Start Arrow Budowa domuArrow Izolacja stropów nad piwnicą

Izolacja stropów nad piwnicą

W budynkach z garażami podziemnymi i piwnicami, nieocieplony strop jest jedną z przyczyn wychłodzenia  pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Nie pozostaje to bez wpływu na koszty ogrzewania.

Ciepło od poziomu -1

Stropy nad garażem podziemnym lub piwnicą każdego obiektu to newralgiczny element konstrukcyjny. Przenoszą one obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty budynku. Jednak stropy pełnią także inne, bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim powinny one izolować termicznie wyżej położone pomieszczenia. Do tego, stanowią ochronę akustyczną pomieszczeń przed hałasem dochodzącym z garażu podziemnego lub piwnicy, gdzie pracują zazwyczaj głośne instalacje i przewody techniczne lub jeżdżą samochody. Ostatnią, najważniejszą funkcją stropów jest zapewnienie ochrony przed działaniem ognia. Na wypadek pożaru powinny one utrudniać szybkie rozprzestrzenienie się ognia i zajęcie wyżej położonych pomieszczeń.

Zgodnie z prawem

Według przepisów prawa budowlanego we wszystkich nowowznoszonych obiektach muszą być ściśle przestrzegane zasady co do wykonania izolacji stropów garaży i piwnic. Problem w tym, że wymogi nie dotyczą budynków powstałych przed końcem lat osiemdziesiątych, które generują ogromne zużycie ciepła właśnie przez słabo lub w ogóle niezaizolowane stropy. Jeżeli już ocieplenie było przeprowadzane, to stosowano niewystarczającą, sięgającą maksymalnie do 2-4 cm grubość warstwy materiału termoizolacyjnego. W efekcie pozostały obiekty ery wielkiej płyty, których stropy wykazują znaczne straty ciepła oraz dyskomfort głośnej podłogi w mieszkaniach na parterze. Wymagają one przeprowadzenia nie tylko termomodernizacji ścian zewnętrznych, ale także i ich stropów.

Czym ocieplać?

Producenci materiałów budowlanych, oferują specjalne systemy przeznaczone do ocieplania stropów garaży i piwnic.

Powinny one charakteryzować się wysokimi właściwościami izolacyjnymi oraz akustycznymi – mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit – Co więcej, pod wpływem działania wysokich temperatur, materiały termoizolacyjne nie mogą się topić i odpadać od stropu.

W przypadku izolacji stropów garaży podziemnych i piwnic najlepszym materiałem izolacyjnym, spełniającym wszystkie wymagania stawiane tego typu produktom, jest wełna mineralna. W przeciwieństwie do płyt styropianowych posiada ona wysoką klasę reakcji na ogień (A1). Charakteryzuje się też bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, nie topi się pod wpływem wysokich temperatur, a do tego tłumi dźwięki. W skład systemów, oprócz materiału termoizolacyjnego, wchodzą: zaprawy klejowe, środki gruntujące oraz tynki dekoracyjne, dzięki którym wykonuje się ostatnią powłokę.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników