Start Arrow Budowa domuArrow Dom w trakcie budowy: czy można uzyskać dopłatę na dom energooszczędny?

Dom w trakcie budowy: czy można uzyskać dopłatę na dom energooszczędny?

O dofinansowanie w ramach programu NFOŚiGW „Dopłaty do domów energooszczędnych” może ubiegać się osoba fizyczna, która planuje budowę domu (także systemem gospodarczym) lub zakup domu czy mieszkania od dewelopera. Oprócz konieczności spełniania określonych wymogów dotyczących energooszczędności, warunkiem uzyskania dopłaty jest przede wszystkim zaciągnięcie kredytu na ten cel. Czy jednak można uzyskać dofinansowanie na dom, który jest w trakcie budowy?

Dopłata dla osób fizycznych budujących lub kupujących domy energooszczędne realizowane będzie w postaci dopłat do kredytów bankowych. Zatem zaciągnięcie kredytu jest jednym z wymogów wzięcia udziału w programie. W związku z tym, nie można wnioskować o dopłatę dla domu już wybudowanego – dofinansowaniu nie podlegają przedsięwzięcia zrealizowane przed dniem zawarcia umowy o kredyt.

Czy można uzyskać dofinansowanie dla domu w trakcie budowy?

Jeżeli jednak budowa domu jest w trakcie realizacji i nie została ukończona, program przewiduje możliwość dofinansowania takiej inwestycji. Warunkiem jest oczywiście podpisanie umowy kredytowej na sfinansowanie dalszych etapów budowy, jak i spełnienie przez projekt budowy minimalnych wymagań technicznych, określonych przez NFOŚiGW.

Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze kredyt musi być zaciągnięty w kwocie wyższej od wnioskowanej dotacji – kredyt nie musi pokrywać kosztu całego przedsięwzięcia, ale musi przekraczać wysokość dopłaty. Nie ma tu jednak znaczenia okres kredytowania.

Po drugie należy pamiętać, że kosztami, które sfinansuje się z kredytu z dotacją, nie mogą być koszty związane z wykończeniem mieszkania czy domu umożliwiających zamieszkanie. Aby wziąć udział w programie, budowa domu musi więc być jeszcze na takim etapie, który uwzględniać będzie tzw. koszty kwalifikowane, czyli np.

  • zakup i montaż elementów konstrukcyjnych bryły budynku, w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej,
  • zakup i montaż układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż instalacji ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Kredyt na rozbudowę czy remont domu?

Dofinansowanie w ramach programu może być przyznane jedynie wtedy, kiedy budowany jest nowy dom jednorodzinny bądź kupowany jest dom czy mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera (za dewelopera uznaje się również spółdzielnie mieszkaniowe).

Przebudowa, rozbudowa czy remont domu nie są pracami, które mogą kwalifikować budynek do programu dopłat.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 25, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Ościeżnice metalowe + bardzo cienki mur

    Cześć! Borykamy się z problemem typowego dla starego mieszkalnictwa - mamy metalowe ościeżnice zabetonowane w ścianie, która ma tylko 4,5 cm. Ościeżnica regulowana nie wchodzi w grę, dopóki nie pogrubimy ścian. Warto to zrobić? Może udałoby się jakoś ...

  • Gdzie kupić okna? Domega

    Cześć, chciałem zapytać WAs gdzie zamawialiście swoje okna i jakiego producenta wybraliiście? Może korzystał ktoś z WAs z usług Domega?...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty