Start Arrow InstalacjeArrow Drobne prace hydrauliczne – zrób to sam!

Drobne prace hydrauliczne – zrób to sam!

O ile czas znających się na wszystkim „złotych rączek” bezpowrotnie minął to są urządzenia domowe, o które warto samemu dbać i na bieżąco je serwisować. Na przykład czyszczenie lub wymiana zużytych części armatury należą do naprawdę prostych i przydatnych umiejętności.

W czasie użytkowania, niezależnie od wieku baterii oraz jakości wody płynącej w naszych rurach, pewne elementy zużywają się i wymagają czyszczenia lub wymiany. Fachowcy firmy Oras podpowiadają, jak samodzielnie przeprowadzić drobne prace hydrauliczne.

(Pamiętajmy: przy wszystkich czynnościach musimy zachować ostrożność. Przystąpmy do nich dopiero po dokładnym zapoznaniu się z warunkami gwarancji, dowiemy się z niej bowiem jaki jest zakres bezpłatnych usług serwisu. Dzięki temu będziemy wiedzieli kiedy możemy zdać się na pomoc specjalistów!)

Zatkany syfon

Gdy woda gromadzi się w umywalce lub zlewie i nie spływa, to zapewne oznaka zatkanego syfonu. Może być on różnie zbudowany – może mieć zbiorniczek na zanieczyszczenia lub nie (w tym drugim przypadku ma kształt kolanka).

W obydwu typach syfonu, jeśli nie pomoże wcześniejsze udrożnienie gumowym przepychaczem ani środkami chemicznymi (popularnym „kretem”), musimy odkręcić dolny odcinek syfonu – odpowiednio denko zbiorniczka, lub odcinek między dwoma nakrętkami.

Zabrudzone denko, podobnie jak odkręcone kolanko, przepłukujemy, a pozostałe zanieczyszczenia usuwamy z wnętrza długim narzędziem, np. śrubokrętem. Następnie na chwilę puszczamy wodę by przepłukać pozostałą część instalacji.

Pamiętajmy by całość „operacji” wykonać nad podstawionym naczyniem! Na koniec zakręcamy denko syfonu lub kolanko i sprawdzamy szczelność syfonu.

Czyszczenie perlatora

Jeśli strumień jest nierównomierny, albo mamy wrażenie, że woda z „trudnością” wypływa z wylewki, konieczne będzie czyszczenie perlatora. Perlator montuje się na zakończeniu wylewki by napowietrzał strumień wypływającej wody. Dzięki niemu do strumienia „dodane” zostają tysiące drobnych pęcherzyków powietrza, a woda jest „biała”. Taka zmiana nie zmniejsza skuteczności mycia i dobrze wpływa na zawartość naszego portfela.

hydraulika

(fot. Oras)

Tradycyjny perlator, jeśli jest czysty, ogranicza zużycie wody o około 30%. Perlator ma kształt sitka dlatego ma tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń, które uniemożliwiają napowietrznie wody i nadmiernie ograniczają jej wypływ.

Chcąc oczyścić perlator musimy go ostrożnie odkręcić za pomocą specjalnego klucza do perlatorów (dostaniemy je w sklepach i marketach budowlanych) lub zwykłego klucza o rozstawie 22 mm i dokładnie przepłukać.

W przypadku baterii bezdotykowych klucz do perlatora dodawany jest w zestawie do baterii. Perlator w bateriach bezdotykowych jest bowiem zabezpieczony przed wandalizmem i tylko specjalny klucz pozwala na jego odkręcenie. Tu również czyścimy sitko odpowiednimi środkami lub wymieniamy je na nowe.

Wymiana uchwytu baterii

Pamiętajmy o konieczności kupowania tylko oryginalnych części zamiennych – ma to zasadnicze znaczenie dla zachowania żywotności naszej baterii. Wszystkie części – jak perlator, uszczelki, wylewkę, elementy zestawu sterującego i wiele innych – możemy dostać u producenta. Dzięki temu wymiana np. uchwytu regulacyjnego w baterii jednouchwytowej nie stanowi problemu.

Uchwyt łatwo zdejmiemy po odkręceniu śrubki. Znajduje się ona pod niebiesko-czerwoną zaślepką – oznaczeniem zimnej i ciepłej wody.

Wymiana głowicy

Bardziej skomplikowana jest wymiana głowicy, ponieważ do jej wykręcenia potrzebujemy specjalistycznych narzędzi.

Głowica to najważniejsza i zazwyczaj najdroższa część baterii. Jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego serwisu. W niektórych przypadkach jest to nawet konieczne, np. przy czyszczeniu termostatu baterii termostatycznej.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
  • Cena do jakosci

    Co z cenami ekogroszków niby takie ekologiczne a ceny stoja w miejscu. Nasze kochane pansewko powinno doplacac ludowi żeby zechciał laskawie tak nie kopcic. Bo nie tylko sprzet się liczy ale również jakosc wegla. Rynek weglowy jest tak rozbisurmaniony ze zetelnego sprzedawcy ze swi...

  • Czyste spalanie

    Czyste spalanie wegla czy to w ogole możliwe patrząc na to co dzieje się w większych miastach zaczynając od stycznia gdy scisnie mroz i akurat nie wieje?...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty