Start Arrow Wiadomości Arrow Ekspert radzi – jak właściwie pielęgnować i użytkować nawierzchnie z kostki brukowej

Ekspert radzi – jak właściwie pielęgnować i użytkować nawierzchnie z kostki brukowej

Wysokiej jakości kostki brukowe stanowią doskonałe uzupełnienie ciekawie zaaranżowanego ogrodu, w którym liczy się nie tylko funkcjonalność, ale również wyjątkowa estetyka. Aby przez wiele lat cieszyły atrakcyjnym wyglądem należy odpowiednio o nie dbać i  stosować się do kilku podstawowych zasad użytkowania. Ekspert firmy Libet podpowiada w jaki sposób traktować nawierzchnie brukowane, by przez długi czas spełniały nasze oczekiwania.

W pielęgnacji kluczowa jest systematyczność

fot. Libet

Kostki brukowe zwykle nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Jeśli jednak chcemy zachować ich walory użytkowe i estetyczne, powinniśmy pamiętać, że podstawą zasadą pielęgnacji jest systematyczność. – Regularne zamiatanie pyłów, liści itp. oraz usuwanie roślin pojawiających się między poszczególnymi elementami, uzupełnianie fug z piasku, gdy tylko zauważymy ubytki w spoinie, a także regularne zmywanie wodą, np. przy pomocy myjki ciśnieniowej ze specjalną przystawką rotacyjną, to proste czynności, które z pewnością korzystnie wpłyną na kondycję nawierzchni – tłumaczy Kamil Drewczyński z firmy Libet. – Ważne też, by nie dopuszczać do powstawania trwałych zanieczyszczeń czy uszkodzeń, pozbywając się ich na bieżąco. W przypadku większych zabrudzeń, wywołanych np. przez olej lub inne substancje, do mycia można wykorzystać mieszankę wody i płynu do naczyń, w proporcji 3:1. Po naniesieniu takiego roztworu na plamę powinniśmy odczekać minimum godzinę, a następnie delikatnie spłukać i wytrzeć. W przypadku środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia kostki brukowej należy zachować szczególną ostrożność i zawsze postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie próby w mało eksponowanym miejscu, ponieważ pod wpływem niektórych substancji może dojść do odbarwień – dodaje specjalista.

Podstawowe zasady użytkowania 

Stara zasada głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w przypadku kostek brukowych. – Użytkując intensywnie taras, ścieżkę czy podjazd trudno jest uniknąć uciążliwych plam np. z tłuszczu pryskającego z grilla, płynów samochodowych, smaru lub stosowanych w ogrodzie środków ochrony roślin. Zwykle są one bardzo trudne do usunięcia. Jeśli planujemy działania, takie jak sezonowe opryski, naprawa auta, remont dachu bądź elewacji budynku, pamiętajmy, by wcześniej odpowiednio zabezpieczyć kostkę, np. przy pomocy taśm i folii – podpowiada Kamil Drewczyński z Libet. Na stan betonowych elementów niemały wpływ ma również to, czy są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. – Jeśli podjazd nie jest dostosowany do ruchu ciężkiego, a więc powyżej 3,5 t, zadbajmy, by nie wjeżdżały na niego śmieciarki i inne duże auta (dostawcze). Pamiętajmy też, by nie przesuwać po nim ciężkich, zwłaszcza metalowych przedmiotów, a do czyszczenia lub odśnieżania nie używać narzędzi z ostrymi krawędziami, ponieważ mogą one spowodować zarysowania – ostrzega ekspert firmy Libet.

Nawierzchnia pod specjalną ochroną

Znaczna część dostępnych na rynku wyrobów betonowych już na etapie produkcji zostaje zabezpieczona specjalnymi systemami, jak choćby ALS (Anti Liquid System), który uszczelnia je od wewnątrz, zwiększając odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i ograniczając powstawanie plam, wykwitów czy przebarwień. „Produkty, które nie posiadają dodatkowych zabezpieczeń warto odpowiednio zaimpregnować. Zabieg ten można po jakimś czasie powtórzyć, zwłaszcza, gdy taras, ścieżka lub podjazd nie są systematycznie pielęgnowane”, dodaje specjalista firmy Libet.

Więcej informacji na temat produktów firmy Libet znaleźć można na stronach www.libet.pl oraz www.ceramic.libet.pl.

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 6, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Skrzynia ogrodowa Keter Curver GLENWOOD 390L An...

 • Promocja

  Zestaw Keter Tarifa - szary

 • Uniwersalny schowek ogrodowy KETER STORE IT OUT...

 • Promocja

  Schowek Keter Curver CIRCA WOOD 140 L

 • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

 • JAKARTA

 • BALI 4

 • Nautilus ip67. 35 W

 • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

 • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

 • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

 • Stolik składany z aluminium 70x141cm

 • Donica ogrodowa wys.34cm

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
 • Kret w ogródku

  Mam problem w postaci kreta, który niestety ale upodobał sobie właśnie mój ogródek.  Niestety ale pogoda dodatkowo im sprzyja. Próbowałem już pułpaki z butelką oraz karbidu. Niestey wszytsko zawiodło. Czy macie jakieś sposoby na pozbycie się krata z ogr&oac...

 • Wystawa BONSAI

  Wszystkich tych którzy mieli styczność z bonsai i tych którzy chcieli by wiedzieć jak wysoko stoi ta sztuka w Polsce i Europie zapraszam na już drugi organizowany w Polsce a jubileuszowy 30 Kongres Europejskiej Asocjacji Bonsai i Europejskiej Asocjacji Suiseki który odbędzi...

Obejrzyj zdjęcia domowników