Start Arrow Budowa i remontArrow Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku

Domy jednorodzinne mają wiele zalet, których pozbawione jest mieszkanie w bloku. Są dużo bardziej spersonalizowane, ponadto mieszkając w nich mamy poczucie niezależności. Perspektywa samodzielnej budowy domu jest zatem niewątpliwie kusząca. Warto jednak wiedzieć, że procedury bywają skomplikowane, a przepisy prawa budowlanego poddawane są częstym zmianom.

Co zrobić, aby nie pogubić się wśród formalności budowlanych i uniknąć problemów?

Konieczne dokumenty

Pierwszym krokiem do wybudowania domu jest wybór terenu, czyli działki pod budowę. Zazwyczaj przy wyborze bierzemy pod uwagę jej sąsiedztwo. Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę nie tylko na obecny stan rzeczy, ale także na plany dotyczące przyszłości. W tym celu zapoznajmy się z planem zagospodarowania przestrzennego – możemy go znaleźć w gminnym wydziale architektury. Możemy w ten sposób uniknąć wielu przykrych niespodzianek (może się okazać, że w niedalekim sąsiedztwie planowana jest na przykład budowa fabryki).

Zobacz teraz:

Nie bez znaczenia jest także ukształtowanie terenu. Najlepiej będzie, jeśli działka będzie prostokątna lub kwadratowa, a jej powierzchnia płaska, delikatnie nachylona w stronę południową. Budowa domu na takim terenie wygeneruje najmniejsze koszty.

Dokumentem, jaki będzie nam potrzebny jest tzw. decyzja o warunkach zabudowy. Możemy wystąpić o nią, jeszcze zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie działki. Gdy uzyskamy wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, możemy wykonać kolejny krok, czyli złożyć wniosek o pozwolenie na budowę domu.

Zobacz teraz jak uzyskać:

Sam wniosek nie wystarczy – musimy do niego dołączyć akt własności nieruchomości, umowę dzierżawy bądź inny dokument, który będzie dowodem na to, że nabyliśmy prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Ponadto konieczna jest informacja o tym, jak będzie wyglądał nasz dom – w tym celu do wniosku dołączamy projekt domu. Musi on zostać wrysowany w mapę do celów projektowych.

Możemy skorzystać z gotowego projektu domu lub zdecydować się na projekt indywidualny. Zdecydowanie taniej będzie postawić na gotowy projekt domu. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną zaletę – często możemy ocenić, jak dom wygląda w rzeczywistości. Jeśli trochę poszperamy w Internecie, możemy znaleźć także zdjęcia z budowy – są dostępne na przykład na portalu www.moj.dom.pl.

Indywidualne projekty domów oczywiście tez maja swoje zalety. Jeśli chcemy, aby nasz dom był inny niż wszystkie lub mamy szczególne wymagania co do jego wyglądu i funkcjonalności, warto zdecydować się na właśnie takie rozwiązanie. Czy oznacza to jednak, że wybierając gotowy projekt domu nie mamy możliwości spersonalizowania go? Nic podobnego!

Gotowy projekt domu musi koniecznie być poddany adaptacji. Adaptacja projektu polega na dostosowaniu go do warunków zabudowy panujących na wybranej przez nas działce. Musi się tym zająć architekt posiadający stosowne uprawnienia. W ramach adaptacji możemy jednak także wprowadzać zmiany o innym charakterze tak, aby dostosować projekt domu do naszych indywidualnych potrzeb.

Zobacz teraz:

Kiedy pozwolenie na budowę się uprawomocni (po 14 dniach), o zamierzonym terminie rozpoczęcia budowy musimy zawiadomić powiatowy (lub wojewódzki) inspektorat nadzoru budowlanego oraz projektanta, który sprawuje nadzór nad zgodnością realizacji budowy z tym, co zawiera zatwierdzony w pozwoleniu na budowę projekt budowlany. Zawiadomienie należy złożyć co najmniej na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy.

Pamiętajmy, że pozwolenie na budowę wygasa, jeżeli prace budowlane nie zostaną rozpoczęte przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu uprawomocniła się lub gdy budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Jeżeli w tym terminie nie rozpoczniemy lub nie wznowimy robót, konieczne będzie ponowne wystąpienie o pozwolenie na budowę lub o pozwolenie na wznowienie robót.

Zobacz teraz:

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
MATERIAŁY I ETAPY BUDOWY DOMU

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: martah

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Budowa i remont

Baumit Alpha 2500 – niezrównany podkład podłogowy

Przygotowanie podłoża pod okładzinę podłogową powinno przebiegać szybko i sprawnie. Dodatkowo warstwa…

Dla estetycznej spójności budynku – kolorystyka systemów rynnowych

Przejrzysta geometria prostych form, płaski dach, minimalizm. Klasyczna bryła z dwuspadowym dachem…

Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z hałasem komunikacyjnym?

Życie w dużych miastach dostarcza nam wielu atrakcji i udogodnień. Jesteśmy blisko…

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Według raportu Instytutu CEED (Central and Eastern Europe Development Institute) Polska gospodarka ma…

Dlaczego warto wybierać materiały energooszczędne?

Nowe warunki techniczne wprowadzone przez Unię Europejską wraz z początkiem 2014 roku,…

Estetyczne i funkcjonale wykończenie okapu

Z brakiem podbitki pod okapem jest podobnie jak z brakiem wykończenia podłogi…

Wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego – ściany ognioodporne

Realizacja inwestycji budowlanych stawia przed wykonawcami szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego,…

Soudal w gronie wystawców na 25. Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy w Bukareszcie

Firma Soudal znalazła się w gronie wystawców na 62. Kongresie Międzynarodowej Organizacji…

Nowość! Szkło przeciwsłoneczne SunGuard HD Diamond 66 – diamentowa trwałość i blask

Podczas październikowych targów Glasstec w Dusseldorfie firma Guardian zaprezentowała kolejny, siódmy już,…

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian: bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Sprawne przeprowadzenie robót budowlanych zależy nie tylko od zdolności ekip wykonawczych. Szczególnie…

Nowoczesność i wyrazistość – drzwi Perugia

Kolekcja drzwi Perugia to propozycja dla tych, którzy nie boją się eksperymentować…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane