Start Arrow Budowa domuArrow Co zrobić, żeby grafitowy styropian nie odpadł od ściany?

Co zrobić, żeby grafitowy styropian nie odpadł od ściany?

Wykonawcy alarmują, że grafitowy styropian czasami odpada od fasady. Jednak grafitowy grafitowemu nie równy. Na Zachodzie stosuje się styropian trzeciej generacji, który eliminuje ryzyko odpadania i jednocześnie zapewnia doskonałą termoizolacyjność.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Każdy może łatwo sprawdzić, że wystawiona na słońce płyta grafitowego styropianu, w ciągu kilku minut może się nagrzać do 70°C.  Pod wpływem ciepła nagrzana część płyty zwiększa swoją objętość. Tymczasem druga powierzchnia tej samej płyty jest chłodzona przez zimny mur i zachowuje stałe wymiary.

Różnice temperatur między powierzchniami płyty mogą sięgać kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Nietrudno sobie wyobrazić jak mocne siły wyginające powstają w środku płyty. Naprężenia są tak mocne, że mogą płytę wygiąć, zerwać ciągłość ocieplenia, a w skrajnych przypadkach oderwać płytę od elewacji.

Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego grafitowego styropianu jest bezpieczne, jednak prace należy prowadzić w optymalnych warunkach pogodowych i z aptekarską skrupulatnością przestrzegać instrukcji aplikacyjnych. Szczególnie ważne jest zasłanianie całej powierzchni fasady, aby grafitowe płyty cały czas znajdowały się w cieniu.

Plac budowy daleki jest jednak od warunków laboratoryjnych.  Każdego roku wielu inwestorów popada w kosztowne kłopoty związane z naprawą ocieplenie, które odpadło od budynku. Zamiast podejmować niepotrzebne ryzyko, wynaleziono pewne i bezpieczne rozwiązanie problemu naprężeń w grafitowym styropianie.

Grafitowy styropian bez ryzyka naprężeń

Na zachodzie stosuje się styropian grafitowy trzeciej generacji, produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych, który zwykłego grafitowego styropianu nie przypomina nawet wyglądem. Styropian trzeciej generacji charakteryzuje się typową dla styropianów grafitowych doskonałą termoizolacyjnością, ale jest zabezpieczony przed naprężeniami.  W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianu trzeciej generacji.

Pierwszym dostępnym na rynku polskim styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Płyty LAMBDA WHITE® są zabezpieczone przed naprężeniami na dwa sposoby. Grafitowy rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą światło. Dodatkowo naprężenia są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z  Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

Nacięcia przeciwprężne

Nacięcia przeciwprężne

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE®  była do 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego grafitowego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

Styropiany trzeciej generacji podbijają europejski rynek, ponieważ pozostawiają znacznie większy margines tolerancji na niesprzyjające warunki pogodowe oraz na błędy ludzkie. Oprócz doskonałej izolacji dają gwarancję świętego spokoju, ograniczając ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień.

Warstwa ochronna

Warstwa ochronna

Swisspor LAMBDA WHITE® jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdzają to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, główna nagroda w konkursie Laur Konsumenta – Odkrycie 2015 oraz nagroda TOP Builder 2016.

swisspor logo

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 30, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Ościeżnice metalowe + bardzo cienki mur

    Cześć! Borykamy się z problemem typowego dla starego mieszkalnictwa - mamy metalowe ościeżnice zabetonowane w ścianie, która ma tylko 4,5 cm. Ościeżnica regulowana nie wchodzi w grę, dopóki nie pogrubimy ścian. Warto to zrobić? Może udałoby się jakoś ...

  • Dobra strugarko-grubościówka, jaką wybrać?

    Strugarko-grubościówka pod własny domowy użytek. Ktoś coś poleciłby jakiś odpowiedni, wartościowy sprzęt? Chodzi mi o coś precyzyjnego i na gwarancji, żeby nie szukać żadnego serwisu w razie problemów. ...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty