Start Arrow Artykuły PremiumArrow Czy szary styropian może odrywać się od elewacji?

Czy szary styropian może odrywać się od elewacji?

Popularny w Polsce, zwykły szary styropian rzeczywiście czasami odpada od fasad. Rozwiązaniem problemu jest stosowanie styropianu szarego trzeciej generacji, który eliminuje ryzyko odrywania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Produkcja płyt LAMBDA WHITE®

Produkcja płyt LAMBDA WHITE®

Powodem kłopotów ze zwykłym szarym styropianem są silne naprężenia wewnętrzne. Naprężenia są skutkiem nierównomiernego rozszerzania się płyt pod wpływem zmian temperatury. Szczególnie ryzykowny jest okres, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą.

W trakcie prac budowlanych, wystawiona na słońce szara powierzchnia płyt bardzo szybko nagrzewa się do stosunkowo wysokiej temperatury. Pod wpływem ciepła zewnętrzna część płyty zwiększa swoją objętość. Tymczasem druga powierzchnia tej samej płyty jest chłodzona przez zimny mur i zachowuje stałe wymiary.

Różnice temperatur między powierzchniami płyty mogą sięgać kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Nietrudno sobie wyobrazić jak mocne siły wyginające powstają w takich warunkach. Skutkiem naprężeń może być wygięcie płyt, zerwania ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach odrywanie się płyt od elewacji.

Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, jednak prace należy prowadzić w optymalnych warunkach pogodowych i z aptekarską skrupulatnością przestrzegać instrukcji aplikacyjnych.

Praktyka pokazuje, że plac budowy daleki jest od warunków laboratoryjnych. Aby uniknąć problemu naprężeń, wynaleziono więc znacznie pewniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Nacięcia przeciwprężne

Nacięcia przeciwprężne

Na Zachodzie stosuje się styropian szary trzeciej generacji, produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych, który zwykłego szarego styropianu nie przypomina nawet wyglądem. Styropian trzeciej generacji charakteryzuje się typową dla szarych doskonałą termoizolacyjnością, ale jest zabezpieczony przed naprężeniami.  W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianu trzeciej generacji.

Pierwszym dostępnym na rynku polskim styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Płyty LAMBDA WHITE® są zabezpieczone przed naprężeniami na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą światło. Z kolei naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z  Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE®  była o 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

Płyta LAMBDA WHITE®

Płyta LAMBDA WHITE®

Styropiany trzeciej generacji podbijają europejski rynek, ponieważ pozostawiają znacznie większy margines tolerancji na niesprzyjające warunki pogodowe oraz na błędy ludzkie. Oprócz doskonałej izolacji dają gwarancję świętego spokoju, ograniczając ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień.

Swisspor LAMBDA WHITE®  jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdzają to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, główna nagroda w konkursie Laur Konsumenta – Odkrycie 2015 oraz nagroda TOP Builder 2016.

swisspor logo

Autor: Swisspor
Zdjęcia: Swisspor

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 30, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Drewniane okna - Plastpol Raszyn

    Cześć :)  zależy mi na bardzo, aby nowe okna były również drewniane jak te stare. Słyszałem wiele pozytywnych zdań na temat Plastpol z Raszyna, czy warto zlecić im wykonanie ? ...

  • Drzwi zewnętrzne do domu.

    Witam. Poszukuje nowych drzwi do domu, ze względu na leciwość tych co mam aktualnie. Nie orientuję się jednak całkowicie jeśli chodzi o rynek, ani jakie dane będą mi potrzebne. Tak więc liczę na jakieś porady....

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty