Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Co na podłogę – gres czy terakota?

Co na podłogę – gres czy terakota?

Płytki ceramiczne to szybki i efektowny sposób na wykończenie podłogi, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz – na przykład na tarasie. Wybierając odpowiedni surowiec, często stajemy przed trudnym wyborem między gresem a terakotą. Oba materiały mają swoje wady i zalety, warto więc zapoznać się z ich charakterystyką.

Zobacz także:

Płytki ceramiczne powstają poprzez zmieszanie ze sobą w odpowiednich proporcjach gliny, krzemionki i topników. Do wykonanej w ten sposób masy dodaje się barwnik, a następnie całość suszy się i wypala w temperaturze 1000 – 1300 °C.

(Wybierając płytki ceramiczne często stajemy przed wyborem między gresem a terakotą, fot. archiwum DOM.pl)

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z dwóch wymienionych wcześniej  materiałów – gres czy terakota – jest lepszy. Jedno jest pewne – wybór trzeba dobrze przemyśleć. Jest to szczególnie ważne, gdy wykańczamy podłogę na tarasie. Jest bowiem wyjątkowo narażona na działanie czynników atmosferycznych, przez co bardzo duże znaczenie ma jej jakość.

Terakota, czyli płytki kamionkowe

Terakota to płytki, których powierzchnia jest szkliwiona, co nadaje im charakterystyczną gładkość. Dostępne są zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej. Materiał ten  idealnie nadaje się do stosowania na zewnątrz – przyczyną tego jest jego wyjątkowo niska nasiąkliwość.

(Terakotę wyróżnia jej charakterystyczna gładkość, fot. Ceramika Paradyż)

Układając terakotę na zewnątrz, pamiętajmy jednak o paru zasadach. Przede wszystkim przyjrzyjmy się spodom płytek. Jeśli znajdują się na nich bruzdy, oznacza to, że będą dobrze trzymały się podłoża, nadają się więc do układania na zewnątrz. Nie trzeba chyba dodawać, że najlepiej wybierać do tego celu płytki mrozoodporne.

Kolejną istotna kwestią jest szerokość spoin – rozszerzalność temperaturowa materiałów sprawia, że warto, by były nieco szersze. Optymalne przy układaniu podłogi na zewnątrz byłoby wykonanie spoin o szerokości około 1 cm. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie elastycznego kleju oraz zaprawy.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 16, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 (16)
  • 3.13/5
Loading...Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

venus-meble-eu Odpowiedz 2012-09-18 15:21:28

tak przy okazji... :)) świetna wyspa :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Wykańczanie: dyskusje na forum budowlanym
  • Kamień dekoracyny

    Myslicie, ze kamień dekoracyjny na ściane to dobry pomysł na wykończenie. Właśnie kończę remont w mieszkaniu i zastanawiam się co ze ścianami. Widziałem kilka projektów i muszę przyznać, że wygląda to bardzo fajnie. Co myślicie o takim rozwiązaniu ? Warto ? I czy jest to opłacalne...

  • Ściana z piaskowca

    Dzięki dostępności techniki X-Stone, która pozwala na tworzenie cienkiego elastycznego piaskowca o grubości jedynie 2-4 mm i wadze 3-5kg na m2 możemy łatwiej obcować z naturą. Piaskowiec, ze względu na swoje właściwości dopasowuje się do prawie każdego kształtu – drzwi przesuwne, ...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty