Start Arrow OgródArrow Jak wykorzystać kamień w ogrodzie?

Jak wykorzystać kamień w ogrodzie?

Projektując ogród, szukamy ciekawych i nowatorskich rozwiązań. Plastikowe krasnale już dawno nam się znudziły. Wraca moda na naturę i coraz większe zainteresowanie kamieniami ogrodowymi. Dzięki bogactwu wielkości, kształtów i kolorów pozwalają one na ciekawą aranżację i zachęcają do uruchomienia wyobraźni.

Kamień jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w architekturze ogrodowej. Jego niewątpliwą zaletą jest naturalność, dzięki czemu, jak żaden inny materiał, wtapia się w otoczenie. Doskonale łączy się z zielenią, drewnem, metalem i fontannami. Głazy natomiast pozwalają na zaprojektowanie bajkowego krajobrazu i z powodzeniem tworzą ogrody skalne.

kamien

Funkcjonalnie

- Kamień, ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na ścieranie, świetnie sprawdza się jako różnego rodzaju nawierzchnia. Można wykonać z niego ogrodowe alejki, przydomowe chodniki czy podjazdy. Takie elementy nie tylko pięknie wkomponują się w otaczającą zieleń, ale są także niezwykle funkcjonalne. Do wykonania dróżek i podjazdów stosuje się kamień z grubo ustrukturowaną powierzchnią (granit, wapień, piaskowiec), przy czym granit jest najtrwalszy. Można je różnie układać, dobrze z nich ścieka woda i są mrozoodporne. Kostki granitowe, można spokojnie łączyć na przykład z cegłą. Do trawnika pasują odcienie kostki granitowej piaskowo-żółte lub ochrowej – mówi Sławomir Erkiert, redaktor naczelny magazynu „Zieleń&Forma”.

Kamienie wykorzystuje się także w najbardziej uczęszczanych miejscach w ogrodzie, na przykład wokół basenu, tarasów, przy ogniskach i kominkach – wszędzie tam, gdzie używane będą meble ogrodowe. Wybrany materiał powinien być zgodny ze stylem i charakterem ogrodu, wzbogacając jednocześnie styl i architekturę całego domu. W tym przypadku stosuje się twarde kamienie, kostki, granity, piaskowce a nawet płyty czy kolorowe kostki betonowe.

Kamienie

Jeśli natomiast chcemy nadać naszemu zieleńcowi formę ogrodu piętrowego lub dysponujemy przestrzenią o znacznych różnicach poziomów, powinniśmy pomyśleć o umieszczeniu w nim schodów. Do ich konstrukcji świetnie nada się kamień o chropowatej powierzchni, który zwiększy komfort chodzenia i bezpieczeństwo.

Ozdobnie

kamien2Jeśli marzymy o ogrodzie skalnym, imponującym oczku wodnym czy oryginalnej ozdobie, kaskadzie lub fontannie, to do takich aranżacji świetnie nadają się głazy. Są one z powodzeniem wykorzystywane w architekturze śródziemnomorskiej i nowoczesnym stylu projektowania. Na przykład połączenie bujnej zieleni z surową formą kamienia da efekt górskiego zbocza.

- Wiele osób uważa, że duże kamienie korzystnie wpływają na samopoczucie ludzi, zwierząt i roślin dzięki temu, iż wzmacniają korzystne dla żywych organizmów promieniowanie Ziemi. O ile jednak ze zdobyciem drobnych kamieni, nie ma żadnego problemu, tak kilkutonowe głazy oferują nieliczni. Problem z głazami polega głównie na tym, iż najczęściej znajdują się one głęboko pod ziemią. By je wydobyć i przetransportować potrzebny jest ciężki sprzęt. Pojedyncze głazy mogą bowiem ważyć od kilku do nawet kilkudziesięciu ton. Cena kamienia zależy od jego wielkości – mówi Rafał Tomaszewski, dyrektor ds. handlu i marketingu w Kopalni Węgla Brunatnego w Sieniawie, która również zajmuje się sprzedażą elementów architektury ogrodowej.

kamien3Odbiorcami kamieni z Sieniawy są najczęściej profesjonalne firmy projektujące i wykonujące ogrody. Kopalnia realizuje także indywidualne zamówienia i sprzedaje detale małej architektury ogrodowej. Hitem ostatnich miesięcy są ozdoby kamienne w kształcie sporego grzybka.

- Wiele osób decyduje się także na kamienno-drewniane opłotowanie, które podkreśla przemyślany i gustowny projekt ogrodu. Cały czas dużą popularnością cieszą się kamienne siedziska i stoliki – dodaje Rafał Tomaszewski.

Jeśli sami projektujemy kompozycję z głazów, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami takiej aranżacji.

- Fachowcy podkreślają na przykład, że wielkie kamienie należy umieszczać w ogrodzie w stosunku 5:3:1. W praktyce oznacza to, że wysokość kamienia powinna być równa piątej części powierzchni, którą dysponujemy, szerokość głazu ma zabierać co najwyżej trzecią część tego terenu, a jedynka oznacza pojedynczy kamień. Takimi samymi zasadami należy się kierować również wtedy, gdy tworzymy większe skupiska głazów -  doradza Sławomir Ekiert.

Skalniak

Na skalniak wybiera się najczęściej kamienie płaskie (wapień, opoka, kamien4łupek lub andezyt), ale również takie, które będą wystawać z jednolitej powierzchni skalniaka i zdobić go. Jeśli kamienie będą jednego rodzaju, skalniak będzie wyglądał na zwarty i naturalny, ale możliwe, że będzie dość nudny. Pod tym względem opłaca się eksperymentować. Ważne jest jednak, by pojedyncze kamienie pasowały do siebie, dlatego warto przemyśleć ich dobór. Trzeba starannie wybrać stronę, którą kamień będzie zwrócony na zewnątrz (najlepiej, aby była ona bardziej dekoracyjna, z ciekawym rysunkiem i strukturą powierzchni) i to, jak głęboko będzie się on znajdował w ziemi. W innym wypadku jego piękno może być niewidoczne, a cała konstrukcja może wyglądać nienaturalnie.

Oczko wodne

Oczko wodne traktujemy jako wyrafinowaną ozdobę ogrodu i jego doskonałe urozmaicenie. By nadać mu naturalny charakter i dodać uroku, można ozdobić je naturalnymi głazami. Połączenie kamienia i wody daje szczególny efekt. Monotonną, prostolinijną taflę oczka urozmaicić mogą wszelkie fontanny, kaskady i wodospady. Na rynku dostępne są teraz kamienie źródłowe tworzące tryskające źródło na brzegu oczka, które przyniesie efekt szmeru strumyka lub małego wodospadu.


Autor: ARW Image

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-07-24 09:25:54

Bardzo podobają mi się skalniaki, w weekend będąc u znajomych na grillu zachwycałam się właśnie jednym. Stwierdziłam, że i u mnie w ogrodzie musi coś takiego powstać. Gdzie polecacie kupować kamienie? Chciałabym żeby do skalniaczka prowadziła ścieżka, również z kamieni, ale takie chyba w bruk becie znajdę. Nie wiem natomiast czy będą mieć coś co nadawać się będzie na skalniak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Budowa i remont

Kompleksowe ocieplenie ścian – system THERMA+

Aktualnie maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych wynosi 0,25…

Sprzątamy po remoncie, czyli jak sprawnie usunąć uciążliwe zabrudzenia

Szczególnie uciążliwe  w usuwaniu mogą okazać się produkty silikonowe, a także pianki…

DRUTEX poszerza ofertę o nowoczesny system podnoszono-przesuwny HS

DRUTEX, największy producent okien i drzwi w Europie, poszerza swoją ofertę o…

SunGuard Solar Grey 20 – nowe oblicze szkła

Rodzina szkieł przeciwsłonecznych SunGuard firmy Guardian powiększyła się o kolejny produkt –…

Konstrukcje szklane i szkło dla wnętrz

Zabudowy szklane w systemach aluminiowych i całoszklanych. Szkło dla wnętrz w tym…

Wytłaczana blacha na rąbek stojący

Tradycyjnie blacha płaska ma gładką powierzchnię. Nowoczesne panele z blachy na rąbek…

Bezpieczeństwo z pomysłem – nowa seria kłódek aluminiowych Yale YE3

Marka Yale poszerzyła swoją ofertę o nowe aluminiowe kłódki ze specjalną kolorową…

Mostki termiczne – jak ich uniknąć?

Dobór izolacji to nie jedyna rzecz, na jaką musimy zwrócić uwagę chcąc…

Dekoracyjny tynk mozaikowy THERMATynk-M

Elegancja nie powinna być krzykliwa. Przy dekorowaniu ścian często sprawdzają się rozwiązania,…

Drzwi sterowane aplikacją na smartfonie – innowacja w ofercie firmy CAL

[caption id="attachment_101141" align="alignright" width="162"] Drzwi zewnętrzne Zawisza[/caption] Oferta Zakładu Stolarki Budowlanej CAL,…

Baumit Alpha 2500 – niezrównany podkład podłogowy

Przygotowanie podłoża pod okładzinę podłogową powinno przebiegać szybko i sprawnie. Dodatkowo warstwa…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane