Start Arrow Budowa domuArrow Dom w trakcie budowy: czy można uzyskać dopłatę na dom energooszczędny?

Dom w trakcie budowy: czy można uzyskać dopłatę na dom energooszczędny?

O dofinansowanie w ramach programu NFOŚiGW „Dopłaty do domów energooszczędnych” może ubiegać się osoba fizyczna, która planuje budowę domu (także systemem gospodarczym) lub zakup domu czy mieszkania od dewelopera. Oprócz konieczności spełniania określonych wymogów dotyczących energooszczędności, warunkiem uzyskania dopłaty jest przede wszystkim zaciągnięcie kredytu na ten cel. Czy jednak można uzyskać dofinansowanie na dom, który jest w trakcie budowy?

Dopłata dla osób fizycznych budujących lub kupujących domy energooszczędne realizowane będzie w postaci dopłat do kredytów bankowych. Zatem zaciągnięcie kredytu jest jednym z wymogów wzięcia udziału w programie. W związku z tym, nie można wnioskować o dopłatę dla domu już wybudowanego – dofinansowaniu nie podlegają przedsięwzięcia zrealizowane przed dniem zawarcia umowy o kredyt.

Czy można uzyskać dofinansowanie dla domu w trakcie budowy?

Jeżeli jednak budowa domu jest w trakcie realizacji i nie została ukończona, program przewiduje możliwość dofinansowania takiej inwestycji. Warunkiem jest oczywiście podpisanie umowy kredytowej na sfinansowanie dalszych etapów budowy, jak i spełnienie przez projekt budowy minimalnych wymagań technicznych, określonych przez NFOŚiGW.

Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze kredyt musi być zaciągnięty w kwocie wyższej od wnioskowanej dotacji – kredyt nie musi pokrywać kosztu całego przedsięwzięcia, ale musi przekraczać wysokość dopłaty. Nie ma tu jednak znaczenia okres kredytowania.

Po drugie należy pamiętać, że kosztami, które sfinansuje się z kredytu z dotacją, nie mogą być koszty związane z wykończeniem mieszkania czy domu umożliwiających zamieszkanie. Aby wziąć udział w programie, budowa domu musi więc być jeszcze na takim etapie, który uwzględniać będzie tzw. koszty kwalifikowane, czyli np.

 • zakup i montaż elementów konstrukcyjnych bryły budynku, w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej,
 • zakup i montaż układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • zakup i montaż instalacji ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Kredyt na rozbudowę czy remont domu?

Dofinansowanie w ramach programu może być przyznane jedynie wtedy, kiedy budowany jest nowy dom jednorodzinny bądź kupowany jest dom czy mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera (za dewelopera uznaje się również spółdzielnie mieszkaniowe).

Przebudowa, rozbudowa czy remont domu nie są pracami, które mogą kwalifikować budynek do programu dopłat.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 25, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampka na stolik Giba max.25W nikiel sat./opal-...

 • Promocja

  Lampa wisząca Kwiaty Folk

 • NEKLA plafon 40 bordo

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa wisząca Nautica

 • Plafon ISLA

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników