Start Arrow OgródArrowNawierzchnie w ogrodachArrow Jak układać podesty ogrodowe?

Jak układać podesty ogrodowe?

Drewniane podesty ogrodowe to praktyczna rzecz do użytku w ogrodzie i na tarasie. Pomogą nam w zbudowaniu ścieżki lub podstawy dla roślin doniczkowych.

Tak naprawdę podesty to rozwiązanie uniwersalne. To, jak je zastosujemy zależy głównie od naszej wyobraźni i potrzeb w danym momencie. Podesty obecnie oferuje wielu producentów, jednak w większości przypadków wzornictwo jest dosyć podobne.

Podest prosty

W podeście prostym każda płytka składa się z ułożonych równolegle deseczek. Podesty proste stanowią najlepszy element do wykładania dużych powierzchni. Dzięki nim praca idzie szybko, ponieważ są duże i mają prosty kształt.

(Podest prosty jest łatwy do ułożenia, fot. S-Bud)

Podest prosty możemy ułożyć tak, żeby krawędzie wszystkich deseczek przebiegały równolegle. Lepiej jednak wygląda ułożenie w tzw. „szachownicę”, czyli naprzemiennie w dwóch kierunkach.

(Podest prosty ułożony w "szachownicę", fot. Juro-Trans)

Podest skośny

Jak sama nazwa wskazuje, od podestu prostego różni się kierunkiem przebiegania deseczek. Zamiast równolegle do krawędzi płytki, przebiegają one po skosie. Podobnie jak podest prosty idealnie nadaje się do wykładania dużych powierzchni.

(Podest skośny, fot. Juro-Trans)

Podest okrągły

W odróżnieniu od dwóch poprzednich typów podestów, ten najlepiej sprawdza się do wykładania ścieżek w ogrodzie. Ze względu na kształt nie jest to wygodne rozwiązanie do wykładania dużych powierzchni. Dobrze jednak wybrać takie okrągłe płytki, które posiadają łukowe wycięcie, umożliwiające dopasowanie ich kształtem do innej płytki. W ten sposób bez trudu utworzymy ścieżkę.

(Podest okrągły, świetny do układania ścieżek, fot. S-Bud)

Coraz częściej w sklepach pojawiają się podesty w różnych kolorach. Najbardziej jednak uniwersalny jest naturalny kolor miodowy lub brązowy. Ewentualnie możemy pokusić się na zieleń. Inne eksperymenty są trochę ryzykowne. Nienaturalne kolory mogą źle się komponować z barwami trawy i kwiatów. Kolejną kwestia, o jakiej powinniśmy bezwzględnie pamiętać jest zabezpieczenie przed pleśnią i sinizną przy pomocy odpowiednich środków.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 22, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 (6)
  • 4/5
Loading...Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Drzewa i krzewy owocowe

    Chcę posadzić kilka drzewek owocowych. Mam już sporo kwiatków w ogrodzie i jest bardzo kolorowo. Dużo zamawiam z hurtowni Dom i sad i widziałem że mają duży wybór drzewek i krzewów owocowych. Chciałbym kilka zamówić, ale sam nie za bardzo wiem jakie się opłaca...

  • Sekator ogrodowy

    Nie wiem, czy w dobrym dziale umieściłam pytanie, ale lepszego nie znalazłam :) Potrzebuję porady na temat sekatora ogrodowego. Mam duży ogród i mnóstwo roślinności, niestety jestm zmuszona zajmować się tym sama, bo mąż za granicą, przyjeżdża na 2 tygodnie, znów wyjezdża, więc nie...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty