Start Arrow Budowa domuArrow Jak wybrać odpowiednią dla nas działkę pod budowę domu?

Jak wybrać odpowiednią dla nas działkę pod budowę domu?

Korzystanie z pomocy pośrednika może ułatwić znalezienie odpowiedniej działki, ale nie  powinniśmy całkowicie zdać się na jego pomoc.

Wybierając działkę kierujemy się przede wszystkim jej położeniem, okolicą, powierzchnią, ceną, a także dostępem do mediów, komunikacji, szkół, szpitali. Tak duża ilość i różnorodność czynników powinna sprowokować nas do spokojnego przemyślenia i rozwagi przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Wymiary działki a wybór projektu

Jeżeli działania mające na celu budowę wykonujemy we właściwej kolejności, to wybór projektu domu powinniśmy dostosować do kupionej już działki, nie odwrotnie. Wymiary działki i jej kształt, zwłaszcza przy niewielkich rozmiarach, może ograniczać nas w budowie domu dostosowanego do naszych potrzeb. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690), szerokość działki musi być taka, żeby możliwe było wybudowanie na niej domu z pozostawieniem odstępu od jej granic.

Według nowych przepisów można zbudować dom w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy niej, jeśli szerokość działki wynosi mniej niż 16 m i jednocześnie, jeśli na to zezwala decyzja o warunkach zabudowy i plan zagospodarowania terenu.

Dom można postawić nawet w granicy, jeśli tylko jego część znajdująca się w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy będzie miała długość i wysokość nie większą niż istniejący bądź projektowany budynek sąsiada. Ponadto po zmianie przepisów mniejszą niż dotąd należy zachować odległość (1,5 m) od granicy takich elementów budynku jak schody, tarasy okapy dachów.

projekt-domuRównież garaż można wybudować bezpośrednio przy granicy działki, ale o długości nie większej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m.

Dostęp do sieci uzbrojenia terenu

Ważnym czynnikiem, o którym musimy pamiętać, jest dostęp do sieci uzbrojenia terenu. Sprawdzamy zatem, czy w pobliżu istnieje sieć elektryczna i czy mamy możliwość podłączenia do niej naszego budynku. Odległość jest bardzo istotna, bowiem im większa, tym wyższy jest koszt wykonania podłączenia. Jeżeli nie planujemy budowy szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy sprawdzić możliwość podłączenia się do kanalizacji oraz wodociągu, jeżeli jakość wód gruntowych jest nieodpowiednia. Podłączenie się do sieci gazowej, pozwoli nam obniżyć koszty eksploatacji domu, pod warunkiem jednak, że odległość uzbrojenia jest nieznaczna.

Usytuowanie i ukształtowanie działki

Myśląc o wyborze działki, szczególną uwagę musimy zwrócić na jej usytuowanie względem stron świata. Najlepiej, by ustawić nasz przyszły dom elewacją frontową na północ (lub odchylenie od osi północ–południe), a elewację ogrodową na południe (lub południowy–zachód). Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale dzięki takiemu usytuowaniu w każdym pomieszczeniu o odpowiednich porach dnia będziemy mieć właściwe nasłonecznienie.

(Usytuowanie terenu względem stron świata)

(Usytuowanie terenu względem stron świata)

Sprawdźmy też okolice interesującego nas terenu – czy nie jest on w pobliżu uciążliwych zakładów przemysłowych bądź czy nie istnieją plany ich budowy. Możemy poradzić się swoich przyszłych sąsiadów.

Również od ukształtowania terenu wiele zależy. Najkorzystniejsze są działki płaskie, które są najłatwiejsze i przy tym najtańsze w zagospodarowaniu. Nie dają jednak takich efektów wizualnych, jak niebanalnie zagospodarowany teren działki na stoku. Pamiętajmy również, aby koniecznie sprawdzić czy na terenie działki nie było glinianek, wyrobisk piasku lub żwiru czy wysypiska śmieci. Jeżeli odkryjemy to w trakcie budowy, wymagać to może od nas wzmocnienia czy nawet wymiany gruntu, co oczywiście podniesie koszt wykonania fundamentów.

Księga wieczysta

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie działki, musimy zgłosić się do Sądu Rejonowego i sprawdzić, czy nieruchomość nie ma wpisów w księdze wieczystej ograniczających prawa nabywcy. Może się okazać, że interesujący nas grunt jest oddany w użytkowanie wieczyste (dzierżawę wieczystą), polegające na oddaniu prawa do dysponowania nieruchomością, stanowiącą własność Skarbu Państwa, gminy lub innych jednostek samorządu terytorialnego, na okres co najmniej 40 lat, a zazwyczaj na okres 99 lat, użytkownikowi, który w zamian wnosi jednorazową opłatę w wysokości 15–25 % ceny nieruchomości, a następnie przez okres trwania użytkowania opłaty roczne w wysokości 1 % wartości gruntu (w przypadku budownictwa jednorodzinnego).

Chcąc kupić działkę z prawem wieczystego pierwokupu, musimy pamiętać o tym, że gmina lub Skarb Państwa, będący właścicielem działki, ma prawo pierwokupu takiej nieruchomości za cenę wpisaną w akcie notarialnym. Umowa kupna-sprzedaży jest więc warunkowa – wejdzie ona w życie, jeżeli właściciel nie skorzysta z przysługującego mu prawa. Możemy też starać się nabyć prawo wieczystego użytkowania działki bezpośrednio od gminy lub Skarbu Państwa na przetargach organizowanych bezpośrednio przez gminę lub Agencję Nieruchomości Rolnych.

Użytkowanie wieczyste jest ograniczonym prawem rzeczowym zbywalnym i jest wpisywane do księgi wieczystej nieruchomości. Oprócz niego można tam znaleźć wpisy dotyczące: wszczęcia egzekucji przez komornika, zakazu zbywania nieruchomości, hipoteki zabezpieczającej kredyt bądź pożyczkę. Pamiętajmy, że jeżeli kupimy działkę z wpisaną przez bank hipoteką zabezpieczającą kredyt wzięty przez poprzedniego właściciela, to w przypadku braku spłat kredytu, bank wyegzekwuje należne kwoty sprzedając naszą działkę, a my będziemy mogli dochodzić pokrycia poniesionych strat od poprzedniego właściciela.

Działki kupujemy najczęściej za pośrednictwem wyspecjalizowanej agencji. Ułatwia to oczywiście znalezienie i dokonywanie zakupu gruntu, jednak warto samemu „znać się na rzeczy” i nie zdawać się całkowicie na pomoc pośrednika. W końcu to my – nie on – zamieszkamy w wybudowanym na działce domu na lata.

Marta Hawrylak

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 17, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników