Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Jakie szkło na ścianę w kuchni?

Jakie szkło na ścianę w kuchni?

Jest wiele sposobów na wykończenie ścian w kuchni i dodatkową ich dekorację. W artykule namawiamy do montażu szkła na ścianie nad blatem kuchennym. Trwałość, odporność i niezwykłe możliwości aranżacyjne, a także łatwość utrzymania w czystości powierzchni szklanych to główne zalety tego rozwiązania.

Ściana między wiszącymi szafkami a blatem dotychczas była wykańczana przez przyklejane płytki ceramiczne. Dziś możliwości mamy znacznie więcej. Nowoczesne kuchnie przewidują tam okładziny kamienne, stal nierdzewną, płyty MDF, a nawet drewno. Niezwykle eleganckim i dekoracyjnym rozwiązaniem jest również szkło.

Odpowiednio dobrane i przyklejone szkło jest trwałe, bezpieczne i co bardzo ważne w pomieszczeniu takim, jak kuchnia – łatwe do utrzymania w czystości. Nie straszny mu tłuszcz, zabrudzenia czy opary z gotowania. Szkło na ścianie to również dobry pomysł, gdy urządzana jest mała kuchnia – błyszcząca powierzchnia szkła rozjaśnia i optycznie powiększa małe wnętrza.

Szkło na ścianie w kuchni podkreśla nowoczesny charakter wnętrza. Nadaje wnętrzu elegancji i minimalistycznej prostoty, a ponadto jest bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Autor: archiwum DOM.pl

Jakie szkło na ściany do kuchni?

Dobrym rozwiązaniem jest szkło hartowane – odporne na zmiany temperatury. Jednak jest ono bardzo drogie w porównaniu ze zwykłą taflą szkła. Jaką więc mamy alternatywę?

Najlepsze jest szkło laminowane, czyli szkło składające się z dwóch warstw, między którymi znajduje się specjalna folia polimerowa. Dzięki temu otrzymujemy jeden mocny kawałek szkła, który pozostawi taflę na miejscu, nawet jeśli pęknie na ścianie.

Możemy również zamówić zwykłą taflę szkła u szklarza. Pamiętajmy jednak, że musi być ona podklejona od spodu folią. Grubość szkła powinna wynosić min. 4 mm.

Szkło hartowane jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, szczególnie gdy wykańczamy ścianę bezpośrednio przy kuchence gazowej. Dobrym rozwiązaniem jest również szkło laminowane, a nawet zwykła szyba, odpowiednio zabezpieczona od spodu folią.

Autor: Villa Glass

Ściana nad kuchenką gazową

Newralgicznym punktem jest ściana nad kuchenką gazową, która nie tylko narażona jest na pryskanie tłuszczu z patelni, ale przede wszystkim na bezpośredni kontakt z wysoką temperaturą.

Aby wykończyć bezpiecznie to miejsce na ścianie, mamy dwa rozwiązania. Pierwsze polega na zastosowaniu wspomnianego wyżej szkła hartowanego. Szkło hartowane jest odporne na zmiany temperatury i na uderzenia, dzięki specjalnej produkcji, polegającej na tym, że nagrzewa się je do bardzo wysokiej temperatury, a następnie bardzo szybko schładza.

Jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, szkło hartowane jest drogie. Druga metoda pozwala nam na montaż szkła ze zwykłej tafli, pod warunkiem, że  na ścianie bezpośrednio przy kuchence zamontujemy 10- centymetrowy cokół z płytek ceramicznych i dopiero nad nim zamontujemy szkło zwykłe. Ciepło, które będzie szło z kuchenki gazowej nie będzie docierało bezpośrednio do szkła.

Jak przykleić szkło do ściany?

Montaż szkła do ściany w kuchni nie jest skomplikowany i zajmuje niewiele czasu. Pamiętać jednak należy, by w tafli odpowiednio wcześniej przygotować otwory na gniazdka elektryczne czy baterię ścienną.

Krawędzie szkła powinny być oszlifowane, a miejsca ich łączenia ze ścianą należy zabezpieczyć i uszczelnić akrylem lub bezbarwnym silikonem.

Do przyklejenia szkła używamy kleju montażowego, który wyciskamy z kartusza za pomocą wygodnego pistoletu. Klej oczywiście powinien być bezbarwny, a zarówno szyba, jak i podłoże idealnie czyste.

Oczywiście, nie trzeba demontować szafek aby przykleić szkło. Przeciwnie, montaż szkła należy przeprowadzić, gdy szafki kuchenne są już zamontowane. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie wymierzyć rozmiar zamawianej tafli.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
DEKORACJA ŚCIANY I KOSZTY REALIZACJI

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-03-21 18:04:34

fajnie wyglada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Kuchnia

Kuchnia, która żyje – firma Ciarko na międzynarodowych targach w Kolonii

LivingKitchen to dla producentów urządzeń AGD jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych. Podczas…

Kuchnia pełna smaków

Kiedy myślimy o kuchni, w naszych głowach pojawiają się słowa “pyszności”, “piękne…

Design w kolorze – nowoczesne okapy kuchenne

Kolorowe urządzenia AGD zyskują coraz więcej zwolenników. Oryginalne barwy oraz designerskie rozwiązania…

AGD na miarę XXI wieku – kominowy okap T-Line #10 marki Ciarko Design

Nowy model okapu kuchennego oferowany przez markę Ciarko Design łączy w sobie…

Design wśród cegieł i betonu – industrialne okapy Ciarko Design

Duże pomieszczenia, chłodna kolorystyka, surowe materiały i minimalistyczne wzornictwo – to cechy…

Nowość – pierwsze kosmetyki do wnętrz PERFECT HOUSE BARWA

Każda kobieta pragnie, by jej dom błyszczał przykładem. Czy sprzątanie może być…

Jak pomieścić wszystko w standardowym mieszkaniu MdM?

53 m² mieszkania w bloku oraz 83 m² domu jednorodzinnego to średnia…

Drewno i wysoki połysk – trendy w meblach kuchennych

Dominującym trendem w meblach kuchennych w roku 2015 pozostanie minimalizm, a wśród…

Dzbanki Dafi – piękno i funkcjonalność

Urządzając dom czy mieszkanie zwracamy uwagę nie tylko na wybór mebli, ale…

ABC montażu: okap kominowy w obiegu otwartym i zamkniętym

Ze wszystkich rodzajów okapów kuchennych największą popularnością wciąż cieszą się okapy kominowe.…

Więcej niż odświeżanie – wybierając okap kuchenny zwróć uwagę na jego funkcje

Okapy kuchenne to już nie tylko urządzenia zapewniające świeże powietrze w kuchni.…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane