Start Arrow InstalacjeArrow Instalacja gazowa. Jak zadbać o bezpieczeństwo domowej instalacji gazowej?

Instalacja gazowa. Jak zadbać o bezpieczeństwo domowej instalacji gazowej?

Z uwagi na właściwości gazu stosowanego jako domowe źródło energii, instalacja rozprowadzająca to paliwo wymaga zachowania największego stopnia bezpieczeństwa zarówno podczas montażu, jak i dalszej eksploatacji. W jaki sposób możemy zadbać o jej bezawaryjność?

Instalacja gazowa jest układem znajdujących się za kurkiem głównym przewodów,  mogących przebiegać zarówno na zewnątrz i wewnątrz budynku. Aby zachować najwyższy stopień bezpieczeństwa, układana jest ona z dala od kanałów dymowych, spalinowych, instalacji elektrycznych i wentylowych, a także kotłowni, schronów, szybów windowych i przestrzeni zagrożonych wybuchem – najlepiej w suchych i łatwo dostępnych pomieszczeniach. Gaz doprowadzany jest do budynku mieszkalnego za pomocą umiejscawianych pod ziemią rur. Trafia on do specjalnej, zlokalizowanej w ściennej wnęce skrzynki, w której znajduje się zawór główny, umożliwiający odcięcie dopływu gazu, oraz reduktor, służący do obniżania ciśnienia paliwa – tak, by mogło zasilać urządzenia domowe. W przestrzeni mieszkalnej jest ono rozprowadzane przy pomocy przewodów wykonanych z czarnych rur stalowych lub miedzianych.

Projekt i wykonanie instalacji tylko przez specjalistę

Wśród najpowszechniej stosowanych w przestrzeni domowej urządzeń gazowych wyróżnia się kuchenki, piekarniki, ogrzewacze pomieszczeń i kotły grzewcze. Warto pamiętać, że w przypadku wnętrz takich jak kuchnia i łazienka, łączna moc zainstalowanych w nich sprzętów nie powinna przekraczać 25 kW.  W kotłowniach wartość ta określana jest natomiast na 50 kW. We wszystkich pomieszczeniach, w których funkcjonują urządzenia gazowe, ważna jest prawidłowa wentylacja. Jeśli ilość tlenu będzie zbyt mała, podczas procesu spalania będzie wytwarzał się szkodliwy dla ludzkiego organizmu tlenek węgla. Zarówno projektowanie, jak i wykonanie instalacji należy więc powierzyć doświadczonemu specjaliście, który legitymuje się stosownymi uprawnieniami do wykonywania instalacji gazowych oraz zaznajomionemu z obowiązującymi normami prawnymi. Podczas prac zweryfikuje on nie tylko dane techniczne urządzenia i ich dostosowanie do zasilającego gazu, ale również sprawdzi skuteczność działania wentylacji i szczelność instalacji gazowej oraz zapozna domowników z zasadami jej obsługi.

Niezawodność elementów instalacji gazowej

Decydujące znaczenie dla żywotności i bezpieczeństwa domowej instalacji gazowej mają wysokiej jakości elementy składowe.

Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura:
Za prawidłowy przepływ paliwa odpowiedzialne są kurki. Wybierając je, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry decydujące o ich niezawodności i szczelności. Wysokim poziomem funkcjonalności, a także prostą obsługą wyróżniają się kurki kulowe, wykonane z trwałego mosiądzu. Odcięcie przepływu gazu następuje w wyniku zmiany położenia uchwytu, który reguluje znajdującą się w korpusie kurka kulę.

Przy zakupie tego elementu warto zwrócić uwagę, czy posiada on potwierdzające bezpieczeństwo certyfikaty zgodności z normami prawnymi.

Za prawidłowy przepływ paliwa odpowiedzialne są kurki. fot. Grupa Armatura

Decydujące znaczenie dla żywotności i bezpieczeństwa domowej instalacji gazowej mają wysokiej jakości elementy składowe. fot. Grupa Armatura

O bezpieczeństwie codziennego użytkowania urządzeń gazowych, np. kuchenki, decydują także solidne przyłącza, które doprowadzają paliwo z instalacji do sprzętu. Nowoczesne przewody są produkowane z trwałych materiałów, np. stali kwasoodpornej w nierdzewnym oplocie. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań tego typu, wyróżniają się modele, które posiadają specjalne oznaczenie, na bieżąco informujące o przepływie gazu.

Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura:
Żółte strzałki na czerwonym tle sygnalizują zamknięcie przepływu gazu, umożliwiając tym samym bezpieczne odłączenie lub przyłączenie przewodu. Żółta strzałka na zielonym tle informuje natomiast o otwartym przepływie.

Regularna kontrola i konserwacja

Jednym z działań gwarantujących bezpieczeństwo instalacji gazowej jest regularne sprawdzane jej stanu technicznego, np. w ramach okresowej kontroli budynku. Powinno być ono wykonywane przynajmniej raz do roku przez uprawnione do tego osoby. W celu weryfikacji jej szczelności, dokonuje się pomiarów przy pomocy przyrządów, które określają wielkość wypływu gazu. Na podstawie wyników, specjalista poinformuje nas, czy instalacja jest w pełni sprawna i umożliwia nieograniczone i bezpieczne użytkowanie, czy też cechuje się obniżoną szczelnością i wymaga naprawy w przeciągu najbliższych czterech tygodni. Może okazać się również, że jest całkowicie nieszczelna i konieczne jest jej natychmiastowe wyłączenie z eksploatacji.

Warto pamiętać także, że urządzenia gazowe powinny być regularnie konserwowane. I tym razem kwestię tę należy powierzyć specjaliście, który wyczyści poszczególne urządzenia z osadów, nasmaruje części ruchome, wyreguluje palniki i dokona ogólnej kontroli prawidłowości funkcjonowania.

Projekt, wykonanie i regularne kontrole instalacji gazowej należy powierzyć specjaliście.

Projekt, wykonanie i regularne kontrole instalacji gazowej należy powierzyć specjaliście.

Groźny tlenek węgla

Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura:
Warto pamiętać, że domowa instalacja gazowa jest bezpieczna, gdy jest eksploatowana zgodnie z przeznaczeniem i rekomendacjami producenta elementów składowych. Wśród najczęstszych przyczyn przedwczesnego zużycia instalacji i urządzeń wyróżnia się bowiem niewłaściwe użytkowanie, a także źle przeprowadzane wykonawstwo czy też konserwację. Problemem bywa także wykorzystanie niskiej jakości materiałów.

Niezgodna z instrukcją eksploatacja instalacji może powodować złe spalanie gazu, a w efekcie – zagrożenie zdrowia lub życia mieszkańców budynku zatruciem czadem. Typowymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są: zawroty głowy, nudności, szum w uszach oraz utrata przytomności. W przypadku zauważenia niepokojących symptomów należy bezzwłocznie udzielić domownikowi pomocy, w pierwszej kolejności wynosząc go na świeże powietrze i wzywając pomoc medyczną.

W razie podejrzenia wycieku w pomieszczeniu palnego gazu, zalecana procedura działania obejmuje natomiast zamknięcie kurka głównego, otworzenie okien w celu obniżenia jego stężenia w powietrzu oraz wezwanie pogotowia gazowego. Należy pamiętać również, by w takiej sytuacji nie zapalać ognia oraz nie włączać urządzeń, które mogą powodować iskrzenie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 7, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Barbara Odpowiedz 2017-10-16 21:55:50

Jeśli chodzi o gaz, to lepiej nie ryzykować i zlecić projekt oraz wykonawstwo fachowcom. Może być np. firma Eran z Gliwic, albo jakaś inna stamtąd gdzie mieszkasz, byleby dobra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny plafon LED ImoLight Tesla z pilotem

 • Żyrandol Amelia White 3

 • Lampa wisząca Cortes

 • Lampa do światłoterapii Fotovita FV-10S

 • Lampa wisząca Leopard

 • Lampa biurkowa FRANK 3

 • Żyrandol Sandra

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
 • Wyswietlacz temperatur

  Witam! Szukam jakiegos wyswietlacza, na ktorym bede widzial temperatury w roznych miejscach. Chcialbym aby do wyswietlacza mozna podlaczyc kilka czujnikow tak abym mogl zczytywac np. temp. z pieca, cwu, zasilania i temp na zewnątrz. Chcialbym aby wyswietlacz byl zamontowany w pokoju, kilka metrow o...

 • Dobry ekogroszek - gdzie kupić?

  Musze dokupić kilka ton dodatkowego ekogroszuku, jednak szukam sprawdzonego dostawcy gdzie będę mógł uzyskać wysokokaloryczny opał bez dużych ilości miału. Możecie mi kogoś polecić lub ewentualnie odradzić? ...

Obejrzyj zdjęcia domowników