Start Arrow InstalacjeArrow Grzałki elektryczne: ogrzewanie łazienki poza sezonem grzewczym

Grzałki elektryczne: ogrzewanie łazienki poza sezonem grzewczym

Wiosną i latem, kiedy ogrzewanie centralne jest wyłączone, pojawiają się trudności z utrzymaniem komfortowej temperatury w łazience. Grzałki elektryczne, instalowane przy grzejniku łazienkowym, umożliwiają pozbycie się chłodu i wilgoci z pomieszczenia oraz suszenie ręczników, zapewniając optymalny klimat poza sezonem grzewczym.

Grzałka elektryczna może być zamontowana do grzejnika łazienkowego lub do podgrzewacza wody. Urządzenia muszą jednak być dostosowane do instalacji grzałki – mieć odpowiednią wielkość oraz posiadać właściwy do podłączenia gwint. Aby można było korzystać z grzałki, należy także pamiętać, że instalacja centralnego ogrzewania musi być zawsze napełniona wodą.

(Większość nowoczesnych grzejników łazienkowych jest już wyposażona w gwint, umożliwiający montaż grzałki elektrycznej. fot. ENIX)

Dobierając odpowiednie urządzenie trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie grzałki do mocy grzejnika. Moc grzałki nie powinna  być większa od mocy grzejnika przy parametrach pracy 75/65/20°C (gdzie 75°C to temperatura zasilania, 65°C – temperatura powrotu, a 20°C to temperatura wewnętrzna w pomieszczeniu).

(Grzałkę elektryczną montuje się w dolnym przyłączu, gdzie kolektory grzejnika są zawsze najzimniejsze. fot. PURMO)

Nowoczesne grzałki elektryczne do grzejników wyposażone są w termostat, dzięki któremu można regulować temperaturę pracy grzałki. Najczęściej regulatory mają zakres od 20-70°C, ponadto zabezpieczają grzejniki przed zamarzaniem w nich wody, co jest szczególnie przydatną funkcją przy ogrzewaniu pomieszczenia np. w domku letniskowym.

Z uwagi na to, że grzałki do grzejników są zasilane prądem, bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich odległości od źródeł wody. Grzałka musi być oddalona przynajmniej 60 cm od wanny czy umywalki, a do podłączenia grzałki należy zastosować gniazdko z uziemieniem.

(Grzałka elektryczna to dobre i proste w montażu rozwiązanie do ogrzewania łazienki poza sezonem grzewczym. Jej działanie możemy uzależnić od własnych potrzeb - włączając ją tylko do suszenia ręczników czy poprawienia temperatury w łazience tylko w czasie kąpieli.)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 3, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
  • Zawor mieszajacy w instalacji grawitacyjnej

    Witam, Czy montaz zaworu mieszajacego w starej instalacji grawitacyjnej(obecnie zalozona pomka)/naczynie wzbiorcze otwarte wiaze sie z dojsciem do naczynia? Czy rzeczywiście potrzebny jest osobny obieg? Chcialbym aby na grzejnikach byla dość niska temperatura - do 40stopni na bojlerze i piecu z ...

  • Ogrzewanie na podczerwień

    Znalazłąm artykuł na temat tego ogrzewania, jego wydajności i zaczęłam się zastanawiać jak ono by się sprawdziło u mnie w domu. Czy ktoś z Was ma u siebie w domu zastosowane ogrzewanie elektryczne na podczerwień? Czy jest ono wydajne, jak wygląda realizacj od projektu do wykonania, jaki...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty