Start Arrow OgródArrow Jesienne wrzosy. Kolorowe wrzosowisko w ogrodzie

Jesienne wrzosy. Kolorowe wrzosowisko w ogrodzie

Wrzosy to pełne uroku krzewinki, które są wspaniałą dekoracją ogrodów jesienią, kiedy inne rośliny przekwitają. Założenie i uprawa wrzosowiska w ogrodzie jest prosta, a same rośliny niewymagające. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z tym, jak pielęgnować wrzosy.

Wrzosy są prawdziwą ozdobą jesiennych kompozycji. Dekorują nie tylko ogród, ale również balkony i tarasy, a także wnętrza naszego domu.

Wrzosy są prawdziwą ozdobą jesiennych kompozycji. Dekorują nie tylko ogród, ale również balkony i tarasy, a także wnętrza naszego domu.

Wrzosy czy wrzośce?

Podstawową kwestią jest odróżnienie wrzosów od wrzośców. Te dwie rośliny bardzo często są ze sobą mylone. Obie krzewinki należą do roślin zimozielonych i osiągają wysokość 20-40 cm. Kwitną jednak w zupełnie różnych okresach – wrzosy między lipcem a październikiem, zaś wrzośce między lutym a kwietniem. Nieco inaczej wyglądają też liście i kwiaty. Wrzosy mają kwiaty w kształcie kielichów i liście ustawione na ukos, niczym rybie łuski. Wrzośce natomiast charakteryzują się kwiatami o dzbanuszkowatym kształcie i liśćmi sterczącymi prostopadle do łodygi.

Wrzosy, w zależności od gatunku, mają kwiaty koloru jasnofioletowego, białego lub w różnych odcieniach różu.

Wrzosy, w zależności od gatunku, mają kwiaty koloru jasnofioletowego, białego lub w różnych odcieniach różu.

Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie?

Na wrzosowisko najlepiej nadaje się miejsce słoneczne i suche, w miarę możliwości osłonięte przed wiatrem. Może to być teren lekko piaszczysty. Najlepiej, aby gleba była łatwo przepuszczalna, lekka i próchniczna. Jej odczyn powinien być kwaśny, o ph wynoszącym 4 – 5,5. Jeśli uważamy, ze gleba na danym terenie jest niskiej jakości, warto przekopać ją materiałem organicznym – może to być nieodkwaszony torf wysoki, lub przekompostowana kora sosnowa. Starajmy się unikać stanowisk zbyt wilgotnych.

Sadzenie wrzosów i wrzośców możemy przeprowadzić na wiosnę, lub od początku sierpnia do połowy września. Sadzonki zazwyczaj sprzedawane są w doniczkach – na około dwie godziny przed wysadzeniem, zarówno doniczkę, jak i sadzonkę należy zanurzyć w wodzie. Niższe krzewinki sadzimy w odległości 25-30 cm od siebie, zaś wyższe – w odległości 50-60 cm od siebie. Gdy zakończymy sadzenie, powierzchnię ziemi wyściełamy korą sosnową. Dzięki temu korzenie wrzosów i wrzośców nie będą przemarzały zimą, a woda nie będzie zbyt intensywnie parować z gleby.

Wrzosy najlepiej sadzić w dużych grupach na rozległej przestrzeni.

Wrzosy najlepiej sadzić w dużych grupach na rozległej przestrzeni.

Jeśli wrzośce nie rosną zbyt okazale, możemy pobudzić ich wzrost przycinając je, gdy zakończą kwitnienie. W wypadku wrzosów natomiast kwitnienie zalecane jest nawet, gdy rosną dobrze. Pomaga to je zagęścić i poprawić wygląd kwiatów. Pamiętajmy, żeby ciąć u podstawy kwiatostanu – nigdy pędu.

Zarówno wrzosy, jak i wrzośce są niezwykle odporne na choroby i działanie szkodników. Może się jednak zdarzyć, że zaatakuje tzw. szara pleśń. Jest to częste zjawisko zwłaszcza latem, gdy wilgotność powietrza jest duża, a temperatury wysokie. Gdy lato się zaczyna, warto zatem przeprowadzić oprysk preparatem grzybobójczym.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 21, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Gdzie kupujecie rośliny?

    kupujecie czasami roślinki przez internet? polecam wam http://www.roslinydoogrodu.pl :)...

  • Donice ogrodowe

    Witam, trochę blachę pytanie ale poszukuję drewnianych donic do swojego ogrodu ale nie chodzi mi o jakieś małe doniczki na kwiatki ale takie co mogły by pomieścić naprawdę spiorę okazy, ponadto zależy mi bardzo na estetycznym wyglądzie, cena właściwie nie gra roli polecicie jakieś fir...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników