Start Arrow Budowa i remontArrow Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Wilgoć w domu jest jednym z głównych czynników wywołujących alergię. Warto zatem poznać kilka podstawowych przyczyn jej powstawania, oraz radzenia sobie z tym problemem.

(Skuteczna wentylacja sprzyja komfortowi mieszkania)

(Skuteczna wentylacja sprzyja komfortowi mieszkania)

Kupując dom koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy wymaga on usunięcia nadmiaru wilgoci. Wilgoć w domu czy mieszkaniu należy do naturalnych zjawisk – przybywa jej np. podczas gotowania, prania czy kąpieli. Ważna jest skuteczna wentylacja – to ona usuwa nadmiar pary z pomieszczenia. Jeśli mamy niedrożną wentylację, to para się kondensuje i osadza na ścianach i innych elementach budynku. Zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi roztoczy i grzybów pleśniowych. Jest także przyczyną odpadania tynków, gnicia drewna i korozji stali. Powoduje także utratę ciepła w domu czy mieszkaniu.

Przyczyny wilgoci w domu

Na nadmiar wilgoci wskazują m.in.:

 • zaparowane okna i lustra,
 • ręczniki w łazience długo schną,
 • na ścianach są mokre plamy, pokryte np. meszkiem pleśni,
 • nieprzyjemny zapach stęchlizny,
 • tapety odklejają się od ścian.

Jako pierwszą przyczynę zawilgocenia domu wymienia się brak lub niewłaściwie wykonana izolacja pionowa i pozioma. Skutkami są plamy pleśni na ścianach piwnic oraz w pomieszczeniach graniczących bezpośrednio z gruntem. Dzieje się tak dlatego, że właśnie w elementy przegrody budynku wnika wilgoć, woda gruntowa i wody opadowe.

Zawilgocenie może obejmować również wyższe partie budynku – takie zjawisko nazywa się podciągiem kapilarnym (granica zawilgocenia jest znacznie wyżej niż zwierciadło wody – dotyczy to m.in. materiałów ściennych). Wilgoć kapilarna w materiałach budowlanych, które są stosowane do budowy ścian, może dochodzić do kilku metrów w górę. Dlatego fundamenty i ściany zabezpiecza się materiałami nieprzepuszczającymi wody i wilgoci (np. używając papy, żywicy, folii wykonuje się izolację pionową i poziomą).

Kondensacja pary wodnej to następna przyczyna zawilgocenia ścian budynku. Brak odpływu pary wodnej powoduje jej skraplanie się w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych. W szczególności dotyczy to domów, które nie mają odpowiedniej wentylacji, pomieszczenia nie są wystarczająco ogrzewane, a całość budynku nie jest odpowiednio ocieplona.

(Drzwi do łazienki powinny mieć otwory wentylacyjne)

(Drzwi do łazienki powinny mieć otwory wentylacyjne)

Żeby nie doszło do zawilgocenia należy usuwać wilgoć z tzw. „mokrych” pomieszczeń, tzn. z kuchni, łazienki, ubikacji czy pralni. Najlepiej użyć odpowiednie kanały wywiewne i zapewnić prawidłowy nawiew świeżego powietrza – najlepiej wyposażyć dom w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W Polsce najwięcej jest wentylacji grawitacyjnej. Wypływ zawilgoconego powietrza i napływanie na jego miejsce powietrza możliwy jest tylko wtedy, gdy np. drzwi do łazienki mają otwory, które umożliwiają ruch powietrza, a w ścianach zewnętrznych zainstalowane są samoczynnie działające nawiewniki.

Inne przyczyny zawilgocenia to: awaria lub niewłaściwy montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, usterki lub uszkodzenia w systemie orynnowania, wilgoć budowlana (technologiczna), niewłaściwe odprowadzanie wody z otoczenia fundamentów.

Pomiar wilgotności powietrza

Do pomiaru wilgotności powietrza w domu służy wilgotnościomierz. To niewielkie urządzenie, które określa ilość pary wodnej zawartej w powietrzu o danej temperaturze – można je kupić w sklepach budowlanych. W pomieszczeniach mieszkalnych wilgotność powinna wynosić 40-60%. Pomiar wilgotności najlepiej wykonywać o różnych porach dnia. Należy dodać, że wilgotność powietrza w domu zależy także od pogody – ciśnienia, opadów. Regularne badanie poziomu wilgotności na pewno da nam obraz tego, czy powinniśmy się zająć usuwaniem jej nadmiaru z domu. Można również sprawdzić wilgotność materiałów budowlanych za pomocą miernika oporowego.

Wilgotność nie powinna przekraczać:

 • 5% – mury i tynki,
 • 18% – elementy konstrukcyjne,
 • 10% – drewniane i drewnopochodne materiały wykończeniowe.

Jeśli tylko zauważymy, że wilgotność powietrza w domu jest zbyt wysoka, to trzeba szukać jej przyczyny i jak najszybciej rozwiązać problem. W przeciwnym razie szybko pojawią się szkodliwe pleśnie i grzyby.

Wilgoć w domu – jak ją obniżyć?

(Osuszanie budynku należy zlecić specjalistycznej firmie)

(Osuszanie budynku należy zlecić specjalistycznej firmie)

Gdy zaobserwujemy, że powietrze w zakupionym przez nas mieszkaniu jest suche, to wtedy nie ma problemu. Wystarczy nawilżyć je przy pomocy nawilżaczy lub zbiorników z wodą na urządzeniach grzewczych (np. na kaloryferach). Jeśli jednak wilgotność przekracza 60% i zauważamy rozwój grzybów pleśniowych, sprawa wygląda nieco gorzej. Na pewno pierwszym krokiem jest pomiar wilgotności pomieszczenia. Następnie staramy się obniżyć wilgotność wewnątrz domu. Tutaj istnieje kilka sposobów:

 • podnosimy temperaturę wewnątrz pomieszczenia – minusem może być to, że ta metoda wymaga sporo czasu, energii i stałego nadzoru. Jednak nie jest ona zbyt droga i możemy sami na własną rękę się tym zająć,
 • wykorzystujemy osuszacz powietrza – obniża on wilgotność bez zmiany temperatury,
 • instalujemy w domu pochłaniacz wilgoci – jest to specjalny pojemnik, w którym znajduje się wkład absorpcyjny w postaci granulatu chlorku wapnia CaCl2. Pochłania on wilgoć, a sam ulega rozpuszczeniu,
 • można również zatrudnić firmę, która zajmuje się osuszaniem budynków, np. z wilgoci technologicznej.

Dodane przez: martah

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-01-31 13:03:37

U nas też był z tym problem po remoncie. Skończyliśmy na jesieni i „świeże” ściany nie miały szansy dobrze wyschnąć. Pomógł osuszacz powietrza Stadler Form. Daje radę na 70m2, więc warto takie urządzenie mieć w domu.

meblolandnet-pl Odpowiedz 2012-09-20 08:42:44

ciężka walka z wilgocią...

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-01-20 14:48:44

pewnie kupię termometr z pomiarem wilgotności i tak się przyda w domu a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Budowa i remont

8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

  Każdy budujący i remontujący wie, że sam wybór materiałów i technologii…

Strop gęstożebrowy – nieugięty, lekki, systemowy

Budowa domu to długi i skomplikowany proces. Inwestor, z pomocą projektanta oraz…

Nowe zestawy naprawcze

Na podłoża z betonu, żelbetu, ceramiki… Zestawy naprawcze Bolix to wyselekcjonowana grupa…

Kompleksowe ocieplenie dla ściany wielowarstwowej

VENTI MAX to niepalne płyty ze skalnej wełny mineralnej do izolacji termicznej,…

Nowatorski duet w izolacji dachów płaskich

Wytrzymała, lekka, a przede wszystkim niepalna – takie cechy powinna spełniać izolacja…

Cegła elewacyjna – możliwości dużego formatu

W domach o nowoczesnym charakterze najważniejsze są prostota rozwiązań i funkcjonalność. Główną ozdobę…

Farba elewacyjna odporna niczym tynk

Dobra elewacja domu powinna być nie tylko estetyczna, lecz również trwała i…

Ocieplenie poddasza: płyty ze skalnej wełny mineralnej

ROCKMIN PLUS to płyty ze skalnej wełny mineralnej, które można stosować jako…

Idealnie płaska dachówka ceramiczna

Coraz częściej właściciele nowopowstających domów decydują się na ciemną kolorystykę dachu, kontrastującą…

Cegła klinkierowa: pomysł na nowoczesną elewację

Elewację i wnętrza nowoczesnego domu można wykończyć na wiele sposobów. Ciekawą propozycją…

Dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa

Promienie UV są jedną z głównych przyczyn starzenia się asfaltowych pokryć dachowych.…

Polecane Produkty

Czytane

Najczęściej czytane