Start Arrow Wiadomości Arrow Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie przy użyciu płyt chodnikowych?

Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie przy użyciu płyt chodnikowych?

Ścieżki w ogrodzie pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale mogą również wizualnie podkreślić charakter przestrzeni wokół domu. Umiejętnie wykorzystane, nadają naszemu ogrodowi niepowtarzalny wdzięk. W poniższym poradniku podpowiadamy jak zaaranżować ścieżki za pomocą płyt chodnikowych.

Dlaczego płyty chodnikowe w ogrodzie?

Płyty chodnikowe to idealny materiał na ścieżki w ogrodzie. Mogą być układane ciągiem tworząc w ten sposób jednolitą nawierzchnię lub być układane w sposób ażurowy, czyli na przemian z trawnikiem. Z płyt chodnikowych najlepiej układać ścieżki o prostych, geometrycznych kształtach, gdyż ze względu na ich duże formaty nie mamy tutaj tak szerokich możliwości kształtowania łukowatych linii ścieżek.

Płyty chodnikowe Megan, fot. Jadar

Płyty chodnikowe a styl ogrodu

Płyty chodnikowe świetnie sprawdzą się jako element nowoczesnej architektury ogrodowej. Ich duże formaty i regularne kształty wprost stworzone są do powierzchni o minimalistycznym charakterze. Bardzo dobrze komponują się z roślinnością zarówno liściastą jak i iglastą. Mogą pełnić funkcję ścieżki, natomiast ułożone blisko siebie tworzyć także nawierzchnie tarasowe np. pod altankę czy grillowisko.

Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych za pomocą ścieżek w ogrodzie

– Projektowanie ścieżki wyłożonej płytami chodnikowymi możemy zaplanować dwojako. Po pierwsze układać je w pewnej odległości na przemian z trawnikiem lub żwirem. Po drugie jako ciąg płyt tworzących jednolitą powierzchnię. W obu przypadkach należy jednak wykonać odpowiednią podbudowę w miejscu stabilizowania płyty – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

Płyty chodnikowe Megan, fot. Jadar

Podbudowa

Płyty chodnikowe ze względu na swój duży ciężar wymagają wykonania najprostszej podbudowy. Jeżeli nasz grunt rodzimy jest wystarczająco zagęszczony i piaszczysty wystarczy, że pod płytą zastosujemy 2 warstwy:

  • warstwa wypełniająco – wyrównująca (piasek, 10-15 cm)
  • warstwa utrzymująca (mieszanka piasku z cementem, 3-4 cm)

Im głębszą podbudowę wykonamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasze płyty ulegną zapadnięciu bądź przemieszczeniu. W przypadku płyt chodnikowych nie musimy już stosować obrzeży – wystarczy, że płyty będą nieco przewyższać poziom trawnika. Ułożone w sposób ażurowy spełnią swoją funkcję praktyczną, ale jednocześnie nie zaburzą harmonii panującej w ogrodzie.

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 25, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • Koszty ogrzewania w domu

    Witam, czy w domu wolno stojącym są wyższe koszty ogrzewania niż w bloku? Zakładając ,że w bloku i w domu mamy ten sam metraż. Aha przy okazji, ostatnio dziwne żeczy dziją się z windowsem ,czy znacie kogoś z Warszawy aby to naprawił?...

  • Płyty MgO

    Płyty z tlenku magnezu zwane powszechnie "płytami MgO" ­ od chemicznego symbolu magnezu Mg i tlenu O ­ są produkowane jako płyty budowlane o szerokim zastosowaniu. Naturalnym surowcem bazowym jest tlenek magnezu – rodzaj cementu mineralnego. Mówiąc płyta MgO mamy na myśli...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrodzenia i nawierzchnie

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty