Start Arrow Budowa domuArrow Izolacyjność termiczna okien

Izolacyjność termiczna okien

Chciałbym wybrać do nowego domu okna energooszczędne. Na co zwrócić uwagę kupując okna?

Czytelnikowi odpowiada Dariusz Saferna, Szef Jakości i Technologii w OKNOPLAST-Kraków:

Dokonując wyboru okien do naszego domu, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na ich właściwości izolacyjne. Z badań Krajowej Agencji Poszanowania Energii wynika bowiem, że przez okna może uciekać od 15% aż do 35% ciepła. Dlatego, jeśli chcemy zapewnić sobie komfort cieplny użytkowania domu przy niskich rachunkach za ogrzewanie, powinniśmy wybrać okna energooszczędne.

okna energooszczedneIzolacyjność termiczną okien określa współczynnik przenikania ciepła Uw, wyrażany w jednostkach W/m2K. Informuje on, jakie wystąpią straty ciepła przez okno po zamontowaniu go w budynku. W praktyce, im współczynnik Uw jest niższy, tym mniejsze straty ciepła.

Należy także pamiętać, że współczynnik Uw pokazuje rzeczywiste straty energii całego okna, co odróżnia go od współczynnika przenikania ciepła samej szyby, podawanego przez większość producentów stolarki okiennej. Kupując okna, zwróćmy więc uwagę, by parametr ten był wyliczony dla całego okna, a nie jedynie dla szyby. Dzięki temu mamy pewność, że zakupione produkty będą skutecznie chronić nasz dom przed zimnem, a nas – przed nadmiernymi wydatkami na ogrzewanie.

Obecnie, na polskim rynku, standardem są okna, których współczynnik Uw nie przekracza 1,5 W/m2K. Jest to wartość mniejsza niż ta wymagana przez polskie prawo, która wynosi 1,7-1,8 W/m2K (wg Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Na potrzeby budownictwa energooszczędnego producenci okien wciąż starają się obniżać ten współczynnik.  W ofercie OKNOPLAST-Kraków dostępne jest np. okno THERMIC 90, którego współczynnik Uw wynosi  tylko 0,8 W/m2K.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Lampa wisząca Atego

 • Lampa wisząca FRESCO VIII

 • Nowoczesny plafon LED imoLight Zakintos z pilotem

 • OTTENBY lampa wisząca kryształ

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Rosa White

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
 • Drewniane okna - Plastpol Raszyn

  Cześć :)  zależy mi na bardzo, aby nowe okna były również drewniane jak te stare. Słyszałem wiele pozytywnych zdań na temat Plastpol z Raszyna, czy warto zlecić im wykonanie ? ...

 • Drzwi w nietypowym wymiarze

  Witam, potrzebuję porady i mam nadzieję, że otrzymam ją tutaj ;) Remontuję piwnicę i chcę m.in. wymienić drzwi prowadzące do niej. Problem polega na tym, że mają one nietypowe wymiary (175x80cm). Szukałem firmy, która zajmuje się tworzeniem takich cudactw, ale wybór jest n...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników