Start Arrow Wiadomości Arrow Historia budowania, czyli nasze domy kiedyś i dziś

Historia budowania, czyli nasze domy kiedyś i dziś

Choć rolę schronienia w dawnych czasach pełniły kolejno jaskinie, ziemianki oraz szałasy, kwintesencją zdolności konstruktorskich człowieka jest właśnie dom. Spoglądając na historię budowania domów z szerokiej perspektywy wyróżnić można wiele technik i rozwiązań, które dziś jawią się jako koncepcje zupełnie archaiczne. Cofając się zaledwie o kilka dekad dostrzeżemy diametralne zmiany w kanonie wznoszenia budynków jedno i wielorodzinnych. Jakie są zatem kamienie milowe w budownictwie XX wieku?

fot. Assa Abloy

Kilkadziesiąt lat temu nie do pomyślenia były innowacje, takie jak sterowany telefonem system zabezpieczeń, panele fotowoltaiczne, kamery wi-fi, rekuperatory czy też pasywne okna i drzwi. Dopiero porównując budynki ostatnich dziesięcioleci z pojawiającymi się dziś realizacjami można uświadomić sobie, jak szybko nowe technologie integrują się z budynkami, stając się ich nieodłącznym elementem.

Ekspres budowlany

Domy, w zależności od epoki, budowano z gliny, drewna i kamienia, a następnie z cegieł. Jednak inna natura zasadniczego surowca to zaledwie początek długiej listy zmian. Historia domów jednorodzinnych sięga XVII wieku, a za ich ojczyznę uznaje się Anglię. Najpopularniejszym surowcem w budownictwie jedno i wielorodzinnym bez wątpienia była i często wciąż jest cegła. To właśnie z niej od średniowiecza, aż do połowy XX wieku wznoszono spektakularne, bogato zdobione kamienice. Z czego dziś najczęściej powstają fasady domów? Obok bloczków z betonu komórkowego i silikatów coraz popularniejsze stają się wyroby prefabrykowane, czyli wielkowymiarowe, wytworzone metodą przemysłową elementy betonowe, które w znacznym stopniu przyspieszają prace budowlane. Dzięki nim wznoszenie nowego budynku może potrwać od 1 do 3 miesięcy, zamiast rutynowych 2-3 lat, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych, murowanych ścian.

fot. Assa Abloy

Nowocześnie znaczy ekologicznie

Dom XXI wieku jest wprost naszpikowany nowoczesnymi technologiami. Innowacyjne rozwiązania na tyle przeniknęły do naszej codzienności, że zdajemy się ich nie dostrzegać. Obecne, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka udogodnienia w głównej mierze skupiają się na tym, by dom w jak najmniejszych stopniu wyrządzał szkodę środowisku naturalnemu. Proekologiczne myślenie w budownictwie rozwinęło się na przestrzeni kilku ostatnich dekad i determinuje zarówno produkty dostarczane przez producentów, jak i techniki wykorzystywane przy budowie domu. Najbardziej „bezpieczne” dla środowiska są domy pasywne, które charakteryzują się bardzo małym zapotrzebowaniem na ciepło między innymi dzięki temu, że energię czerpią z odnawialnych źródeł energii. Wynalazkami nowej ery, wpływającymi na energooszczędność budynku są także pasywne okna i drzwi o najwyższych parametrach szczelności – dziś U wynosić może zaledwie 1,1 W/(m2K), gdy 30 lat temu osiągało wartość aż do 2,8 W/(m2K). Z kolei domowe systemy wentylacji rzadko kiedy bazują tylko i wyłącznie na sile grawitacji, jak miało to miejsce kiedyś. Teraz ich uzupełnieniem są coraz częściej rekuperatory. Urządzenia te pozwalają ogrzewać świeżo napływające powietrze ciepłem, które odzyskiwane jest z powietrza odprowadzanego na zewnątrz.

fot. Assa Abloy

Bezpieczeństwo nowej generacji

Dynamiczny rozwój nowych technologii wywiera bezpośredni wpływ na ich cenę, dzięki czemu przestają one stanowić domenę tylko i wyłącznie marzeń o przyszłości. Jednym z udogodnień, bez którego nie do pomyślenia jest budowanie domu w dzisiejszych czasach, jest system zabezpieczeń. Jak pokazują badania prowadzone na zlecenie marki Yale, aż 70% respondentów jako najważniejszy czynnik przy budowie własnego domu wymieniła właśnie bezpieczeństwo swoje i rodziny. Jakie urządzenia instalowane są najczęściej w nowych budynkach? – Współczesny inwestor może wybierać spośród bardzo szerokiego spektrum produktów, zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców. Dawne zamki i kłódki w niewielkim stopniu przypominają to, z czym dziś stykają się w sklepach konsumenci. Obecnie dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa coraz częściej wykorzystuje się zarówno bezprzewodowe systemy alarmowe, które zatrzymują aż do 80% włamań, jak i kamery wi-fi, umożliwiające oglądanie transmisji w czasie rzeczywistym na urządzeniach mobilnych. Przełomem stały się inteligentne zamki, które dają możliwość sterowania dostępem do domu za pomocą smartfonu. Coraz popularniejsze stają się także elektroniczne wizjery drzwiowe, wyjątkowo funkcjonalne dla osób starszych i dzieci – mówi Piotr Palewicz, ekspert marki Yale.

fot. Yale

Rozwój nowych technologii sprawia, że domy buduje się szybciej, solidniej i ekonomiczniej. Ponadto pojawiające się coraz częściej innowacyjne akcesoria do jego wykończenia i wyposażenia pozwalają zamienić domowe wnętrza w przestrzeń komfortową i idealnie dopasowaną do oczekiwań mieszkańców.

Źródło:Yale Polska

YALE
Wszystkie komunikaty (4915)

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 4, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Anex Okna opinie - Warszawa

    Witam, szukam firmy która pomoże mi w wyborze odpowiedniego zestawu okien, ktory będę mógł u nich kupić  oraz zajmie się montażem. Czy mieliście kontakt może z firmą Anex Okna? Z gory dziękuję!...

  • Drewniane okna - Plastpol Raszyn

    Cześć :)  zależy mi na bardzo, aby nowe okna były również drewniane jak te stare. Słyszałem wiele pozytywnych zdań na temat Plastpol z Raszyna, czy warto zlecić im wykonanie ? ...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty