Start Arrow Wiadomości Arrow Jak uniknąć awarii zewnętrznej instalacji wodnej?

Jak uniknąć awarii zewnętrznej instalacji wodnej?

Koniec tegorocznej zimy przyniósł mrozy spadające poniżej – 20ºC. W takich warunkach może dojść do uszkodzenia zewnętrznych instalacji wodnych, o ile nie zostały one odpowiednio zabezpieczone podczas jesiennych prac konserwacyjnych. Jak ustrzec się przed takimi awariami, aby na wiosnę cieszyć się dostępem do wody w ogrodzie lub w garażu?

fot. Schell

Zewnętrzne zawory czerpalne to bardzo praktyczne rozwiązanie, które umożliwia szybki i bezproblemowy dostęp do wody potrzebnej przy pracach ogrodowych, myciu czy sprzątaniu. Wiele osób ceni sobie tego typu armaturę, gdyż w razie potrzeby nalania wody do konewki lub mycia rąk nie ma potrzeby wchodzenia do garażu czy domu – wystarczy skorzystać z zaworu na ścianie budynku. Czasem tego typu zawory instalowane są również w garażach czy pomieszczeniach gospodarczych. Należy pamiętać o tym, że instalacje wodne montowane na zewnątrz budynku wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, aby służyły przez długi czas. Jeśli jednak doszło już do awarii, warto rozważyć montaż armatury wyposażonej w mrozoodporny mechanizm.

Gdy już doszło do awarii…

Brak wody po uruchomieniu armatury to pierwszy sygnał, że instalacja mogła ulec zamarznięciu i uszkodzeniu w czasie zimy. Rozmarzająca woda, która zwiększa swoją objętość powoduje pękanie uszczelek lub nawet rozsadzanie rur, co skutkuje zalaniem pomieszczenia i koniecznością naprawy uszkodzeń. Aby uniknąć takich awarii na przyszłość, należy każdorazowo odciąć dopływ wody do zewnętrznego zaworu, a następnie dokładnie opróżnić instalację z wody. Alternatywą do tych kłopotliwych i czasochłonnych zabiegów może być zastosowanie tzw. zaworu mrozoodpornego, jak np. SCHELL POLAR II. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań zamyka się on na końcu długiej obudowy. W ten sposób korpus zaworu pozostaje wypełniony wodą tylko do granicy pomieszczenia, a pozostały fragment zaworu jest automatycznie opróżniany. Innowacyjność rozwiązania opiera się na mechanizmie samoczynnego napowietrzania przy każdym zamknięciu, w wyniku którego zawór jest odwadniany. Dzięki temu nie trzeba wykonywać żadnych innych czynności konserwacyjnych. Armatura SCHELL POLAR II jest odporna nie tylko na działanie mrozu, ale również na długotrwałe użytkowanie i skrajne temperatury dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stopu mosiądzu i trwałego uszczelnienia typu o-ring.

fot. Schell

Jak zamontować zawór mrozoodporny?

Zawór SCHELL POLAR II to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w każdym budynku. Występuje zarówno w postaci kompletnej armatury do zastosowań modernizacyjnych lub zestawu instalacyjnego dla nowych budynków w stanie surowym. Korpus zaworu można przyciąć do wymaganej długości, zależnie od grubości ściany budynku, w którym ma być montowany. Zawór czerpalny SCHELL POLAR II można umieścić w dowolnym murze o grubości od 200 do 500 mm. Jedynym warunkiem, o którym należy pamiętać podczas montażu, jest spadek korpusu, który powinien wynosić 1°. Od wewnętrznej strony zawór jest podłączany do instalacji w budynku, a na zewnątrz nakładana jest na niego armatura czerpalna, a także rozeta maskująca. Wszystkie armatury POLAR II są dostarczane wraz pokrętłem COMFORT oraz kluczem nasadowym zamontowanym na głowicy, który umożliwia trwałe zamknięcie zaworu. Jest to niezwykle przydatne w przypadku altanek czy innych budynków użytkowanych sezonowo, ponieważ pozwala na zabezpieczenie armatury przed uruchomieniem jej przez osoby trzecie.

fot. Schell

fot. Schell

Dodane przez: E.C.H.O. COMMUNICATIONS

E.C.H.O. COMMUNICATIONS
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 12, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny plafon LED ImoLight Tesla z pilotem

  • Promocja

    Lampa wisząca Zippo Blue

  • Lampa Sufitowa ANTARCTICA ceiling

  • Lampa wisząca skeleton HP1335-WH - BIAŁY

  • Lampa stołowa Kira

  • Lampa wisząca Medel HP1291-1 - CHROM

  • Lampa wisząca Amelia White

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników