Start Arrow Wiadomości Arrow Jak właściwie zamontować obrzeża Libet Bord i dlaczego warto je stosować?

sponsor działu ogród

Jak właściwie zamontować obrzeża Libet Bord i dlaczego warto je stosować?

Wykonane z tworzywa sztucznego obrzeża Libet Bord to prosty sposób na atrakcyjne wykończenie nawierzchni brukowanej, żwirowej czy trawiastej. Sprawdzą się też jako listwy dylatacyjne oraz elementy umożliwiające estetyczne zabezpieczenie drzew i krzewów. Ekspert firmy Libet wyjaśnia, czym wyróżnia się ten innowacyjny produkt i jak go zamontować.

Nawierzchnia w stabilnych ramach

fot. Libet

Montaż obrzeża to istotny etap układania nawierzchni, który ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie jej przed rozsuwaniem się elementów. Istnieją różne produkty, które można wykorzystać do zwieńczenia ogrodowej ścieżki – począwszy od popularnych betonowych palisad czy krawężników. – Libet Bord to najnowsza propozycja obrzeży, dzięki której rozwiązano dotychczasowe problemy z nieestetycznym wykończeniem i pęknięciami, mogącymi wystąpić na materiale betonowym oraz falowaniem, odkształceniami lub osuwaniem się niektórych mechanizmów z tworzywa sztucznego – wskazuje Kamil Drewczyński z firmy Libet. – Odporne na oddziaływanie środków chemicznych, promieniowania UV i innych czynników atmosferycznych, zapewniają solidną i atrakcyjną wizualnie stabilizację kostki lub płyty wraz z częścią podbudowy. A specjalne wgłębienie pozwala na dyskretne zamontowanie kabla instalacji elektrycznej lub węża od systemu nawadniającego – dodaje ekspert.

Dzięki prostej konstrukcji i optymalnym wymiarom (długość elementu – 100 cm, wysokość całkowita – 10 cm, a robocza 8 cm) rozwiązanie ma uniwersalny charakter. To samo obrzeże sprawdzi się w przypadku kostek brukowych o grubości 4, 6 i 8 cm. Po zabudowaniu jest praktycznie niewidoczne i nie stanowi utrudnienia np. w koszeniu sąsiadującego ze ścieżką trawnika. A dostępność trzech wersji kolorystycznych – czarnej, zielonej i ceglastej – jeszcze bardziej ułatwia wkomponowanie go w otoczenie.  Jeśli zależy nam na efektownym dopełnieniu aranżacji, całość możemy dodatkowo wykończyć estetyczną nakładką metalową, stanowiącą wygodniejszą i tańszą alternatywę dla litego obrzeża metalowego.

Szybki montaż – bogactwo możliwości

Libet Bord montuje się na ogół przed ułożeniem kostki. – Mocowane do podłoża stalowymi kotwami i połączone ze sobą na pióro-wpust, posiadają dodatkową stabilizację w postaci specjalnych zębów na dolnej krawędzi – wyjaśnia Kamil Drewczyński z Libet. – Zakotwione (zaleca się stosowanie 3 sztuk kotew/mb.) skutecznie wyznaczają granice, w których następują potem standardowe etapy prac brukarskich, jak podbudowa, układanie kostki, zagęszczanie itp.

Bez problemu można też wykorzystać je do brzegowania już istniejących elementów zabudowy, a także do realizacji niebanalnych kompozycji w kształcie koła, sprawdzających się np. przy wykańczaniu powierzchni wokół roślin. – Przed zgięciem obrzeża należy wyciąć sekatorem w zaznaczonych miejscach specjalne mostki. Następnie spinamy niezbędną ilość elementów, w zależności od tego, jak duży ma być dekorowany obszar – tłumaczy specjalista Libet. – Kolejne etapy obejmują odwzorowanie za pomocą piasku stworzonego kształtu, nacięcie i wykopanie trawy na około 8-9 cm, wycięcie geowłókniny, ułożenie jej wraz z obrzeżem w gruncie. Potem należy całość wyrównać, używając do tego poziomicy, by następnie przystąpić do kotwienia Libet Bord. Wyznaczoną strefę warto wypełnić ozdobnymi kamieniami, uzyskując dzięki temu przyjemną dla oka ogrodową aranżację.

Więcej o możliwościach Libet Bord oraz pracach montażowych krok po kroku w filmie instruktażowym:

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 3, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Greg Odpowiedz 2017-11-28 12:27:43

Doskonały sposób na delikatne i płynne przejście ścieżki ogrodowej w trawnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Skrzynia ogrodowa Keter Curver GLENWOOD 390L An...

 • Promocja

  Zestaw Keter Tarifa - szary

 • Uniwersalny schowek ogrodowy KETER STORE IT OUT...

 • Promocja

  Schowek Keter Curver CIRCA WOOD 140 L

 • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

 • JAKARTA

 • BALI 4

 • Nautilus ip67. 35 W

 • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

 • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

 • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

 • Stolik składany z aluminium 70x141cm

 • Donica ogrodowa wys.34cm

Obejrzyj zdjęcia domowników