Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Czy instalacja wewnątrz budynku wymaga pozwolenia na budowę?

Czy instalacja wewnątrz budynku wymaga pozwolenia na budowę?

Nowelizacja prawa budowlanego ma służyć uproszczeniu i skróceniu procedur budowlanych. Wynika z niej m.in., że budowa instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

budowa instalacji bez pozwolenia

Celem nowych regulacji prawnych jest uproszczenie i skrócenie procedur budowlanych.

Uwaga! Nowelizacja prawa budowlanego wejdzie w życie w dniu 28 czerwca 2015 roku.

Zgodnie ze zmienionym prawem budowlanym budowa instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia. Tym samym inwestor będzie zwolniony z obowiązku wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub dokonania zgłoszenia instalacji wewnątrz budynku (z wyjątkiem instalacji gazowych).

Czy przez instalacje wewnątrz budynku należy rozumieć całą instalację wewnętrzną?

Biorąc pod uwagę fakt, że celem nowych regulacji prawnych jest uproszczenie i skrócenie procedur budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnia, że części instalacji, które wykraczają poza obręb budynku do miejsca połączenia się z przyłączem, stanowią część instalacji, o których mowa w ww.  przepisie.  Tym  samym  z uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę zwolnione są całe wewnętrzne  instalacje  elektroenergetyczne,  wodociągowe,  kanalizacyjne,  cieplne  i telekomunikacyjne.

Autor: Redakcja DOM.pl / GUNB
Zdjęcie: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 22, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • O zarabianiu na wynajmie mieszkania

    W artukule http://www.dom.pl/polacy-inwestuja-w-mieszkania-na-wynajem-ile-mozna-zarobic.html jest o tym, że można zarobić wynajmując komuś mieszkanie. A ja powiadam, że owszem, można zarobić pod warunkiem, że najemca będzie płacił a jak nie będzie płacił, to pod warunkiem, że komorni...

  • Płyty MgO

    Płyty z tlenku magnezu zwane powszechnie "płytami MgO" ­ od chemicznego symbolu magnezu Mg i tlenu O ­ są produkowane jako płyty budowlane o szerokim zastosowaniu. Naturalnym surowcem bazowym jest tlenek magnezu – rodzaj cementu mineralnego. Mówiąc płyta MgO mamy na myśli...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty