycznego zamysłu. – Każdy projekt musi być realizowany zgodnie z przepisami prawa i ustaleniami władz lokalnych, a aspekty estetyczne zawsze powinny iść w parze z walorami praktycznymi. Niezwykle istotne jest stosowanie się do wytycznych zawartych w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego – to one decydują np. o udziale powierzchni biologicznie czynnej – dodaje specjalistka. Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, ważne jest też uwzględnienie charakteru ruchu, jaki będzie odbywał się na danym obszarze oraz – w przy lokalizacjach o charakterze zabytkowym – wytycznych konserwatorskich.

Różne miejsca, odmienne rozwiązania

Dostępne na rynku materiały betonowe charakteryzują się zróżnicowanymi rozmiarami, kształtami, fakturami i kolorami. Dzięki temu znalezienie produktu pasującego do określonej strefy miejskiego krajobrazu nie powinno stanowić większego problemu. – Na obszernych placach idealnie sprawdzają się wyroby o dużych rozmiarach. Sięgając po pokaźne płyty w  kontrastowych kolorach projektanci będą w stanie uzyskać ciekawe, geometryczne kompozycje, które doskonale wpiszą się w nowoczesne, wielkomiejskie przestrzenie. Poszczególne elementy mogą ściśle do siebie przylegać lub przeciwnie – zostać ułożone w pozornie przypadkowy sposób, tworząc atrakcyjne układy z odstępami wypełnionymi trawą, grysem bądź otoczakami. Z minimalistyczną architekturą świetnie komponować się będą także produkty o strukturze szczotkowanego betonu. W ich przypadku wyjątkowy efekt wizualny idzie w parze z komfortem użytkowania – podpowiada Martyna Purska z Libet. Dostosowanie nawierzchni do charakteru budynków nabiera szczególnego znaczenia w przypadku obiektów zabytkowych. – W otoczeniu urokliwych kamieniczek i starodawnych gmachów sprawdzą się kostki brukowe o oryginalnej, postarzanej fakturze uzyskiwanej w specjalnym procesie produkcji. Ciekawy efekt można uzyskać, sięgając po produkty inspirowane wyglądem starej cegły, które podkreślą urok klasycznych i rustykalnych kompozycji, wprowadzając do nich wyjątkowy klimat. Naturalny wygląd, osiągnięty za sprawą prostego, jednolitego kształtu i ceglastego odcienia, sprawia, że mogą one stanowić świetną alternatywę dla kostki klinkierowej – wskazuje projektantka nawierzchni.

Estetyka w parze z funkcjonalnością

Projekty aranżacji miejskiego krajobrazu nierzadko bazują na wyrobach, których design stanowi bezpośrednie nawiązanie do świata przyrody, m.in. poprzez eksponowanie struktury naturalnego kamienia. – Chcąc stworzyć harmonijną przestrzeń, w której parkowe ścieżki będą subtelnie współgrały z okoliczną roślinnością, warto sięgnąć po produkty, odzwierciedlające charakterystyczną powierzchnię materiałów występujących w przyrodzie. Ciekawym sposobem na stworzenie wyrazistych ciągów pieszych, placów i dziedzińców jest wykorzystanie na nich betonowych płyt, których design zainspirowany został wyglądem kamienia czy drewna. W połączeniu z palisadami, stopniami schodowymi czy ogrodzeniami o analogicznej fakturze, umożliwiają one skomponowanie bardzo przyjemnych stref w parkach i ogrodach – podkreśla Martyna Purska z Libet. Dzięki takim elementom uzupełniającym materiały nawierzchniowe, z powodzeniem można uatrakcyjnić otoczenie niebanalnymi konstrukcjami kwietników, rabat, a nawet ław, stołów i innych przykładów małej architektury, które świetnie sprawdzą się w bezpośrednim otoczeniu biurowców, galerii handlowych, ale też podwórek, placów zabaw i wewnętrznych dziedzińców, czyli wszystkich miejsc, które sprzyjają integracji i rekreacji.

Więcej informacji na temat produktów firmy Libet znaleźć można na stronach www.libet.pl oraz www.ceramic.libet.pl.

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 12, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Odległosci od ogrodzenia

    Kupiłam dom. Zainwestowałam w ogrodzenie - ładne trejaże i rośliny - wzdłuż płotu posadziłam róże - ok. 40 - pnące i okrywowe. Pięknie kwitną drugi rok. Jest to moja południowa wystawa. Kilka dni temu sąsiad z domu obok, wzdłuż swego garażu (ok.9m) ustawił panele drewniane bo chc...

  • Niezdecydowany na kosiarkę

    witajcie! jestem tutaj zupełnie nowy, zarejestrowałem się żeby dowiedzieć się jaką kosiarkę byście mi polecali?? będę bardzo wdzięczny za każde info, szczególnie interesują mnie kosiarki spalinowe z silnikiem brigs and stratton? pozdrawiam serdecznie!...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty