Start Arrow InstalacjeArrow Co to jest klimatyzator mieszkaniowy?

Co to jest klimatyzator mieszkaniowy?

Kominiarz, w czasie corocznego przeglądu, doradził mi, abym kupił klimatyzator mieszkaniowy? Co to jest? Czy chodziło mu o „zwykły” klimatyzator?

Na pytanie odpowiada ekspert EKOHOUSE:

Tak. Klimatyzator mieszkaniowy jest to urządzenie zapewniające schłodzenie temperatury powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzatory mieszkaniowe wyposażone są w odpowiednie filtry mające zapewnić odpowiednią czystość klimatyzowanego powietrza.

Dzielą się na urządzenia typu fix-speed oraz klimatyzatory inwerterowe. Urządzenia fix-speed charkateryzują się stałą wydajnością chłodniczą, natomiast klimatyzatory inwerterowe płynnie dostosowują wydajność do zapotrzebowania na chłód, a co za tym idzie zapewniają mniejsze zużycie energii.

Rozróżniamy trzy rodzaje klimatyzatorów mieszkaniowych:

 • klimatyzatory przenośne – to najprostsze urządzenia klimatyzacyjne, których wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie: sprężarka, wentylator, skraplacz, parownik. Odprowadzenie ciepła z tych urządzeń odbywa się za pomocą rury, którą należy wyprowadzić np. przez okno na zewnątrz pomieszczenia.
 • klimatyzatory typu split – składają się z jednostki wewnętrznej wyposażonej w wentylator nawiewny, parownik oraz zestaw filtrów oraz z jednostki zewnętrznej wyposażonej w sprężarkę, wentylator skraplacza oraz skraplacz. Jednostki połączone są za pomocą miedzianej instalacji, którą przepływa czynnik chłodniczy zwany freonem odprowadzający ciepło z jednostki wewnętrznej do skraplacza. Jednostka wewnętrzna oraz jednostka zewnętrzna są zamontowane na stałe.
 • klimatyzatory typu multi-split – działają na tej samej zasadzie co klimatyzatory typu split, z tym że w przypadku klimatyzatorów typu multi-split jedna jednostka zewnętrzna może obsługiwać kilka jednostek wewnętrznych. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w przypadku chęci klimatyzowania kilku pomieszczeń a braku możliwości zainstalowania kilku urządzeń na zewnątrz budynku.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Żyrandol Palmira black 5pł.

 • Nowoczesny plafon LED imoLight Argos z pilotem

 • Lampa stołowa Roksana

 • NEKLA plafon 40 biały

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwiaty Folk

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników