Start Arrow Finanse i formalnościArrowBudowa i prawoArrow Jak wybudować dom?

Jak wybudować dom?

Budujesz dom? Już wybrałeś projekt? Zanim zaczniesz układać cegły, czeka Cię mnóstwo formalności. Przeczytaj, na co powinieneś zwrócić uwagę, aby dobrze przygotować się do budowy.

plac_budowy

Wybór lokalizacji

Nawet najpiękniejszy dom może nie spełnić pokładanych w nim nadziei, jeżeli zostanie wybudowany w niewłaściwym miejscu. Wybierając spośród setek ofert konkretną działkę, warto pomyśleć, jak będzie wyglądał dojazd do pracy, jak dzieci dotrą do szkoły, gdzie znajdują się sklepy, zakład opieki zdrowotnej czy komisariat policji i straż pożarna. Budując dom, chcemy zazwyczaj uciec od zgiełku miasta. Dlatego należałoby dowiedzieć się, czy w okolicy nie jest planowana uciążliwa inwestycja.

Wybór działki

Ważnym kryterium wyboru działki jest jej położenie względem tzw. mediów, czyli linii przesyłowych energii elektrycznej, gazu, wody, a także kanalizacji, gdyż odległość od mediów ma znaczący wpływ na koszt całej inwestycji. Przed przystąpieniem do wykonania projektu budowlanego należy uzgodnić warunki podłączenia mediów i ich eksploatacji. Wszystkie wstępne uzgodnienia wydawane są przez odpowiednie instytucje i urzędy. Uzgodnienia te będą jednocześnie załącznikami do projektu budowlanego. Jednak najważniejszą informacją, jaką należy uzyskać, jest ta, czy działka ma status budowlany. Zmiana przeznaczenia ziemi z rolnej na budowlaną (możliwa wyłącznie w ściśle określonych przypadkach) może zająć nawet kilka lat, a starania o uzyskanie takiej decyzji możemy podjąć dopiero, gdy zostaniemy właścicielami nieruchomości.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Pierwszym krokiem do uzyskania pozwolenia na budowę powinno być sprawdzenie, czy istnieje plan miejscowego zagospodarowania terenu. Jeżeli nie ma takiego planu, należy wystąpić do urzędu gminy o wydanie tzw. warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uzyskasz w wydziale architektury urzędu gminy.

Zakup działki

Umowa nabycia każdej nieruchomości, a więc także działki, wymaga formy aktu notarialnego. Każda nieruchomość powinna mieć księgę wieczystą. Jeżeli działka nie jest wpisana do żadnej księgi wieczystej, nabycie jej wiąże się ze sporym ryzykiem. Księga wieczysta jest jawna i można ją przejrzeć w czytelniach sądów rejonowych prowadzących księgi wieczyste. Ponieważ znajduje się tam wiele istotnych dla nabywającego nieruchomość informacji, warto sporządzić odpis i udać się z nim do specjalisty. Księga wieczysta ma cztery działy. Podczas czytania księgi wieczystej szczególną uwagę należy zwrócić na działy trzeci i czwarty, które zawierają informacje o obciążeniach i ograniczeniach związanych z nieruchomością, czyli również hipoteki. Zakup nieruchomości wiąże się z przejęciem wszystkich związanych z nią obciążeń.

Projekt budowlany

Kompletny projekt budowlany składa się z dwóch części: projektu architektoniczno–budowlanego i projektu zagospodarowania działki. Urząd, który wydaje pozwolenie na budowę może zatwierdzić jedynie projekt opracowany i podpisany przez uprawnionego projektanta inżyniera budowlanego lub architekta. Zanim projektant przystąpi do pracy, należy mu dostarczyć tzw. mapę do celów projektowych. Jej opracowanie zleca się geodecie. Na podstawie pomiarów oraz dokumentacji sporządza on aktualny stan zagospodarowania działki.

Pozwolenie na budowę

Wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć w wydziale nadzoru architektoniczno–budowlanego w urzędzie władzy samorządowej właściwym dla położenia działki. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów. Są to:

  • projekt budowlany,

  • oświadczenie o prawie do dyspozycji nieruchomością na cele budowlane,

  • inne opinie i uzgodnienia wynikające z projektu budowlanego (zwykle są to uzgodnienia dotyczące przyłączeń mediów),

  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, gdy nieruchomość zlokalizowana jest na terenie, dla którego nie ma aktualnego miejscowego planu zagospodarowania terenu.

Urząd gminy lub starostwo powinni rozpatrzyć wniosek w ciągu dwóch miesięcy. Należy pamiętać, iż budowę można rozpocząć dopiero po uprawomocnieniu się decyzji, czyli 14 dni od doręczenia stronom pozwolenia na budowę. W ciągu dwóch lat od jego wydania należy rozpocząć roboty budowlane. Nie można też przerwać prac na dłużej niż 2 lata (informację tę można uzyskać z dziennika budowy, gdzie muszą być zapisywane wszelkie prace z nią związane).

Autor: www.nykredit.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Akty prawne

Obowiązkowy czujnik czadu w domu – posłowie chcą zmian w prawie

Posłowie SLD złożyli projekt ustawy, który nałoży na właścicieli domów i mieszkań…

Jakie mieszkanie można kupić za przeciętną pensję?

Systematycznie rośnie powierzchnia mieszkania jaką można kupić za przeciętną pensję. Z wyliczeń…

Kolejny bank oferuje kredyt z dopłatą na dom energooszczędny

Siedem banków podpisało z NFOŚiGW umowę na udzielanie kredytów na energooszczędne mieszkania…

Sejm przyjął ustawę dotyczącą programu "Mieszkanie dla Młodych"

27 września br. Sejm przyjął ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego…

Gdzie można uzyskać kredyt z dopłatą do domów energooszczędnych?

SGB-Bank S.A., jako trzeci z kolei wprowadził ofertę kredytu z dotacją na…

Ile kosztuje wynajem w miastach akademickich? Ranking miast.

W ramach cyklicznej akcji edukacyjnej serwisu Szybko.pl i agencji Metrohouse „Wynajmuj bezpiecznie”,…

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych: aktualizacja programu priorytetowego

W dniu 31.07.2014 r. Zarząd NFOŚiGW przyjął kolejną aktualizację programu dopłat do…

Sierpień miesiącem przeprowadzek: gdzie i za ile się przeprowadzamy?

Dane statystyczne pokazują, że w sierpniu dochodzi do największej liczby przeprowadzek. Przeprowadzki…

Jaką część dochodu przeznacza rodzina na ratę kredytu hipotecznego?

Kolejny kwartał z rzędu wzrost wynagrodzeń i spadek średnich cen ofertowych wpływają na…

Podwyżki na rynku kredytów hipotecznych

Patrząc na zmiany ofert kredytów hipotecznych wprowadzone w minionym miesiącu, można stwierdzić,…

Najtańsze mieszkania sprzedawane najszybciej

Majowe i czerwcowe transakcje nie przyniosły istotnych zmian w średnim czasie sprzedaży…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane