Start Arrow OgródArrow Iglaki Do Ogrodu najlepsze na żywopłot

Iglaki Do Ogrodu najlepsze na żywopłot

Żywopłoty jako osłona ogrodu cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – są nie tylko piękne, ale również skutecznie chronią nasz ogród przed wzrokiem ciekawskich. Często do tego celu wykorzystuje się rośliny iglaste i to nie tylko popularną tuję.

Żywopłot z iglaków – tworzenie i pielęgnacja

Zobacz także: 

Główną przyczyną popularności iglaków jako materiału na żywopłot są ich niewielkie wymagania. Są też odporne na susze, co jest gwarancją ich atrakcyjnego wyglądu przez cały rok. Obecnie wybór sadzonek na rynku jest olbrzymi, możemy więc łatwo tworzyć ciekawe kompozycje. Mimo to, żywopłot nie będzie atrakcyjny jeśli nie będziemy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji.

•    Wybór miejsca – bardzo istotną kwestią przy tworzeniu żywopłotu jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Półcień i cień nie wpłyną korzystnie na rozwój roślin iglastych. Ich igły mogą stracić kolor, przez co będą wyglądały niezdrowo. O ile to możliwe, powinniśmy zapewnić dostęp do światłą słonecznego również dolnym partiom żywopłotu – często zdarza się, że niżej położone gałęzie obumierają za sprawą braku światła.

(Bez odpowiedniej pielęgnacji żywopłot z iglaków nie będzie wyglądał zdrowo)

•  Odpowiednia gleba – bardzo ważnymi kwestiami są: zwięzłość gleby, jej odczyn pH oraz zawartość substancji odżywczych. Rośliny iglaste źle znoszą zarówno gleby zbyt ciężkie, jak i zbyt lekkie. Gęstość gleby możemy zmienić dodając do niej odpowiednią ilość obornika, kompostu, lub substratu torfowego.

•    Sadzenie –  im młodsze rośliny wybierzemy, tym lepiej – w ten sposób najłatwiej się przyjmą. Odległość pomiędzy sadzonymi roślinami zależy w dużej mierze od tego, jak nasz żywopłot ma wyglądać docelowo. Podstawowa zasada mówi, że im wyższy żywopłot planujemy, tym mniejszą ilość sadzonek na metr bieżący powinniśmy zaplanować. Ich liczba powinna się przedstawiać mniej więcej tak:
- Żywopłot o wysokości 0,3 – 0,8 m – 5-6 sadzonek na metr bieżący
- Żywopłot o wysokości 0,8 – 1 m – 4 sadzonki na metr bieżący
- Żywopłot o wysokości 1 – 2 m – 3 sadzonki na metr bieżący
- Żywopłot o wysokości powyżej 2 m – 2 sadzonki na metr bieżący

•    Pielęgnacja – nie trzeba chyba dodawać, że żywopłot wymaga regularnego podlewania. Zdecydowanie lepiej jest podlewać go obficiej i częściej niż rzadziej i niezbyt obficie. Pamiętajmy, że rośliny iglaste nie powinny być przycinane od razu po posadzeniu. Jeśli są słabo rozkrzewione, możemy je przyciąć latem następnego roku po posadzeniu, natomiast jeśli są silnie rozkrzewione, to mogą swobodnie poczekać kilka lat na pierwsze przycinanie. Strzygąc żywopłot warto pamiętać, że powinien być możliwie szeroki u dołu, aby stworzyć solidną podstawę.

Jakie gatunki najlepiej nadają się na żywopłot?
Gęsty i efektowny żywopłot stworzymy przy użyciu cyprysika nutkajskiego. Wymaga on jednak stałej uwagi, gdyż niekontrolowany, może rozrosnąć się do olbrzymich rozmiarów. Inne nadające się do tego celu odmiany, to choina kanadyjska, cis pospolity, oraz cyprysiki „Golden Wonder” i „Green Hedger”. Jeśli chodzi o tuje, wato wybrać te, które odznaczają się ciekawym kolorem liści, na przykład „Europe Gold” czy „Yellow River” (złociste igły) lub „Columna i „Szmaragd” (igły zielone).

Ile rzędów?
To, jakie rośliny wybierzemy, zależy od planowanej ilości rzędów żywopłotu. Stworzenie żywopłotu jednorzędowego jest łatwiejsze, ale zdecydowanie ciekawiej przedstawia się żywopłot wielorzędowy.

(Żywopłot wielorzędowy prezentuje się bardzo ciekawie)

•  Żywopłot jednorzędowy – efektownym rozwiązaniem jest posadzenie naprzemiennie w jednym rzędzie żywotników „Smaragd” i „Columna”. Ich różniące się od siebie odcienie zieleni dadzą ciekawy efekt. Odważniejszym proponujemy zestawienie odmiany „Columna” z rośliną o złotych igłach – na przykład „Yellow Ribbon” lub „Europe Gold”.

•  Żywopłot wielorzędowy – daje ciekawy, trójwymiarowy efekt. Pamiętajmy, że rośliny niższe sadzimy od strony ogrodzenia, a wyższe za nimi. Najlepszą kompozycję uzyskamy, sadząc żywotniki o kulistym kształcie (np. „Hoveyi”) na tle form stożkowych (np. „Aurescens”). Jeśli ze względu na małą ilość miejsca w ogrodzie nie możemy sobie na to pozwolić, możemy iglaki stożkowe  i kuliste posadzić naprzemiennie – na przykład odmiany „Golden Globe” i „Holmstrup”.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Domy Inteligentne

Zadbaj o bezpieczeństwo sprzętu i danych

W naszych przenośnych komputerach przechowujemy nie tylko pliki o wartości sentymentalnej, takie…

Mini-ekspander sieci Wi-Fi

Edimax Technology – producent szerokiej gamy rozwiązań sieciowych, inteligentnych urządzeń do zarządzania…

Grzejnik ogrzewa łazienkę i suszy ręcznik

W przypadku zdecydowanej większości grzejników elektrycznych, rozłożenie na nich ręcznika spowoduje zakrycie…

Trwałe i eleganckie oprawy halogenowe

Firma OSRAM wprowadza na rynek oprawy halogenowe Noxlite. Rodzina produktów wykonanych ze…

Nowy grzejnik ozdobą nowoczesnych wnętrz

Linia Dekoracyjna ENIX wzbogaciła się o nowy, atrakcyjny grzejnik Tales. Minimalistyczna forma…

Telewizory ukryte w lustrach

Telewizory ukryte w lustrach nie są co prawda rozwiązaniem całkiem nowym, ale…

Odwodnienie liniowe: rynna z kołnierzem

Oferta odwodnień liniowych TECEdrainline poszerzona została o nowy produkt - rynnę z…

Grzejnik i wygodne siedzisko w jednym

Purmo Aura Bench to nowy grzejnik konwektorowy marki Purmo, który łączy zalety…

Inteligentny przycisk do baterii umywalkowej

Seria inteligentnych i oszczędzających wodę baterii Oras Optima powiększyła się o kolejne…

Konkurs dla młodych projektantów i studentów

Rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”. Jest on…

Wiszący, pojemnościowy ogrzewacz wody

Wraz z początkiem roku 2014 Atlantic Polska wprowadził do oferty nowy model…

Polecane Produkty

Czytane

Najczęściej czytane