Start Arrow Budowa domuArrow Coraz popularniejsze domy z dachem płaskim. Jakie zalety ma płaski dach?

Coraz popularniejsze domy z dachem płaskim. Jakie zalety ma płaski dach?

Tradycyjne domy ze skośnym dachem, nawiązujące do zabudowy dworkowej, przez lata wiodły prym wśród nowo budowanych domów jednorodzinnych. Coraz częściej jednak inwestorzy planujący budowę decydują się na nowoczesne, proste i energooszczędne projekty domów z dachem płaskim. Dlaczego dach płaski wraca do łask?

Prosty w budowie i elegancko wykończony dom z dachem płaskim to wyznacznik współczesnych trendów architektonicznych.

Prosty w budowie i elegancko wykończony dom z dachem płaskim to wyznacznik współczesnych trendów architektonicznych.

Dach płaski to inaczej stropodach, stanowiący strop ostatniej kondygnacji, którego kąt nachylenia wynosi nie więcej niż 12 stopni. Wyróżnia się trzy rodzaje stropodachów – wybór konkretnego rozwiązania zależy od specyfiki budynku:

 • stropodach niewentylowany – jest najprostszy w konstrukcji, ale ze względu na liczne wady, stosuje się go najczęściej w budynkach gospodarczych. Prawidłowo wykonany może znajdować się nad pomieszczeniami domowymi nieogrzewanymi.
 • stropodach wentylowany – strop z położonym na nim ociepleniem jest oddzielony od pozostałych warstw szczeliną powietrzną, dzięki czemu wilgoć jest odprowadzana z warstwy ociepleniowej.
 • stropodach odwrócony – pierwszą, najniższą warstwę stanowi tu hydroizolacja, na niej znajduje się dopiero izolacja termiczna. Warstwą dociskową może być żwir, chroniący konstrukcję przed opadami i jednocześnie zwiększający powierzchnię parowania. Dach odwrócony jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku budowy tarasu nad ogrzewaną kondygnacją.

Dachy płaskie powszechnie były budowane w latach 60-80 ubiegłego stulecia, kiedy to na podstawie kilku projektów powstawały tzw. „domy z kostki”. Po latach niebytu, dziś domy z dachem płaskim wracają do łask w zdecydowanie bardziej nowoczesnym stylu.

Popularne projekty domów z dachem płaskim

Obecnie projekty domów z dachem płaskim to wyznacznik energooszczędnego i nowoczesnego budownictwa. Prosta, oszczędna bryła budynku pokryta równie prostym, płaskim dachem ma zagwarantować szczelność konstrukcji i zniwelować miejsca, przez które mogłoby uciekać ciepło z wnętrza domu. Energooszczędne trendy wymuszają na projektantach efektowne rozwiązania, które urozmaicą prostą konstrukcję, stąd domy z dachem płaskim najczęściej posiadają duże, efektowne przeszklenia, kubistyczne formy ganków czy wykuszy i wyjątkowe kompozycje materiałów elewacyjnych, optycznie korygujące oszczędną bryłę.

Duże przeszklenia nawiązują do energooszczędnego domu w stylu skandynawskim. Projekt AJR 23 wersja A z garażem CE

Duże przeszklenia nawiązują do energooszczędnego domu w stylu skandynawskim.
Projekt AJR 23 wersja A z garażem CE

Domy z płaskim dachem bez okapu

Wśród współczesnych form architektonicznych coraz większą popularnością cieszą się domy z dachem bez okapu. To rozwiązanie dotychczas stosowano najczęściej w budynkach gospodarczych. Innowacyjne technologie budowy dachu oraz systemy rynnowe umożliwiają stosowanie dachu bezokapowego także w domach jednorodzinnych. Domy z dachem bez okapu, gdzie płaski dach kończy się na krawędzi ściany, pozwalają maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, optymalnie doświetlając i dogrzewając wnętrza domu. Co więcej, brak okapu nie pogłębia efektu zacienienia, który może powstać, gdy dom budowany jest w sąsiedztwie gęstej zabudowy czy wysokich drzew.

Projekty domów z dachem płaskim na wąską działkę

Projekty domów z dachem płaskim świetnie wyglądają wśród miejskiej zabudowy, w sąsiedztwie dużych blokowisk czy biurowców, gdzie najczęściej są stawiane. Wykorzystanie betonu, klinkieru czy paneli elewacyjnych w połączeniu z tynkiem w stonowanych kolorach wpisuje budynek w wielkomiejską infrastrukturę. Co jednak najistotniejsze, projekty domów z płaskim dachem idealnie nadają się na wąskie działki, o które nie jest trudno w mieście. Powstają one w wyniku podziału większych gruntów, wydzielane są z gęstej zabudowy. Tradycyjne domy parterowe ze skośnym dachem ograniczają inwestorom możliwości budowy dużego domu na wąskiej działce. Nowoczesne domy z płaskim dachem to zwykle domy piętrowe, które zajmują znacznie mniej miejsca na działce niż dom parterowy o tej samej powierzchni. Dodatkowo umożliwiają optymalny układ pomieszczeń na dwóch, pełnych kondygnacjach, co ogranicza powierzchnię, jaką wymaga komunikacja w domu parterowym czy skosy na poddaszu.

Nowoczesne domy piętrowe często są zaplanowane jako projekty domów na wąską działkę. Projekt Mój Dom Grzegorz II CE

Nowoczesne domy piętrowe często są zaplanowane jako projekty domów na wąską działkę.
Projekt Mój Dom Grzegorz II CE

Domy z tarasem na dachu płaskim

Budowa domu na wąskich działkach ogranicza często możliwość aranżacji przydomowego ogródka. Nowoczesne domy z dachem płaskim przewidują często wykonanie właśnie na stropodachu dodatkowego tarasu czy zielonego ogrodu, a nawet basenu. Takie rozwiązania nie tylko zapewniają możliwość lepszego zagospodarowania powierzchni, ale również wyróżniają dom jednorodzinny na tle sąsiedzkich nieruchomości. Zielony dach dodatkowo polepsza mikroklimat oraz eliminuje hałas i zanieczyszczenia, co ma duże znaczenie dla zwiększenia komfortu użytkowników mieszkających w wielkim mieście.

Płaski dach umożliwia wykorzystanie powierzchni na zielony zakątek oraz na montaż urządzeń energooszczędnych. Projekt domu DCE NOWOCZESNY CE

Płaski dach umożliwia wykorzystanie powierzchni na zielony zakątek oraz na montaż urządzeń energooszczędnych.
Projekt domu DCE NOWOCZESNY CE

Projekty domów z dachem płaskim – inwestycja w przyszłość

Wszystkie rozwiązania, których zastosowanie umożliwia dach płaski podnosi wartość rynkowej nieruchomości. Jak wspomniano, współcześnie opracowane projekty domów z dachem płaskim stawiają na energooszczędność, często więc spełniają wyższe wymagania niż te, zgodne z obowiązującym prawem. Warunki techniczne dla izolacyjności przegród budowlanych zostaną zaostrzone już w 2021 roku – nowoczesne i energooszczędne domy z płaskim dachem nie będą wymagać kosztownej i trudnej do wykonania termomodernizacji.

Uwaga!

Zanim wybierzemy projekt domu z dachem płaskim koniecznie zapoznać się musimy z uwarunkowaniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku jego braku – z Warunkami Zabudowy. Dokumenty te mogą narzucać rodzaj dachu i kąt jego nachylenia, obowiązujące na naszej działce.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 8, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Bogdan Odpowiedz 2017-05-15 11:28:09

Jedyne domy z płaskim dachem wytwarzane przez ludzkość historycznie, widziałem w Tunezji w postaci jam z kopułowymi sklepieniami pod płaskim płaskowyżem. Za to znam sporo przykładów problemów z płaskimi dachami po paru latach eksploatacji. Mam znajomego dekarza, jest zachwycony płaskimi dachami we wszechobecnych halach marketowych i magazynowych - robota na okrągło - zimą odśnieżanie, poza zimą naprawy. Prawa fizyki są nieubłagane i jak to się mówi "woda zawsze sobie drogę znajdzie". Można opowiadać bajki o nowoczesnych technologiach, ale ile lat gwarancji na nie dostaniecie? Maksimum 5 lat, czy dom buduje się na 5 lat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampka na stolik Giba max.25W nikiel sat./opal-...

 • Promocja

  Lampa wisząca Kwiaty Folk

 • NEKLA plafon 40 bordo

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa wisząca Nautica

 • Plafon ISLA

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników