Start Arrow InstalacjeArrow Chłodzenie pomieszczeń. Jak poprawić komfort w mieszkaniu w czasie upałów?

Chłodzenie pomieszczeń. Jak poprawić komfort w mieszkaniu w czasie upałów?

Zmiana klimatu i coraz częstsze fale dotkliwych upałów powodują, że istotną sprawą staje się troska o utrzymanie właściwej temperatury i komfortu przebywania w pomieszczeniach – zarówno domowych, jak i biurowych. Sposobów na to jest kilka.

Lata w środkowej i północnej Europie stają się coraz gorętsze. W południowej Europie upał latem to codzienność, nieznośne gorąco panuje tu nawet wiosną lub jesienią. I choć wysokie temperatury mogą być przyjemne w wolne dni, to znoszenie tygodniami temperatur powyżej 25 lub 30°C sprawia już wiele trudności. Staje się to jeszcze bardziej dokuczliwe, gdy w takich warunkach usiłujemy dobrze spać.

Lata w środkowej i północnej Europie stają się coraz gorętsze. W południowej Europie upał latem to codzienność, nieznośne gorąco panuje tu nawet wiosną lub jesienią. I choć wysokie temperatury mogą być przyjemne w wolne dni, to znoszenie tygodniami temperatur powyżej 25 lub 30°C sprawia już wiele trudności. Staje się to jeszcze bardziej dokuczliwe, gdy w takich warunkach usiłujemy dobrze spać.

Wraz z globalnym ociepleniem średnia temperatura w lecie ciągle wzrasta. Można się zatem spodziewać, że w niedalekiej przyszłości będziemy musieli stawić czoło coraz częstszym falom upału. Co więc możemy zrobić?

Rozwiązania konstrukcyjne

Zarówno w nowym budownictwie, jak i w starszych domach możemy tak dostosować projekt, aby jak najlepiej chronić się przed słońcem. Pomogą w tym markizy, które w lecie zapobiegają bezpośredniemu nagrzewaniu pomieszczeń poprzez okna. Należy się przy tym upewnić, że markiza nie jest za duża, tak aby z kolei nie utrudniać słońcu nagrzewania domu w zimie.

Osłony przeciwsłoneczne (żaluzje, rolety)

W nowych, ale również już istniejących domach osłona przeciwsłoneczna może być dobrym rozwiązaniem. Najlepszą opcją jest automatyczny system, który będzie funkcjonował także wtedy, gdy przebywamy poza domem. Czujnik nasłonecznienia w ustalonych warunkach i temperaturze zapewni automatyczne zasunięcie osłony przeciwsłonecznej. Ten sam czujnik, współpracujący z czujnikiem wiatru i deszczu, sprawi, że w przypadku słabego oświetlenia albo silnego wiatru czy deszczu osłona zostanie schowana.

Dostosowanie zachowań domowników

Do pewnego stopnia pomocne w chłodzeniu pomieszczeń może być przestrzeganie zasady zamykania drzwi i okien, aby nie wpuszczać do środka gorącego powietrza z zewnątrz. Okna możemy otworzyć wieczorem i w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w domu.

Klimatyzacja

Gdy wysokie temperatury utrzymują się przez dłuższy okres, powyższe środki same w sobie nie wystarczą do zapewnienia komfortowych warunków wewnątrz domu. W takich przypadkach trzeba skorzystać z klimatyzacji. Działanie systemu klimatyzacji opiera się na tej samej zasadzie, co działanie chłodziarki lub zamrażarki – zawsze zawiera on sprężarkę i skraplacz.

Domy w większości przypadków są wyposażone w klimatyzatory dzielone, w których zespół skraplacza jest zainstalowany na zewnątrz, a przewód chłodzenia podłączony do urządzenia wewnątrz domu. Termostat zwykle instalowany jest na ścianie, w niektórych przypadkach pracą klimatyzatora można kierować za pomocą pilota zdalnego sterowania.

W przypadku klimatyzatorów mono split każde pomieszczenie posiada swoją jednostkę zewnętrzną. Jeżeli chcemy chłodzić różne pomieszczenia, to lepszym wyborem będzie system multi split, w którym wszystkie jednostki wewnętrzne są przyłączone do większej, wspólnej jednostki zewnętrznej. Systemy dzielone mają jeszcze jedną dodatkową zaletę: wytwarzają mniej hałasu wewnątrz domu niż klimatyzatory typu monoblok.

Klimatyzacja w zintegrowanym systemie domowym (IHS)

Oprócz zarządzania ogrzewaniem zintegrowane systemy domowe mogą także sterować klimatyzacją. Informacja o temperaturze w pomieszczeniu jest przekazywana do systemu z czujnika temperatury. Jeżeli temperatura spada poniżej poziomu komfortu (np. 20°C), włącza się ogrzewanie. Jeśli natomiast wzrasta powyżej tego poziomu, wtedy uruchomiona zostaje klimatyzacja. Warto zadbać o to, aby temperatura komfortu dla systemu ogrzewania (np. 20°C) była zawsze nastawiona kilka stopni niżej niż temperatura komfortu dla chłodzenia (np. 23°C). Zapobiegnie to działaniu ogrzewania i chłodzenia w tym samym zakresie temperatur. W zintegrowanym systemie domowym można także zastosować zegar do włączenia chłodzenia domu przed naszym powrotem z pracy.

Warto wiedzieć

Stosowanie klimatyzacji wiąże się nie tylko z możliwością zapewnienia nam lepszego komfortu funkcjonowania i pracy, ale i z większym zużyciem energii elektrycznej – wyższym, im częściej będziemy z niej korzystać. Na to również jest sposób: zastosowanie rur miedzianych o małych średnicach umożliwiło stworzenie bardziej zwartych i wydajniejszych wężownic wymienników ciepła, co pozwala obniżyć koszty działania nowoczesnych klimatyzatorów. Badania potwierdzają również, że miedź zapobiega wzrostowi pleśni, bakterii oraz grzybów w urządzeniach klimatyzacyjnych.

Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi:
Zastosowanie miedzi zamiast materiałów biologicznie obojętnych pozwala hamować wzrost mikroorganizmów, które rozwijają się w ciemnych i wilgotnych elementach systemów klimatyzacyjnych i są często przyczyną groźnych chorób układu oddechowego. Oczywiście nie powinniśmy zapominać o regularnych przeglądach i czyszczeniu klimatyzacji, ale już na etapie instalowania klimatyzatorów warto pomyśleć o dodatkowej ochronie, którą zapewnia miedź.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 22, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
  • Zawor mieszajacy w instalacji grawitacyjnej

    Witam, Czy montaz zaworu mieszajacego w starej instalacji grawitacyjnej(obecnie zalozona pomka)/naczynie wzbiorcze otwarte wiaze sie z dojsciem do naczynia? Czy rzeczywiście potrzebny jest osobny obieg? Chcialbym aby na grzejnikach byla dość niska temperatura - do 40stopni na bojlerze i piecu z ...

  • Cena do jakosci

    Co z cenami ekogroszków niby takie ekologiczne a ceny stoja w miejscu. Nasze kochane pansewko powinno doplacac ludowi żeby zechciał laskawie tak nie kopcic. Bo nie tylko sprzet się liczy ale również jakosc wegla. Rynek weglowy jest tak rozbisurmaniony ze zetelnego sprzedawcy ze swi...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty