Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Dobieranie kolorów – koło barw

Dobieranie kolorów – koło barw

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie jednego koloru w pomieszczeniu. Jeżeli jednak jednolita kolorystyka wydaje nam się zbyt monotonna, możemy pomalować ściany na dwa czy trzy kolory. Dobieranie kolorów może być jednak dość trudne a osiągnięty efekt niekoniecznie zadowalający. Z pomocą może przyjść koło barw – wzornik według którego stworzymy harmonijną lub kontrastową aranżację wnętrza.

Koło barw to graficzny wzornik służący do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw. Dzięki niemu możemy stworzyć takie aranżacje wnętrz, w których kolory „zgrywają się” ze sobą, pasują do siebie bez względu czy zależy nam na harmonijnym czy kontrastowym zestawieniu.

Na kole barw znajdują się kolory tęczy – brakuje więc tu bieli, czerni i szarości, które często stosowane są przy projektowaniu wnętrz. Warto wiedzieć, że te trzy kolory są dopełnieniem każdej barwy widniejącej na kole i dodatkowo doskonale łączą się ze sobą.

Kolory ścian są odbierane w relacji z innymi barwami zastosowanymi we wnętrzu. Dlatego tak ważne jest prawidłowy dobór kolorystyki.

Ważne!

Wybierając kolory ścian, musimy wiedzieć, jakie i jak rozmieszczone będą w pomieszczeniu źródła światła oraz ile światła dziennego wpada przez okno. To bardzo istotne z uwagi na odbiór barwy we wnętrzach. Zobacz: Oświetlenie a kolory ścian

Dzięki zastosowaniu koła barw możemy w prosty sposób znaleźć kolory w trzech podstawowych zestawieniach: monochromatycznym, pokrewnym i dopełniającym.

Kolory monochromatyczne

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu harmonijnej, jednolitej aranżacji, wybierzmy różne barwy tego samego koloru. Na kole barw znajdziemy je na tym samym pasku.

Taki wystrój wnętrza jest spokojny i zrównoważony. Idealny do pomieszczeń przeznaczonych na odpoczynek, np. sypialni czy salonu. Według zasady monochromatycznej łączymy barwy tej samej rodziny koloru: np. jaśniejsze zielenie z intensywniejszymi zieleniami, czerwienie z czerwieniami itd.

(kolory monochromatyczne)

Kolory pokrewne

Jeżeli zależy nam na tym, aby aranżacja salonu czy innego pomieszczenia była kolorowa, a jednocześnie zrównoważona i „bezpieczna”, możemy zastosować drugi sposób dobierania kolorów.

Kolory pokrewne (analogiczne) na kole barw leżą obok siebie, sąsiadują ze sobą. Możemy więc wybrać zdecydowany pomarańczowy kolor i wzbogacić go żółtym, leżącym na prawo od wyjściowego koloru lub czerwonym, leżącym po lewej stronie.

(kolory pokrewne)

Kolory dopełniające

Kontrasty we wnętrzach powinny być stosowane raczej na dużej powierzchni. Jeżeli urządzamy mały salon, kolory kontrastowe musimy stosować bardzo ostrożnie.

Kolory dopełniające działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Dlatego posługując się kołem barw możemy wybrać kontrastowe kolory, które jednocześnie pasują do siebie.

Na kole znajdują się one naprzeciw siebie. Chcąc uzyskać odważną i kolorową aranżację, możemy więc śmiało łączyć żółty z fioletem.

(kolory dopełniające)

Zobacz galerie:

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 3, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Wykańczanie: dyskusje na forum budowlanym
  • Kamień dekoracyny

    Myslicie, ze kamień dekoracyjny na ściane to dobry pomysł na wykończenie. Właśnie kończę remont w mieszkaniu i zastanawiam się co ze ścianami. Widziałem kilka projektów i muszę przyznać, że wygląda to bardzo fajnie. Co myślicie o takim rozwiązaniu ? Warto ? I czy jest to opłacalne...

  • Remont pokoju starszego rodzeństwa - kolory?

    Witajcie, za tydzień planuję remont pokoju dzieci i chciałabym prosić o pomoc. Pokój jest niewielki (metraż to: 2,70 x 3,70m). Córa śpi na dolnej części łóżka, tworząc w nim swój własny świat, zależy jej, aby w tej części (we wnęce łóżka) położona została wzorzysta tapeta...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty