Start Arrow OgródArrow Czosnek niedźwiedzi. Uprawa w ogrodzie i zastosowanie

sponsor działu ogród

Czosnek niedźwiedzi. Uprawa w ogrodzie i zastosowanie

Czosnek niedźwiedzi to roślina o właściwościach leczniczych, stosowana w także w kuchni, jako dodatek do potraw. Ma wiele cennych właściwości, intensywny zapach i smak, a przy zapewnianiu odpowiednich warunków – jest również bardzo łatwy w uprawie. Śmiało możemy więc posadzić czosnek niedźwiedzi w ogrodzie, by potem korzystać z jego uzdrawiającej mocy.

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), znany również jako czosnek cygański czy cebula czarownic, jest ziołem występującym dziko w całej Europie, Azji Mniejszej i na Kaukazie. Co ciekawe, w Polsce jego skupiska występujące m.in. w Puszczy Białowieskiej czy w Sudetach są częściowo objęte ochroną. Prosta uprawa czosnku niedźwiedziego sprawia jednak, że coraz częściej sadzimy go w przydomowych zielnikach.

Liście czosnku można pomylić z konwalią, jednak intensywny zapach obu roślin odróżnia je od siebie od razu.

Liście czosnku można pomylić z konwalią, jednak intensywny zapach obu roślin odróżnia je od siebie od razu.

Jak rozpoznać czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi wypuszcza liście bardzo wczesną wiosną (wg legendy to pierwsza roślina po zimie, którą pożywiał się niedźwiedź – stąd nazwa). Są one  szerokolancetowate do jajowatych, szerokie na 2–5 cm, płaskie, cienkie, o soczystozielonej barwie. Przypominają one liście konwalii (która jest trująca!), ale odróżnia je intensywny zapach czosnku. W maju zaś pojawiają się baldachopodobne kwiatostany – białe, gwieździste, o równie intensywnym zapachu.

Czosnek niedźwiedzi: uprawa w ogrodzie

Czosnek niedźwiedzi wymaga innych warunków niż częściej uprawiany czosnek pospolity. Czosnek niedźwiedzi potrzebuje żyznej, próchniczej gleby, bogatej w składniki pokarmowe. Możemy sadzić go w zacienionych częściach ogrodu, pod drzewami czy krzewami, gdzie dla większości ziół jest za ciemno.

Czosnek niedźwiedzi w ogrodzie wymaga regularnego podlewania i odchwaszczania. Jest rośliną mrozoodporną, ale na jesieni warto okryć go liśćmi drzew, najlepiej bukowymi.

Czosnek niedźwiedzi ma inne wymagania niż czosnek pospolity.

Czosnek niedźwiedzi ma inne wymagania niż czosnek pospolity.

Czosnek niedźwiedzi: właściwości i zastosowanie

Związki siarki, zawarte w czosnku niedźwiedzim, sprawiają, że roślina pobudza układ odpornościowy, działając antynowotworowo. Chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, wspomaga układ naczyniowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, nadciśnienia czy choroby wieńcowej, dzięki działaniu obniżającym zły cholesterol.

Czosnek niedźwiedzi wspomaga również układ oddechowy i pokarmowy w walce z bakteriami, drobnoustrojami, grzybami, działa również odtruwająco.

W kuchni czosnek niedźwiedzi stosuje się również jako zioło przyprawowe: stanowi dodatek do zup, sosów, sałatek (liście czosnku zawierają dużo witaminy C) oraz do potraw z mięsa, drobiu i ryb.

Czosnek niedźwiedzi bardzo łatwo się rozmnaża, szybko powiększając obszar, który porasta.

Czosnek niedźwiedzi bardzo łatwo się rozmnaża, szybko powiększając obszar, który porasta.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 4, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników