Start Arrow Budowa i remontArrow Jak prawidłowo wykonywać ocieplenie budynków?

Jak prawidłowo wykonywać ocieplenie budynków?

Do ocieplania ścian zewnętrznych nowych lub remontowanych budynków najczęściej stosuje metodę lekką mokrą, określaną jako metoda ETICS (dawniej metoda BSO). Polega ona na mocowaniu specjalną zaprawą płyt termoizolacyjnych, szpachlowaniu ich powierzchni zaprawą zbrojoną siatka z włókna szklanego i pokryciu całości cienkowarstwowych tynkiem.

Aby izolacja ścian spełniała swoje najważniejsze funkcje, musi być wykonana systemowo, czyli z wykorzystaniem dopasowanego system produktów (najlepiej jednego producenta!), niezbędnych do prawidłowego wykonania izolacji termicznej budynku i elewacji z tynku.

Produkty, wchodzące w skład systemu ociepleń, to:

 • zaprawa lub masa klejowa do mocowania płyt termoizolacyjnych,
 • płyty termoizolacyjne (styropian, wełna mineralna),
 • zaprawa lub masa klejowa do wykonywania warstwy zbrojonej,
 • tkanina szklana do wykonywania warstwy zbrojonej,
 • preparat gruntujący do wykonywania warstwy pośredniej (opcjonalnie),
 • łączniki mechaniczne,
 • zaprawa lub masa tynkarska,
 • farba elewacyjna (opcjonalnie),
 • materiały do wykończania miejsc szczególnych elewacji: listwy, szyny, taśmy, siatki narożnikowe, materiały uszczelniające.

Wszystkie etapy robót ociepleniowych wymagają staranności i przestrzegania odpowiednich zasad. W tym artykule podpowiadamy krok po kroku, jak prawidłowo wykonać każdy z nich w systemie opartym na płytach styropianowych.

Przygotowanie podłoża

Podłoże, na którym przyklejane będą płyty styropianowe, powinno być nośne, suche, równe,  oczyszczone z brudu czy kurzu.

Przed przyklejeniem płyt styropianowych, należy wykonać próbę przyczepności. W różnych miejscach należy przykleić kilka kawałków styropianu (wielkości ok. 10×10 cm) i po 3 dniach dniach spróbować oderwać je od powierzchni. Jeżeli rozerwanie nastąpi w warstwie styropianu, to nośność podłoża jest wystarczająca do rozpoczęcia prac ociepleniowych. Jeżeli jednak oderwie się cały styropian z warstwą podłoża – konieczne będzie usunięcie słabych tynków, powłok malarskich czy niezwiązanych cząstek muru.

Powierzchnię należy wyrównać, zreperować uszkodzone miejsca zaprawą wyrównawczo-murarską, wysuszyć, a na koniec, jeśli to konieczne, zagruntować.

Gruntowanie należy wykonać również w przypadku, gdy podłoże stanowi np. słabsze tynki cementowe i cementowo-wapienne, jak również w przypadku murów z betonu komórkowego lub pustaków żelbetowych.

Przygotowanie zaprawy

Zaprawa klejąca powinna być rozrobiona w pojemniku w odpowiedniej ilości wody. Proporcje zawsze podane są na opakowaniu i należy ich bezwzględnie przestrzegać.

Mieszankę należy rozrobić za pomocą wiertarki z mieszadłem do uzyskania jednolitej konsystencji.

Wysokiej jakości zaprawy klejące pozwalają zamocować płyty bez łączników mechanicznych nawet do wysokości kilku kondygnacji. Jednak warto wiedzieć, że przy montażu wełny obowiązkowo należy zastosować zaprawę klejącą i kołki, które są podstawą mocowania.

Mocowanie płyt izolacyjnych ze styropianu

Klej nakłada się na płyty, nigdy na podłoże, i w taki sposób, by nie dostał się między boczne krawędzie sąsiednich płyt.

Najpopularniejszym i najlepszym sposobem rozprowadzania zaprawy na płycie, jest nanoszenie jej metodą „pasmowo-punktową”:

 • na obrzeżach płyty nakłada się ramkę – pasy o szerokości 3-6 cm, oddalone od krawędzi płyty o ok. 3 cm,
 • na pozostałej powierzchni nakłada się „placki” o średnicy ok. 8-10 cm (przy standardowym wymiarze płyty 50×100 cm należy nałożyć ok. 10 punktów.

W ten sposób pokrywa się klejem ok. 40 procent powierzchni płyty, co jest wystarczające do trwałego jej umocowania.

(Prawidłowe rozmieszczenie zaprawy klejącej na płycie styropianowej. rys. DOM.pl)

Uwaga! Wszelkie ubytki i szpary pomiędzy płytami oraz  zagłębienia po montażu kołków uzupełnia się odpowiednio dociętymi klinami z materiału izolacyjnego, a nie klejem czy inną zaprawą. Użycie do wypełnienia szczelin zaprawy klejącej, którą charakteryzuje duża przewodność cieplna, mogłaby powodować powstawanie w tych miejscach mostków termicznych!

Płytę z nałożoną zaprawą należy bezzwłocznie przykleić do ściany i docisnąć przez uderzenie pacą.  Uwaga! Nie należy w żadnym wypadku dociskać przyklejonych płyt po raz drugi, jak i korygować ich ułożenie po upływie kilkunastu minut. Jeżeli okaże się, że płyta jest niewłaściwie przyklejona – należy ją oderwać, usunąć zaprawę klejącą ze ściany, ponownie nałożyć ją na płytę i zamocować.

(Płytę z nałożoną zaprawą należy bezzwłocznie przykleić do ściany i docisnąć przez uderzenie pacą. Nie należy w żadnym wypadku dociskać przyklejonych płyt po raz drugi, jak i korygować ich ułożenie po upływie kilkunastu minut. fot. archiwum)

Płyty układa się rzędami, od dołu do góry. Na początek warto zastosować listwę cokołową, która poziomuje i stabilizuje pierwszą warstwę płyt. Poszczególne rzędy muszą być ułożone kaskadowo, przesunięte jeden wobec drugiego (np. o połowę długości płyty), i z zachowaniem odpowiedniego układu przy oknach i drzwiach – krawędzie płyt nie mogą leżeć na przedłużeniu tych otworów. Krawędzie płyt powinny też dobrze przylegać do podłoża – są wówczas zabezpieczone przed uszkodzeniem, a ściany zyskują lepszą odporność mechaniczną.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
KOŁKOWANIE I WARSTWA ZBROJNA

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 19, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
 • Drzwi zewnętrzne do domu.

  Witam. Poszukuje nowych drzwi do domu, ze względu na leciwość tych co mam aktualnie. Nie orientuję się jednak całkowicie jeśli chodzi o rynek, ani jakie dane będą mi potrzebne. Tak więc liczę na jakieś porady....

 • Drzwi zewnętrzne - wytrzymałe, bezpieczne

  Witam. Jesteśmy w trakcie budowy domu. Pomału zbliżamy się do etapu, kiedy trzeba będzie pomyśleć o drzwiach. Zależy nam na tym, żeby były to drzwi wytrzymałe. Bezpieczeństwo jest priorytetem (chociaż wiemy, że same drzwi niczego nie rozwiążą). Jakie byście polecili, gdyby patrzeć...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa i remont

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty