Start Arrow OgródArrow Jakie kwiaty lubią cień? Wybieramy kwiaty na balkon północny

sponsor działu ogród

Jakie kwiaty lubią cień? Wybieramy kwiaty na balkon północny

Balkon północny nie daje takich możliwości aranżacji kwiatami, jak ten skierowany na południe czy zachód. Nie oznacza to jednak, że kwiaty na balkonie północnym nie mogą zakwitnąć. Wystarczy wybrać tylko odpowiednie rośliny lubiące cień, by cieszyć się feerią kolorów, oszałamiającym zapachem i zielonym zakątkiem na swoim balkonie.

Kwiaty kwitnące na balkon północny

Kwiaty lubiące cień kwitną w różnych terminach. Zanim stworzymy kompozycje kwiatowe na balkonie północnym, warto zapoznać się z okresem kwitnienia i wybierać te rośliny cieniolubne, które kwitną po sobie. Takie działanie zapewni nam kolorowy i pachnący balkon przez cały sezon.

Kwiaty na balkon północny: bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma Hederacea) to roślina wieloletnia, zimozielona. Ma charakterystyczne okrągłe, dwubarwne liście (biało-zielone) i kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym. Dorosła roślina ma wysokość do 20 cm, ale jej pędy rozłogowe mogą dochodzić do 1 m, uznaje się więc ją za roślinę ekspansywną, należy więc sadzić w osobnej doniczce. Bluszczyk kurdybanek zaczyna kwitnąć już na przełomie marca i kwietnia, rozrasta się dość szybko, dlatego pędy warto wykorzystać do oplatania balustrad balkonowych. Do jego hodowli używamy żyznej, wilgotnej, próchniczej gleby, może być ona również gliniasta.

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek

Kwiaty na balkon północny: dipladenia

Dipladenia (inaczej Mandevilla) to wieloletnia roślina pnąca, bardzo dekoracyjna. Ma piękne, błyszczące liście zielone i duże kwiaty, które kwitną w różnych kolorach, od różowego do białego. Pędy rośliny rosną dość szybko. Dipladenia kwitnie od wczesnego lata aż po zimę. Potrzebuje do tego jednak dużej wilgotności, dlatego pamiętajmy, by często zraszać jej liście wodą, latem nawet codziennie. Odpowiednią wilgotność zapewni jej także doniczka ustawiona na kamykach zanurzonych w wodzie na podstawce. Rośliny nie należy jednak zbyt obficie i za często podlewać. Zimą roślinę przenosimy do pomieszczenia, najlepiej gospodarczego, w którym panuje temperatura nie wyższa niż 15 stopni C.

Dipladenia

Dipladenia

Kwiaty na balkon północny: begonia bulwiasta

Piękna begonia bulwiasta (inaczej ukośnica bulwiasta) jest dostępna w wielu kolorach, głównie w czerwieni, fiolecie, różu, w odcieniach szarości oraz wyrazistej zieleni. Wśród odmian występują obfite okazy w głęboko czerwonym kolorze, z licznymi, drobnymi białymi kwiatami, z liśćmi w kształcie rozety, w zielone paski, o aksamitnej, przypominające skórę węża strukturze, czy tonacji różowej. Begonia bulwiasta osiąga wysokość 25-40 cm, a kwitnie od maja do września. Begonia lubi wilgoć, dlatego trzeba pamiętać o jej systematycznym podlewaniu. Należy ją podlewać miękką i odstałą wodą, uważając, by nie zraszać i nie nabłyszczać liści.

Begonia

Begonia

Kwiaty na balkon północny: fuksja

Fuksja (Fuchsia) to idealna roślina na balkon północny. Jest niezwykle dekoracyjna – ma piękne, zwisające kwiaty w intensywnym kolorze różowym, fioletowym, czerwonym i purpurowym, zdarzają się też kwiaty błękitne. Kwitnie długo i obficie od kwietnia do października. Najlepsze podłoże dla fuksji to gleba próchnicza, torfowa, o odczynie pH 6,0 – 6,5. Aby rosa zdrowo i pięknie kwitła, potrzebne jest nawożenie w odstępach tygodniowych i bardzo obfite podlewanie. Najlepiej by było, aby w razie możliwości rosła na miejscu osłoniętym od wiatru.

Fuksja

Fuksja

Kwiaty na balkon północny: skrętnik

Skrętnik (Streptocarpus) to roślina zielna, często uprawiana jako roślina ozdobna. To, co wyróżnia skrętnika to naprawdę wdzięczny wygląd: kwiaty są bardzo duże i mają lejkowaty kształt. Występują w bardzo wielu barwach – spotkać można między innymi skrętniki różowe, białe, fioletowe, czerwone i niebieskie. Liście skrętnika są długie (około 15-20 centymetrów), podłużne i pomarszczone. Kwitnienie trwa od wczesnej wiosny do bardzo późnej jesieni, nierzadko przeciąga się też do zimy. Może się  zdarzyć, że roślina będzie kwitła nawet przez 9 miesięcy! Podłoże dla skrętnika powinno być lekko kwaśne i przepuszczalne. Bardzo ważna jest też odpowiednia wilgotność powietrza. Nie należy jednak liści spryskiwać bezpośrednio wodą, gdyż może to doprowadzić do powstania na liściach nieestetycznych plam.

Skrętnik

Skrętnik

Kwiaty na balkon północny: popularne kwiaty polne

Balkon północny to miejsce, na którym z powodzeniem możemy ustawiać doniczki z pełnymi uroku niezapominajkami, stokrotkami czy niecierpkami. Szczególnie ten ostatni w wiszącej doniczce stanie się piękną ozdobą naszego balkonu.

Niezapominajki

Niezapominajki

Stokrotki

Stokrotki

Niecierpek

Niecierpek

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 19, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników