Start Arrow Budowa domuArrow Idealny dom dla młodej pary. Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji

Idealny dom dla młodej pary. Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji

Małe projekty domów parterowych to atrakcyjna alternatywa dla mieszkania w bloku. Na niewielkim parterze komfortowo urządzić można wnętrze dla dwu, trzyosobowej rodziny, są więc one niezwykle popularne wśród młodych osób, dla których jest to pierwsze lokum po wyprowadzce od rodziców. Wybierając odpowiedni projekt domu warto jednak zastanowić się, jaki dom będzie potrzebny młodej rodzinie w przyszłości.

W gotowym projekcie domu z poddaszem do adaptacji, zmianę przeznaczenia poddasza na cele mieszkalne można przeprowadzić w dowolnym momencie.

W gotowym projekcie domu z poddaszem do adaptacji, zmianę przeznaczenia poddasza na cele mieszkalne można przeprowadzić w dowolnym momencie.

Prosta rozbudowa domu jednorodzinnego

Rozbudowa domu wiązać się może z wieloma trudnościami konstrukcyjnymi, chyba że już na etapie wyboru projektu zdecydujemy się na rozwiązaniem umożliwiające budowę domu etapami. Dla młodej rodziny, która nie wie jeszcze jak duży dom będzie jej potrzebny, idealnym pomysłem wydają się być projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji. W takim projekcie, adaptację poddasza na cele mieszkalne można przeprowadzić w dowolnym momencie – np. po pojawieniu się nowego członka rodziny. Prace adaptacyjne nie stwarzają większych problemów, gdyż projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji już w czasie opracowania mają dobrany odpowiedni kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej czy układ konstrukcyjny więźby dachowej. Przewidziane jest w nich również najbardziej komfortowe miejsce na schody.

Rozbudowa domu, który nie był przewidziany do budowy etapami może być znacznie bardziej uciążliwa, droższa, a niekiedy wręcz niemożliwa.

Projekt HP COLONEL B CE

Projekt HP COLONEL B CE

Projekt ARN Irys CE

Projekt ARN Irys CE

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji – układ wnętrza

Parter w domu jednorodzinnym najczęściej stanowi strefę dzienną mieszkańców. To tu zaplanowany jest salon z wyjściem na taras, łączący dom z ogrodem, kuchnia, a także pomieszczenia gospodarcze, jak np. kotłownia oraz garaż, jeżeli jest on przewidziany w bryle budynku (dostępne są również projekty domów parterowych bez garażu, idealne na małe lub wąskie działki czy dla budowy z ograniczonym budżetem). Ważne jednak, że dobre projekty domów parterowych mają przewidziany na parterze także dodatkowy pokój, który w pierwszym etapie mieszkania najczęściej zaadaptowany jest na sypialnię. Konieczna będzie również łazienka i garderoba, którą mogą zastąpić także funkcjonalne schowki w przedpokoju czy szafy wnękowe w wiatrołapie.

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne powoduje zdecydowane powiększenie powierzchni użytkowej, choć tą nieco mogą ograniczać skosy. Poddasze to świetne miejsce na przeniesienie sypialni rodziców na wyższą kondygnację, a także na aranżację pokoi dziecięcych i rodzinnej łazienki. W ten sposób strefa nocna zostaje oddalona od gwaru dziennego parteru, zapewniając rodzinie spokój i intymność.

Po adaptacji poddasza należy podjąć decyzję, co zrobić z dodatkowym pokojem na parterze. Służyć on może jako pokój gościnny lub pokój seniora, jeśli dom dwupokoleniowy stanie się po latach wielopokoleniowym i z rodziną zamieszka starszy rodzic. Komfort gościnny podnosi fakt, że w sąsiedztwie znajduje się już niewielka łazienka. Pokój dodatkowy może być również zaadaptowany na domowe biuro, gabinet czy pokój rekreacyjny – wszystko zależy od potrzeb mieszkańców.

Projekt ARP PADME CE

Projekt ARP PADME CE

Projekt Mój Dom w Dolinie 2 CE

Projekt Mój Dom w Dolinie 2 CE

Projektu domów tanich w budowie i tanich w użytkowaniu

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji należą do grupy domów tanich w budowie, z uwagi właśnie na to, że budowa może odbywać się etapami. Prace adaptacyjne można przeprowadzić nawet po kilku czy kilkunastu latach od wykończenia poddasza. Wśród dostępnych projektów na uwagę zasługują jednak także domy energooszczędne, spełniające bardziej restrykcyjne wymagania niż wynika to z obowiązujących aktualnie przepisów. Takie domy mają prostą, zwartą bryłę, zaplanowaną najczęściej w kształcie prostokąta kwadratu i pokrywa je dwuspadowy, pozbawiony elementów dekoracyjnych dach. Dzięki temu budowa jest prosta i tania, a przede wszystkim niweluje ryzyko powstawania mostków cieplnych, przez które mogłoby uciekać ciepło. Domy energooszczędne są więc tanie w utrzymaniu, co także może mieć niebagatelne znaczenie dla osób, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie.

Inwestycja w energooszczędność sprawi, że dom parterowy po latach nadal będzie spełniał wymagania zawarte w przepisach (te, dotyczące np. izolacyjności przegród budowlanych zostaną zaostrzone już w 2021 roku) i nie wymagać będą kosztownej termomodernizacji czy chociażby dodatkowej adaptacji do aktualnych przepisów przed pracami związanymi z rozbudową domu o poddasze użytkowe.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 15, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampka na stolik Giba max.25W nikiel sat./opal-...

  • Promocja

    Lampa wisząca Kwiaty Folk

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa wisząca Nautica

  • Plafon ISLA

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników