Start Arrow Wiadomości Arrow Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie przy użyciu płyt chodnikowych?

Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie przy użyciu płyt chodnikowych?

Ścieżki w ogrodzie pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale mogą również wizualnie podkreślić charakter przestrzeni wokół domu. Umiejętnie wykorzystane, nadają naszemu ogrodowi niepowtarzalny wdzięk. W poniższym poradniku podpowiadamy jak zaaranżować ścieżki za pomocą płyt chodnikowych.

Dlaczego płyty chodnikowe w ogrodzie?

Płyty chodnikowe to idealny materiał na ścieżki w ogrodzie. Mogą być układane ciągiem tworząc w ten sposób jednolitą nawierzchnię lub być układane w sposób ażurowy, czyli na przemian z trawnikiem. Z płyt chodnikowych najlepiej układać ścieżki o prostych, geometrycznych kształtach, gdyż ze względu na ich duże formaty nie mamy tutaj tak szerokich możliwości kształtowania łukowatych linii ścieżek.

Płyty chodnikowe Megan, fot. Jadar

Płyty chodnikowe a styl ogrodu

Płyty chodnikowe świetnie sprawdzą się jako element nowoczesnej architektury ogrodowej. Ich duże formaty i regularne kształty wprost stworzone są do powierzchni o minimalistycznym charakterze. Bardzo dobrze komponują się z roślinnością zarówno liściastą jak i iglastą. Mogą pełnić funkcję ścieżki, natomiast ułożone blisko siebie tworzyć także nawierzchnie tarasowe np. pod altankę czy grillowisko.

Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych za pomocą ścieżek w ogrodzie

– Projektowanie ścieżki wyłożonej płytami chodnikowymi możemy zaplanować dwojako. Po pierwsze układać je w pewnej odległości na przemian z trawnikiem lub żwirem. Po drugie jako ciąg płyt tworzących jednolitą powierzchnię. W obu przypadkach należy jednak wykonać odpowiednią podbudowę w miejscu stabilizowania płyty – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

Płyty chodnikowe Megan, fot. Jadar

Podbudowa

Płyty chodnikowe ze względu na swój duży ciężar wymagają wykonania najprostszej podbudowy. Jeżeli nasz grunt rodzimy jest wystarczająco zagęszczony i piaszczysty wystarczy, że pod płytą zastosujemy 2 warstwy:

  • warstwa wypełniająco – wyrównująca (piasek, 10-15 cm)
  • warstwa utrzymująca (mieszanka piasku z cementem, 3-4 cm)

Im głębszą podbudowę wykonamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasze płyty ulegną zapadnięciu bądź przemieszczeniu. W przypadku płyt chodnikowych nie musimy już stosować obrzeży – wystarczy, że płyty będą nieco przewyższać poziom trawnika. Ułożone w sposób ażurowy spełnią swoją funkcję praktyczną, ale jednocześnie nie zaburzą harmonii panującej w ogrodzie.

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 25, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • Koszt budowy GALILEA BIS CE

    Witam, razem z mężem wybraliśmy już projekt GALILEA BIS CE (DOM PC1-65). Chcielibyśmy zrobić wstępny kosztorys budowy domu, żeby się zoriętować ile będzie nas ta inwestycja kosztować. Czy znajdują się tu osoby, które są w trakcie budowy tego projektu lub już się pobudowały ...

  • Budowa domu OZ5-57

    Cześć!   Jestem tu nowy i mam kilka pytań :)    Jestem zainteresowany budową domu OZ5-57 (http://pracownia-projekty.dom.pl/sz5_z207_ce.htm) z kilkoma modyfikacjami wnętrza (np. likwidacja dwóch małych łazienek, przekształcenie gardroby w gabinet); pod projektem wid...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty