Start Arrow OgródArrowNarzędzia ogrodoweArrow Drzewa owocowe – uprawa i pielęgnacja

Drzewa owocowe – uprawa i pielęgnacja

Soczyste jabłka, słodkie brzoskwinie, aromatyczne maliny… urozmaicają słoneczne lato, nadając mu niepowtarzalny smak. Każdy, kto posiada własny ogród, może cieszyć się zdrowymi owocami swojej pracy. By szkodniki nie stanowiły w tym przeszkody, przygotowaliśmy dla Państwa wiele przydatnych informacji i porad. Wzbogaćmy się o zdrowe owoce naszej pracy.

drzewa owocowePrawie na każdej działce sadzi się drzewa owocowe, które w okresie lata i jesieni dostarczają nam smacznych owoców. W ogródkach przydomowych rosną najczęściej jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie. Uprawiając te drzewa warto jednak zwrócić uwagę na ich prawidłową pielęgnację i odpowiedni do warunków działkowych dobór odmian.

Sadzenie

Drzewa owocowe najlepiej sadzić na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe. Nie wskazane są jednak gleby ciężkie, o wysokim poziomie wód gruntowych, ani też gleby słabe, na których często występują niedobory wody. Sadzenie drzew należy zaplanować przynajmniej rok wcześniej.

Glebę pod drzewa należy starannie uprawić. Ze względu na to, że większość gleb w kraju ma kwaśny odczyn i deficyt magnezu, warto zastosować wapno magnezowe w ilości ok. 15 kg/100m2 i wymieszać je dobrze z glebą. W następnym roku należy zastosować obornik w dawce 400 kg/100 m2 albo posiać zboża lub gorczycę, grykę, facelię itp., a następnie po wyrośnięciu przyorać jako nawóz zielony.

Drzewa sadzi się jesienią lub wiosną, zawsze nieco głębiej niż rosły w szkółce. Posadzone jesienią drzewka zabezpiecza się przed przemarznięciem niedużymi kopczykami z ziemi. Na wiosnę rozgarnia się ziemię tworząc niewielkie wgłębienie, w którym łatwiej gromadzi się woda w trakcie podlewania.

Pielęgnacja

Po posadzeniu drzewek należy skrócić lekko przewodnik i najdłuższe pędy boczne. Skracanie ułatwia przyjęcie się drzewek i pobudza pąki na pędach do rozwoju. W drugim i trzecim roku po posadzeniu należy unikać skracania pędów, zwłaszcza przewodnika. Można jedynie przyginać przy pomocy spinek, ciężarków lub sznurków wszystkie pędy boczne rosnące zbyt pionowo do góry. Dzięki ograniczaniu cięcia w pierwszych latach zapewnia się szybsze wejście drzew w okres owocowania. W późniejszym wieku usuwa się gałęzie zachodzące na siebie, starsze niż 3-letnie lub rosnące pionowo w górę.

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w sadzie jest niszczenie chwastów w rzędach drzew. Można to robić mechanicznie lub chemicznie przy użyciu herbicydów. Wyrośnięte do wysokości ok. 20-40 cm chwasty można zwalczać w ciągu całego okresu wegetacji przy użyciu wlaściwego do tego celu herbicydu.

Drzewa owocowe należy także chronić przed chorobami i szkodnikami. Warto sadzić drzewa odporne na niektóre choroby, np. wiśnie mało podatne na raka bakteryjnego, gorzką zgniliznę czy drobną plamistość, jabłonie odporne na parcha jabłoni i mączniaka oraz śliwy mało podatne na szarkę.

Choroby drzew owocowych mogą być powodowane przez grzyby, bakterie i wirusy. Czasem przyczynami chorób mogą być również czynniki nieinfekcyjne, takie jak niedobory makro- i mikroelementów, czy niekorzystne warunki uprawy. Typowymi objawami chorób są przebarwienia, zniekształcenia i więdnięcie roślin. Powodzenie walki z chorobami zależy od właściwego zidentyfikowania, z jaką chorobą mamy do czynienia i wybrania odpowiedniej metody leczenia roślin. Należy pamiętać, że nie istnieje możliwość zwalczania chorób wirusowych w sadzie. Dlatego ważne jest aby sadzić drzewa wolne od wirusów, pochodzące z kwalifikowanych szkółek. Natomiast drzewa zawirusowane należy bezwzględnie usuwać z sadu.

Dodane przez: martah

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Mała architektura i ogrodzenia

Nie zajmuje miejsca, nie wymaga konserwacji. Brama do garaży zbiorczych ET 500 firmy Hörmann

Powierzchnia parkingowa w centrach miast jest dzisiaj na wagę złota. Racjonalnym rozwiązaniem…

Bramy Wiśniowski otwarte na globalne rynki

Międzynarodowe targi Bau w Monachium rozpoczęte. Na tegorocznej edycji swoje produkty i…

Szybka i bezpieczna obsługa bramy garażowej – FAAC prezentuje napęd D700HS

Wraz z nadchodzącą zimą robimy wszystko, by uciec przed minusowymi temperaturami oraz…

Panel INNOVO o grubości 60 mm teraz także w bramie UniTherm marki WIŚNIOWSKI

Firma Wiśniowski kolejny raz zaskoczyła swoich klientów. Tym razem za sprawą bramy…

Zima, która nie zaskakuje domowników. Jak na nadchodzące mrozy przygotować bramę wjazdową?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych prawdopodobnie nie zaliczają zimy do ulubionych pór roku. Minusowe…

Ogrodowe kreacje z kolekcją palisad firmy Polbruk

Pośród dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do organizowania przestrzeni wokół domu, na…

Przygotuj się na zimowy sezon!

Cel? Tylko jeden – aby już wiosną bez przeszkód korzystać z uroków…

Kostki brukowe o zróżnicowanych rozmiarach

Wyróżnikami nowej kostki brukowej firmy Bruk-Bet są wyraźne spoiny, regularne kształty elementów…

Nowa dzielona brama przemysłowa

Usługi przesyłania paczek wymagają zastosowania specjalnych bram w stacjach przeładunkowych. W tego…

Ogrodowa głowica: dwa narzędzia w jednym

Black+Decker przedstawia nowe, praktyczne podejście do prac ogrodowych w postaci głowicy roboczej…

Drewno naturalnie piękne i skutecznie chronione

Olejowanie jest efektywną metodą ochrony zewnętrznych powierzchni drewnianych, która jednocześnie podkreśla naturalne…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane