Start Arrow Budowa i remontArrow Elewacja i dach – wybieramy kolory domu

Elewacja i dach – wybieramy kolory domu

Zapytani o wygląd domu, najczęściej opowiadamy, w jakich jest kolorach. Mało kto w pierwszej kolejności wymienia liczbę kondygnacji czy zwraca uwagę na wielkość budynku. To dowód na to, jak ważna jest kolorystyka obiektu. W jej doborze można się kierować kilkoma zasadami

W projektach domów zwykle zastosowane są barwy stosunkowo neutralne, by kolory nie zdominowały innych aspektów projektu. Dlatego dobór kolorystyczny materiałów na najbardziej wyeksponowane elementy domy, czyli dach i elewację, to zadanie dla inwestorów. Olbrzymi wybór kolorów materiałów budowlanych dostępnych na rynku wcale nie ułatwia zadania. Co zatem robić, kiedy staniemy przed decyzją, czy dach powinien być jasny czy ciemny oraz jaki kolor fasady będzie się najlepiej prezentował?

Sposoby na kolor

Są trzy główne sposoby dobierania kolorów domu. Zacznijmy najprościej – od naszych własnych upodobań. Które kolory nam odpowiadają, są nam bliskie, pozytywnie się kojarzą? Takich ulubionych kolorów warto zgromadzić kilka przed „następnym etapem” działań kolorystycznych – to z nich będziemy dalej wybierać.

W drugiej kolejności przyjrzyjmy się miejscu, w którym budowany jest dom. Przykładowo, jeśli wokół budynku rośnie gęsty ogród, warto na elewacji i dachu wykorzystać kolory ziemi, współgrające z zielenią (np. brązy). Natomiast w przypadku wznoszenia obiektu przy elementach z betonu, elewację warto wykonać w bardziej wyrazistych barwach, aby ożywić przestrzeń.

Równie istotne jest spojrzenie poza działkę, na domy sąsiadów i w najbliższej okolicy.

Zdaniem eksperta – Lidia Misiuna, kierownik marketingu w firmie Röben.:
Jeśli wszystkie dachy są czerwone, taki kolor może być wręcz narzucony w warunkach zabudowy, przez konserwatorów zabytków bądź urbanistów, którzy dbają o harmonię kolorystyczną miejsca. Inwestorzy z tego powodu często pytają nas o konkretne barwy dachówek.

W sytuacji bez odgórnych wytycznych, warto samemu przyjrzeć się otoczeniu i postarać się o efekt będący w zgodzie ze stosowanymi wokół – co nie znaczy, że identyczny. Jeśli np. w najbliższej okolicy sąsiedzi postawili na miedziane czy kasztanowe pokrycia, lepiej nie wybierać dachu zielonego. Ale już brązy jak najbardziej wpiszą się skutecznie w przestrzeń, jednocześnie nie powielając wyborów innych inwestorów.

Podsumowując, z przygotowanych wcześniej ulubionych kolorów wybierzmy te, które „nie gryzą” się z okolicznymi – wpłynie to pozytywnie na nastrój wszystkich mieszkańców danego miejsca.

Kolory a styl

A co jeśli wokół nas nie ma domów lub są tak zróżnicowane kolorystycznie, że nie widzimy sensu kierowania się harmonią z otoczeniem? W poszukiwaniu wskazówki przyjrzyjmy się jeszcze raz projektowi domu. Czy to prostopadłościan z dwuspadowym dachem? A może rozczłonkowana bryła z geometrycznymi podziałami i dachem płaskim? Typ domu, nawet tak szeroko zakreślony jak „tradycyjny” czy „nowoczesny”, może pomóc wybrać barwy.

Zdaniem eksperta – Lidia Misiuna:
Elewacje bardziej tradycyjne bądź klasyczne opierane są zwykle na barwach ciepłych – najpopularniejszy jest żółty, ale można też wybrać beżowy, elementy brązowego oraz czerwieni. Najbardziej spokojne w odbiorze są beż, brąz lub nieco mniej konserwatywny – zielony. Choć już spoza palety barw ciepłych, popularne rozwiązanie dla domu o tradycyjnej bryle to pomalowanie jej w całości na biało. Jeśli dodamy do tego czerwony dach, otrzymamy dom w tradycyjnym polskim stylu.

(Najczęściej wybierane kolory domu w Polsce - jasnożółta elewacja i miedziany dach, fot. Röben)

Czy nowoczesność ma kolor?

Zupełnie inaczej jest z domami o stylistyce nowoczesnej, wyrażonej poprzez kształt bryły bądź zastosowane materiały budowlane. Do takich projektów często dobierane są barwy chłodne. Króluje tu biel, czerń i szarość oraz różne odcienie pośrednie, takie jak grafitowy czy srebrny.

(Nowoczesne linie bryły podkreślone przez zastosowanie kontrastowych, chłodnych barw, fot. Röben)

Jeśli chcemy w nowoczesnych zestawieniach wykorzystać cieplejsze kolory, np. pomarańcz, warto aby były w odcieniach intensywnych, przyciągających wzrok. Inny sposób na osiągnięcie wrażenia nowoczesności to mieszanie barw kontrastowych – białego z czarnym, pomarańczowego z granatowym, intensywnie zielonego z grafitowym, itp.

(Żółć i pomarańcz w nowoczesnym wydaniu, fot. Röben)

Ze współczesnością, a jednocześnie elegancją i szykiem, kojarzy się też fiolet. Z tak wyrazistymi kolorami trzeba jednak uważać – za kilka lat mogą wyjść z mody lub zmęczyć inwestorów swoją intensywnością.

Zmieniając perspektywę

Na kwestię dopasowania kolorów do stylu domu można też spojrzeć z odwrotnej perspektywy. Bryła domu, którą trudno jednoznacznie zakwalifikować jako nowoczesną bądź tradycyjną, może wpisać się w jeden z tych nurtów właśnie poprzez kolory elewacji i dachu. Zestawiając jasną (białą bądź żółtą) fasadę z dachówką w jednym z wielu odcieni czerwonego, uzyskamy efekt budynku tradycyjnego. Taki dom zwykle kojarzy się z ciepłem i gościnnością.

Wprawnie żonglując kolorami materiałów budowlanych osiągniemy też wrażenie nowoczesności, nawet w przypadku projektu, który trudno zakwalifikować do nurtów współczesnej, awangardowej czy minimalistycznej architektury. Jak to zrobić? Sięgnijmy po barwy chłodne, np. szary. Zestawmy go z czarnym dachem. Dodajmy wyraziste elementy – choćby grafitowy cokół. Możemy też pomalować bądź wymurować część elewacji w innym kolorze.

(fot. Röben)

(fot. Röben)

Ten sam projekt nabiera zupełnie innego wyrazu po zmianie kolorystyki elewacji i dachu

Barwa ma silne oddziaływanie. Potęgę koloru najlepiej pokazują wizualizacje tego samego budynku z różnymi zestawami barw. Wybór innej kolorystyki może sprawić, że efekt będzie diametralnie różny. Dlatego decyzję o barwach dachu i elewacji warto bardzo dokładnie przemyśleć.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Budowa i remont

Wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego – ściany ognioodporne

Realizacja inwestycji budowlanych stawia przed wykonawcami szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego,…

Soudal sponsorem 25. Mistrzostw Świata Młodych Dekarzy w Bukareszcie

Firma Soudal znalazła się w gronie głównych sponsorów 62. Kongresu Międzynarodowej Organizacji…

Nowość! Szkło przeciwsłoneczne SunGuard HD Diamond 66 – diamentowa trwałość i blask

Podczas październikowych targów Glasstec w Dusseldorfie firma Guardian zaprezentowała kolejny, siódmy już,…

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian: bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Sprawne przeprowadzenie robót budowlanych zależy nie tylko od zdolności ekip wykonawczych. Szczególnie…

Nowoczesność i wyrazistość – drzwi Perugia

Kolekcja drzwi Perugia to propozycja dla tych, którzy nie boją się eksperymentować…

Trwały i estetyczny balkon z nowymi profilami IZOHAN TB

Solidnie wykonany balkon lub taras powinien pełnić nie tylko funkcję  rekreacyjną, ale…

Działania SIPUR w III kwartale 2014 r.

SIPUR sponsorem konferencji i warsztatów ENERGODOM 2014 Politechniki Krakowskiej, 10 – 12…

SEMINARIUM DLA FIRM NATRYSKOWYCH 9 października 2014 Poznań

9 października 2014 r. odbyło się bezpłatne seminarium dla firm natryskujących piankę…

NOWOŚĆ SOUDAL: Kompleksowa ochrona pomieszczeń przed wilgocią

Aby sprostać stale rosnącym wymaganiom rynku chemii budowlanej, SOUDAL nie ustaje w…

Odpowiednia izolacja – oszczędność nie tylko dla kieszeni

Budowa domu to zazwyczaj jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Niestety, wysokie…

Arma-Chek Silver firmy Armacell – srebrna ochrona instalacji

Prawidłowe zabezpieczenie instalacji na zewnątrz budynków może stanowić nie lada wyzwanie. Trzeba…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane