Start Arrow InstalacjeArrow Grzejniki aluminiowe a ogrzewanie podłogowe

Grzejniki aluminiowe a ogrzewanie podłogowe

Grzejniki aluminiowe, czy ogrzewanie podłogowe – które rozwiązanie zastosować? To pytanie zadaje sobie większość osób budujących dom, czy zmieniających instalację grzewczą.

Zużycie energii oraz możliwości jej zaoszczędzenia

Poziom energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku zależy od jego parametrów konstrukcyjnych – grubości ścian, stopnia izolacji cieplnej, materiałów użytych przy konstrukcji. Potrzebna ilość energii cieplnej jest zawsze taka sama dla danego obiektu, niezależnie od rodzaju zastosowanej w nim instalacji grzewczej. To co jest istotne to efektywność danej instalacji, możliwości jej regulacji oraz szybkość i skuteczność dostosowania się do naszych wymagań cieplnych. Niska inercja cieplna grzejników aluminiowych pozwala na szybką reakcję systemu ogrzewania na zmiany temperatury w ciągu doby. Dzięki temu możemy dowolnie regulować temperaturę w pomieszczeniach w zależności od zmieniających się w ciągu dnia warunków. Pozwala to na zaoszczędzenie energii i uniknięcie ciągłego funkcjonowania systemu ogrzewania. Przy ogrzewaniu podłogowym możliwości regulacyjne oraz szybkość reakcji są bardzo niskie.

Wynika to m.in. z tego, że ogrzewanie podłogowe przed ociepleniem otoczenia musi ogrzać elementy budynku (podłoga), których jest częścią integralną. Instalacja z panelami grzewczymi podłogowymi potrzebuje dużo czasu, by osiągnąć pożądaną temperaturę i nie jest zalecane jego czasowe wyłączenie. Do zmiany temperatury w pomieszczeniu o 1-2 stop. C potrzeba najczęściej nawet kilku godzin.

Biorąc pod uwagę, że średnie użytkowanie pomieszczeń mieszkalnych w ciągu tygodnia ogranicza się do kilku godzin w ciągu doby i utrzymując kontrolowaną temperaturę tylko w godzinach, kiedy jest to faktycznie potrzebne stworzymy warunki do inteligentnego i korzystnego ekonomicznie zużycia energii cieplnej. Instalacja z grzejnikami aluminiowymi gwarantuje wysoką wydajność emisji i skuteczność systemu regulacji, a co za tym idzie umożliwia programowanie wielu włączeń i wyłączeń w ciągu doby. Użytkując instalację z ogrzewaniem podłogowym jest to praktycznie niemożliwe. Czas potrzebny na przejście instalacji w żądany system pracy jest tak długi, że okresy, w których instalacja się wyłącza praktycznie nie występują. W praktyce instalacja z grzejnikami aluminiowymi to średnio o 20 proc. niższe koszty ogrzewania. Rozpatrując efektywność obu systemów grzewczych należy także zauważyć, że przy ogrzewaniu podłogowym mamy do czynienia ze spadkiem wydajności z powodu utraty ciepła na powierzchni zajmowanej przez meble czy dywan. Taka sytuacja nie ma miejsca z grzejnikami aluminiowymi.

Kolejnym faktem, o którym nie powinniśmy zapomnieć to koszt realizacji instalacji ogrzewania, który przy grzejnikach aluminiowych jest średnio o 60 proc. niższy od ogrzewania podłogowego.

ogrzewanie podlogowe

Tekst opracowany na podstawie badań technicznych stowarzyszenia AIRAL.

Autor: Fondital

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
  • Zawor mieszajacy w instalacji grawitacyjnej

    Witam, Czy montaz zaworu mieszajacego w starej instalacji grawitacyjnej(obecnie zalozona pomka)/naczynie wzbiorcze otwarte wiaze sie z dojsciem do naczynia? Czy rzeczywiście potrzebny jest osobny obieg? Chcialbym aby na grzejnikach byla dość niska temperatura - do 40stopni na bojlerze i piecu z ...

  • Czyste spalanie

    Czyste spalanie wegla czy to w ogole możliwe patrząc na to co dzieje się w większych miastach zaczynając od stycznia gdy scisnie mroz i akurat nie wieje?...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty