Start Arrow Wiadomości Arrow Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie przy użyciu płyt chodnikowych?

Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie przy użyciu płyt chodnikowych?

Ścieżki w ogrodzie pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale mogą również wizualnie podkreślić charakter przestrzeni wokół domu. Umiejętnie wykorzystane, nadają naszemu ogrodowi niepowtarzalny wdzięk. W poniższym poradniku podpowiadamy jak zaaranżować ścieżki za pomocą płyt chodnikowych.

Dlaczego płyty chodnikowe w ogrodzie?

Płyty chodnikowe to idealny materiał na ścieżki w ogrodzie. Mogą być układane ciągiem tworząc w ten sposób jednolitą nawierzchnię lub być układane w sposób ażurowy, czyli na przemian z trawnikiem. Z płyt chodnikowych najlepiej układać ścieżki o prostych, geometrycznych kształtach, gdyż ze względu na ich duże formaty nie mamy tutaj tak szerokich możliwości kształtowania łukowatych linii ścieżek.

Płyty chodnikowe Megan, fot. Jadar

Płyty chodnikowe a styl ogrodu

Płyty chodnikowe świetnie sprawdzą się jako element nowoczesnej architektury ogrodowej. Ich duże formaty i regularne kształty wprost stworzone są do powierzchni o minimalistycznym charakterze. Bardzo dobrze komponują się z roślinnością zarówno liściastą jak i iglastą. Mogą pełnić funkcję ścieżki, natomiast ułożone blisko siebie tworzyć także nawierzchnie tarasowe np. pod altankę czy grillowisko.

Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych za pomocą ścieżek w ogrodzie

– Projektowanie ścieżki wyłożonej płytami chodnikowymi możemy zaplanować dwojako. Po pierwsze układać je w pewnej odległości na przemian z trawnikiem lub żwirem. Po drugie jako ciąg płyt tworzących jednolitą powierzchnię. W obu przypadkach należy jednak wykonać odpowiednią podbudowę w miejscu stabilizowania płyty – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

Płyty chodnikowe Megan, fot. Jadar

Podbudowa

Płyty chodnikowe ze względu na swój duży ciężar wymagają wykonania najprostszej podbudowy. Jeżeli nasz grunt rodzimy jest wystarczająco zagęszczony i piaszczysty wystarczy, że pod płytą zastosujemy 2 warstwy:

 • warstwa wypełniająco – wyrównująca (piasek, 10-15 cm)
 • warstwa utrzymująca (mieszanka piasku z cementem, 3-4 cm)

Im głębszą podbudowę wykonamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasze płyty ulegną zapadnięciu bądź przemieszczeniu. W przypadku płyt chodnikowych nie musimy już stosować obrzeży – wystarczy, że płyty będą nieco przewyższać poziom trawnika. Ułożone w sposób ażurowy spełnią swoją funkcję praktyczną, ale jednocześnie nie zaburzą harmonii panującej w ogrodzie.

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 25, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Skrzynia ogrodowa Keter Curver GLENWOOD 390L An...

 • Promocja

  Zestaw Keter Tarifa - szary

 • Uniwersalny schowek ogrodowy KETER STORE IT OUT...

 • Promocja

  Schowek Keter Curver CIRCA WOOD 140 L

 • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

 • JAKARTA

 • BALI 4

 • Nautilus ip67. 35 W

 • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

 • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

 • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

 • Stolik składany z aluminium 70x141cm

 • Donica ogrodowa wys.34cm

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
 • Kierownik budowy Warszawa i okolice (woj. mazowieckie)

  Witam.   Polecamy się na pełnienie funkcji Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru lub odbiór budynku. Doradzimy Państwu, które etapy budowy warto skontrolować oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości techniczne. Koszty uzależnione są od rodzaju usługi oraz wielkości i...

 • Koszt i sposób wykonania projektu przyłączenia mediów

  Witajcie, Właśnie zaczynam przygodę z budową domu. Startuję z papierologią pod uzyskanie pozwolenia na budowę Generalnie mam tak: 1. Mapka do celów informacyjnych - jest 2. Mapa do celów projektowych - robi się 3. Gotowy projekt domu - wybrany i kupiony (jedzie kurierem) 4. Ad...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrodzenia i nawierzchnie

Obejrzyj zdjęcia domowników