Start Arrow Budowa i remontArrow Drewno jako materiał budowlany

Drewno jako materiał budowlany

Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie
i wykańczaniu wnętrz. Jego rzesze entuzjastów podkreślają, że jako
jedyny nie wpływa negatywnie na ludzki organizm.  Niezaprzeczalny jest również jego urok: bogactwo form, faktur i kolorów sprawia, że zarówno budowle drewniane, jak i elementy wnętrz są oryginalne i mają swój niepowtarzalny styl.

Gatunki drewna stosowane w budownictwie

Gatunki liściaste

Dąb (Quercus robur, Quercus petraea) – najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku ok. 180 lat. Drewno szerokosłoiste jest twarde, trudne w obróbce mechanicznej, ale jest wytrzymałe i odporne na ścieranie, natomiast wąskosłoiste jest miękkie i łatwe w obróbce. Biel ma barwę żółtawobiałą, twardziel – żółtobrunatną z odcieniem zielonkawym lub zielonkawo-szarym. Na przekroju poprzecznym widoczne są jasno połyskujące promienie rdzeniowe, które na przekroju promieniowym widnieją jako wysokie błyszczące smugi. Drewno dębowe twardniej i z czasem czernieje w wodzie, w wyniku reakcji chemicznych między garbnikami (które dają silny i trwały kwaśny zapach) a związakmi żelaza. Drewno przed użyciem musi być bardzo dobrze wysuszone, w przeciwnym razie może zacząć pękać. Drewno dębowe ma zastosowanie w budownictwie lądowym i wodnym. Budowane są z niego podkłady kolejowe, podwaliny ścian, wykonuje stolarkę budowlaną, posadzki, używa w szkutnictwie, kołodziejstwie i bednarstwie.

Buk (Fagus silvatica) – najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew wyciętych w wieku ok. 110 lat. Jest ono ciężkie, łupliwe, charakteryzuje się dużą kurczliwością i jest skłonne do pękania i paczenia. Pod wpływem wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych drewno staje się nietrwałe. Drewno buka nie ma twardzieli, jest jasnozielonkawo-żółte z różowym odcieniem, ma wyraźne słoje. W przekrojach są widoczne błyszczące promienie rdzeniowe. Z drewna bukowego wykonuje się stolarkę budowlaną, posadzki, schody i balustrady.

Wiąz (Ulmus campestris, Ulmus montana) – drewno wiązu jest ciężkie, trudno łupliwe, trudne w obróbce. Jest trwałe na powietrzu i pod wodą, charakteryzuje się dobrą wytrzymałością. Biel wiązu ma barwę jasnożółtą, twardziel – od jasno- do ciemnobrunatnej z żółtymi, fioletowymi lub zielonkawymi odcieniami. Z drewna wiązu wykonuje się stolarkę budowlaną, boazerię, posadzki.

Olcha (Alnus glutinosa) – drewno olchy jest miękkie, lekkie i łupliwe, łatwo się obrabia i poleruje. Ma średnie właściwości mechaniczne. Drewno znajdujące się stale pod wodą jest bardzo trwałe (dzięki duże zawartości garbników), natomiast małoodporne przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Łatwo ulega zniszczeniu przez owady. Bez twardzieli, drewno ma zabarwienie pomarańczowo-białe w stanie świeżym i różowobrunatne po wysuszeniu. Drewno olchy stosuje się przy produkcji sklejek, płyt pilśniowych, wiórowych.

Jesion (Fraximus excelsior) – drewno szerokosłoiste jest ciężkie, twarde, o dużej wytrzymałości i łatwe w obróbce. Natomiast wąskosłoiste – lżejsze, miękkie, o mniejszej wytrzymałości i łatwiejszej obróbce. W warunkach suchych drewno jesionu jest trwałe, a w zmiennych wilgotnych szybko się niszczy. Biel i twardziej mają jednolitą barwę cytrynowobiałą u drzew młodych i brunatnożółtą u drzew starszych. Ma również wyraźne słoje. Jesion stosuje się do wyrobu stolarki budowlanej, boazerii, posadzek.

Brzoza (Betula verrucosa, Betula pubescens) – właściwości mechaniczne brzozy są dobre, ale odporność na grzyby domowe niewielka. Ma średnią gęstość, twardość i jest łupliwe. Beztwardzielowe drewno brzozy jest białe z żółtawym lub czerwonym odcienie. Jest stosowane do produkcji sklejek, oklein, narzędzi.

Grab (Carpinus betulus) – drewno ma dużą gestość i trwałość, jest trudno łupliwe. Ma korzystne właściwości mechaniczne. Beztwardzielowe drewno ma zabarwienie białe z szarym odcieniem. Słoje są niewyraźne, faliste. Ma zastosowanie w deszczułkach posadzkowych i jako drewno narzędziowe.

Gatunki iglaste

Sosna pospolita (Pinius silvestris) - najlepsze właściwości techniczne ma drewno sosny z drzew ściętych w wieku 80-120 lat, ponieważ w drzewach starszych drewno może być mniej spoiste. Drewno to jest ciężkie, ma dobre właściwości wytrzymałościowe. Duża ilość żywicy (którą drewno ponadto intensywnie pachnie) sprawia, że jest ono stosunkowo trwałe, odporne na działania wilgoci i dobrze zachowuje się pod wodą. Biel (na przekroju pnia zewnętrzna część) ma kolor jasnożółty lub jasnoszary i daje się dobrze nasycać impregnatami, łatwo również przyjmuje farby i lakiery, a twardziel (na przekroju pnia wenwnętrzna część) ma zabarwienie czerwonobrunatne i jest nieprzesiąkliwa. Z drewna sosny wykonuje się konstrukcje nośne (dachowe, stropy, ściany, słupy), tarcicę jako surowiec do dalszego przerobu, stolarkę budowlaną, podłogi i wyroby drewnopochodne.

Modrzew (Larix europaea) – najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku 100-120 lat. Jest ono ciężkie, z dużą ilością żywicy, twarde i łupliwe. Jest trudne w obróbce i pęka. Biel ma barwę żółtawobiałą, twardziel natomiast czerwonobrązową. Widoczne są wyraźne słoje roczne z szeroką strefą drewna późnego. Ponadto drewno modrzewiowe jest bardzo połyskliwe. Jest ono najlepszym i najbardziej trwałym drewnem budowlanym.

Świerk (Picea excelsa) – najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku 80-120 lat. Jest ono lekkie i miękkie. Jest trudne w obróbce mechanicznej. Twardziej jest biała z żółtym odcieniem (odmiana biała) lub czerwnobiała (odmiana czerwona). Ma wiele sęków rozmieszczonych w regularnych okółkach oraz pęcherze żywiczne. Drewno świerkowe jest materiałym trwałym w miejscach suchych bądź gdy trwale znajduje się pod wodą. Można go impregnować w kąpielach. Przyjmuje farbę i bejcę, lecz nie nadaje się do polerowania. Z drewna świerku wykonuje się konstrukcje nośne (dachowe, stropy, ściany,
słupy), tarcicę jako surowiec do dalszego przerobu, stolarkę budowlaną,
podłogi i wyroby drewnopochodne.

Jodła (Abies pectinata) – najlepsze właściwości techniczne ma drewno z drzew ściętych w wieku ok. 100 lat. Jest miękkie, łupliwe, ma wiele sęków, a ponadto ma skłonności do pękania i paczenia. Zawiera jednak najmniej żywicy spośród wszystkich drzew iglastych. Twardziel jest jednolicie biała lub żółtawobiała różowiejąca ku rdzeniowi. Na pozór bardzo trudno odróżnić ją od świerka, ale jest od niego twardsze i trudniejsze w obróbce. Drewno jodłowe stosuje się w budownictwie wodnym (jest bardzo trwałe w wodzie), mostowym i budownictwie ogólnym.

Zalety drewna

 • korozja jest mniejsza niż wielu materiałów budowlanych (oczywiście przy odpowiedniej impregnacji),
 • waga konstrukcji z drewna jest mniejsza w porównaniu z konstrukcją stalową,
 • jest łatwe w obróbce i montażu,
 • dopasowuje się do zmian powstałych w skutek działań sił zewnętrznych czy wewnętrznych (np. wiatr, praca elementów budynku),
 • jest dobrym izolatorem termicznym i elektrycznym,
 • konstrukcje z drewna są tańsze niż wykonane z innych materiałów,
 • nie wykazuje żadnych szkodliwych oddziaływań na organizm ludzki,
 • jest materiałem ekologicznym, odnawialnym,
 • jest dekoracyjne i niepowtarzalne. 

Wady drewna

 • jest materiałem łatwo kurczliwym,
 • długie elementy częściej się kurczą i wypaczają,
 • łatwo pęka przy zmiennych warunkach atmosferycznych,
 • jest podatne na grzyby, pleśń i owady,
 • jest łatwopalne.

Należy jednak pamiętać, że przy właściwej ochronie drewna, polegającej przede wszystkim na jego impregnowaniu,  wentylowaniu, izolacji od wilgoci i podłoża, a także zabezpieczenia środkami przeciwko promieniom słonecznym i insektom, wszystkie wymienione wady dadzą się wyeliminować.

Dodane przez: martah

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Domy gotowe

SEMINARIUM DLA FIRM NATRYSKOWYCH 9 października 2014 Poznań

9 października 2014 r. odbyło się bezpłatne seminarium dla firm natryskujących piankę…

Jesień życia na Krzykach

Przytulne, funkcjonalne wnętrze, przyjazna okolica i dogodna komunikacja to główne wymagania mieszkaniowe…

Budynki mobilne – nowa jakość, innowacyjne rozwiązanie

To, co jeszcze niedawno wydawało się nierealne, dzisiaj staje się możliwe. Mobilne…

Prąd na sprzedaż

W odróżnieniu od gazu, prąd może całkowicie zastąpić wszystkie źródła energii niezbędna…

Pustaki szalunkowe do budowy ścian fundamentowych

Solidny fundament to podstawa każdego domu. Jego zadaniem jest równomierne przenoszenie ciężaru…

Uniwersalny klej zbrojony włóknem

Przykleja płyty styropianowe do podłoża, zapewniając trwałą użyteczność całej termoizolacji. Klej do…

Inteligentny system izolacji cieplno-wilgotnościowej

ISOVER Vario XtraSafe to innowacyjny system zapewniający szczelność przegrody budowlanej stworzony przez…

Maty ze skalnej wełny do ocieplenia dachów

TOPROCK SUPER to maty ze skalnej wełny mineralnej do ocieplenia stropodachów wentylowanych…

Taśmy okienne: nowoczesny, ciepły montaż

Piękna pogoda sprzyja prowadzenia intensywnych prac remontowo – budowlanych. Ich ważną częścią…

Dwugęstościowe płyty ze skalnej wełny mineralnej

FRONTROCK MAX E to dwugęstościowe płyty ze skalnej wełny mineralnej o bardzo…

Zaprawa do murowania i spoinowania cegieł klinkierowych

Wygodne, łatwe prace murarskie i estetyczny, solidny mur - pod tym kątem…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane

Prosty dach w niezwykłej szacie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
0