Start Arrow Budowa domuArrow Izolacja stropów nad piwnicą

Izolacja stropów nad piwnicą

W budynkach z garażami podziemnymi i piwnicami, nieocieplony strop jest jedną z przyczyn wychłodzenia  pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Nie pozostaje to bez wpływu na koszty ogrzewania.

Ciepło od poziomu -1

Stropy nad garażem podziemnym lub piwnicą każdego obiektu to newralgiczny element konstrukcyjny. Przenoszą one obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty budynku. Jednak stropy pełnią także inne, bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim powinny one izolować termicznie wyżej położone pomieszczenia. Do tego, stanowią ochronę akustyczną pomieszczeń przed hałasem dochodzącym z garażu podziemnego lub piwnicy, gdzie pracują zazwyczaj głośne instalacje i przewody techniczne lub jeżdżą samochody. Ostatnią, najważniejszą funkcją stropów jest zapewnienie ochrony przed działaniem ognia. Na wypadek pożaru powinny one utrudniać szybkie rozprzestrzenienie się ognia i zajęcie wyżej położonych pomieszczeń.

Zgodnie z prawem

Według przepisów prawa budowlanego we wszystkich nowowznoszonych obiektach muszą być ściśle przestrzegane zasady co do wykonania izolacji stropów garaży i piwnic. Problem w tym, że wymogi nie dotyczą budynków powstałych przed końcem lat osiemdziesiątych, które generują ogromne zużycie ciepła właśnie przez słabo lub w ogóle niezaizolowane stropy. Jeżeli już ocieplenie było przeprowadzane, to stosowano niewystarczającą, sięgającą maksymalnie do 2-4 cm grubość warstwy materiału termoizolacyjnego. W efekcie pozostały obiekty ery wielkiej płyty, których stropy wykazują znaczne straty ciepła oraz dyskomfort głośnej podłogi w mieszkaniach na parterze. Wymagają one przeprowadzenia nie tylko termomodernizacji ścian zewnętrznych, ale także i ich stropów.

Czym ocieplać?

Producenci materiałów budowlanych, oferują specjalne systemy przeznaczone do ocieplania stropów garaży i piwnic.

Powinny one charakteryzować się wysokimi właściwościami izolacyjnymi oraz akustycznymi – mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit – Co więcej, pod wpływem działania wysokich temperatur, materiały termoizolacyjne nie mogą się topić i odpadać od stropu.

W przypadku izolacji stropów garaży podziemnych i piwnic najlepszym materiałem izolacyjnym, spełniającym wszystkie wymagania stawiane tego typu produktom, jest wełna mineralna. W przeciwieństwie do płyt styropianowych posiada ona wysoką klasę reakcji na ogień (A1). Charakteryzuje się też bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, nie topi się pod wpływem wysokich temperatur, a do tego tłumi dźwięki. W skład systemów, oprócz materiału termoizolacyjnego, wchodzą: zaprawy klejowe, środki gruntujące oraz tynki dekoracyjne, dzięki którym wykonuje się ostatnią powłokę.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Gdzie kupić okna? Domega

    Cześć, chciałem zapytać WAs gdzie zamawialiście swoje okna i jakiego producenta wybraliiście? Może korzystał ktoś z WAs z usług Domega?...

  • Drzwi w nietypowym wymiarze

    Witam, potrzebuję porady i mam nadzieję, że otrzymam ją tutaj ;) Remontuję piwnicę i chcę m.in. wymienić drzwi prowadzące do niej. Problem polega na tym, że mają one nietypowe wymiary (175x80cm). Szukałem firmy, która zajmuje się tworzeniem takich cudactw, ale wybór jest n...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty