Start Arrow OgródArrow Iglaki Do Ogrodu najlepsze na żywopłot

Iglaki Do Ogrodu najlepsze na żywopłot

Żywopłoty jako osłona ogrodu cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – są nie tylko piękne, ale również skutecznie chronią nasz ogród przed wzrokiem ciekawskich. Często do tego celu wykorzystuje się rośliny iglaste i to nie tylko popularną tuję.

Żywopłot z iglaków – tworzenie i pielęgnacja

Zobacz także: 

Główną przyczyną popularności iglaków jako materiału na żywopłot są ich niewielkie wymagania. Są też odporne na susze, co jest gwarancją ich atrakcyjnego wyglądu przez cały rok. Obecnie wybór sadzonek na rynku jest olbrzymi, możemy więc łatwo tworzyć ciekawe kompozycje. Mimo to, żywopłot nie będzie atrakcyjny jeśli nie będziemy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji.

•    Wybór miejsca – bardzo istotną kwestią przy tworzeniu żywopłotu jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Półcień i cień nie wpłyną korzystnie na rozwój roślin iglastych. Ich igły mogą stracić kolor, przez co będą wyglądały niezdrowo. O ile to możliwe, powinniśmy zapewnić dostęp do światłą słonecznego również dolnym partiom żywopłotu – często zdarza się, że niżej położone gałęzie obumierają za sprawą braku światła.

(Bez odpowiedniej pielęgnacji żywopłot z iglaków nie będzie wyglądał zdrowo)

•  Odpowiednia gleba – bardzo ważnymi kwestiami są: zwięzłość gleby, jej odczyn pH oraz zawartość substancji odżywczych. Rośliny iglaste źle znoszą zarówno gleby zbyt ciężkie, jak i zbyt lekkie. Gęstość gleby możemy zmienić dodając do niej odpowiednią ilość obornika, kompostu, lub substratu torfowego.

•    Sadzenie –  im młodsze rośliny wybierzemy, tym lepiej – w ten sposób najłatwiej się przyjmą. Odległość pomiędzy sadzonymi roślinami zależy w dużej mierze od tego, jak nasz żywopłot ma wyglądać docelowo. Podstawowa zasada mówi, że im wyższy żywopłot planujemy, tym mniejszą ilość sadzonek na metr bieżący powinniśmy zaplanować. Ich liczba powinna się przedstawiać mniej więcej tak:
- Żywopłot o wysokości 0,3 – 0,8 m – 5-6 sadzonek na metr bieżący
- Żywopłot o wysokości 0,8 – 1 m – 4 sadzonki na metr bieżący
- Żywopłot o wysokości 1 – 2 m – 3 sadzonki na metr bieżący
- Żywopłot o wysokości powyżej 2 m – 2 sadzonki na metr bieżący

•    Pielęgnacja – nie trzeba chyba dodawać, że żywopłot wymaga regularnego podlewania. Zdecydowanie lepiej jest podlewać go obficiej i częściej niż rzadziej i niezbyt obficie. Pamiętajmy, że rośliny iglaste nie powinny być przycinane od razu po posadzeniu. Jeśli są słabo rozkrzewione, możemy je przyciąć latem następnego roku po posadzeniu, natomiast jeśli są silnie rozkrzewione, to mogą swobodnie poczekać kilka lat na pierwsze przycinanie. Strzygąc żywopłot warto pamiętać, że powinien być możliwie szeroki u dołu, aby stworzyć solidną podstawę.

Jakie gatunki najlepiej nadają się na żywopłot?
Gęsty i efektowny żywopłot stworzymy przy użyciu cyprysika nutkajskiego. Wymaga on jednak stałej uwagi, gdyż niekontrolowany, może rozrosnąć się do olbrzymich rozmiarów. Inne nadające się do tego celu odmiany, to choina kanadyjska, cis pospolity, oraz cyprysiki „Golden Wonder” i „Green Hedger”. Jeśli chodzi o tuje, wato wybrać te, które odznaczają się ciekawym kolorem liści, na przykład „Europe Gold” czy „Yellow River” (złociste igły) lub „Columna i „Szmaragd” (igły zielone).

Ile rzędów?
To, jakie rośliny wybierzemy, zależy od planowanej ilości rzędów żywopłotu. Stworzenie żywopłotu jednorzędowego jest łatwiejsze, ale zdecydowanie ciekawiej przedstawia się żywopłot wielorzędowy.

(Żywopłot wielorzędowy prezentuje się bardzo ciekawie)

•  Żywopłot jednorzędowy – efektownym rozwiązaniem jest posadzenie naprzemiennie w jednym rzędzie żywotników „Smaragd” i „Columna”. Ich różniące się od siebie odcienie zieleni dadzą ciekawy efekt. Odważniejszym proponujemy zestawienie odmiany „Columna” z rośliną o złotych igłach – na przykład „Yellow Ribbon” lub „Europe Gold”.

•  Żywopłot wielorzędowy – daje ciekawy, trójwymiarowy efekt. Pamiętajmy, że rośliny niższe sadzimy od strony ogrodzenia, a wyższe za nimi. Najlepszą kompozycję uzyskamy, sadząc żywotniki o kulistym kształcie (np. „Hoveyi”) na tle form stożkowych (np. „Aurescens”). Jeśli ze względu na małą ilość miejsca w ogrodzie nie możemy sobie na to pozwolić, możemy iglaki stożkowe  i kuliste posadzić naprzemiennie – na przykład odmiany „Golden Globe” i „Holmstrup”.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Budowa i remont

DRUTEX poszerza ofertę o nowoczesny system podnoszono-przesuwny HS

DRUTEX, największy producent okien i drzwi w Europie, poszerza swoją ofertę o…

SunGuard Solar Grey 20 – nowe oblicze szkła

Rodzina szkieł przeciwsłonecznych SunGuard firmy Guardian powiększyła się o kolejny produkt –…

Konstrukcje szklane i szkło dla wnętrz

Zabudowy szklane w systemach aluminiowych i całoszklanych. Szkło dla wnętrz w tym…

Wytłaczana blacha na rąbek stojący

Tradycyjnie blacha płaska ma gładką powierzchnię. Nowoczesne panele z blachy na rąbek…

Bezpieczeństwo z pomysłem – nowa seria kłódek aluminiowych Yale YE3

Marka Yale poszerzyła swoją ofertę o nowe aluminiowe kłódki ze specjalną kolorową…

Mostki termiczne – jak ich uniknąć?

Dobór izolacji to nie jedyna rzecz, na jaką musimy zwrócić uwagę chcąc…

Dekoracyjny tynk mozaikowy THERMATynk-M

Elegancja nie powinna być krzykliwa. Przy dekorowaniu ścian często sprawdzają się rozwiązania,…

Drzwi sterowane aplikacją na smartfonie – innowacja w ofercie firmy CAL

[caption id="attachment_101141" align="alignright" width="162"] Drzwi zewnętrzne Zawisza[/caption] Oferta Zakładu Stolarki Budowlanej CAL,…

Baumit Alpha 2500 – niezrównany podkład podłogowy

Przygotowanie podłoża pod okładzinę podłogową powinno przebiegać szybko i sprawnie. Dodatkowo warstwa…

Dla estetycznej spójności budynku – kolorystyka systemów rynnowych

Przejrzysta geometria prostych form, płaski dach, minimalizm. Klasyczna bryła z dwuspadowym dachem…

Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z hałasem komunikacyjnym?

Życie w dużych miastach dostarcza nam wielu atrakcji i udogodnień. Jesteśmy blisko…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane