Start Arrow OgródArrow Kaktus bożonarodzeniowy: pielęgnacja. Co zrobić, by grudnik zakwitł ponownie?

sponsor działu ogród

Kaktus bożonarodzeniowy: pielęgnacja. Co zrobić, by grudnik zakwitł ponownie?

Jeżeli w tym roku twój grudnik nie zakwitł, sprawdź, jakie warunki mu zapewnić, by za rok o tej porze obsypał się dekoracyjnymi kwiatami.

Szlumbergera jest popularną ozdobą bożonarodzeniową, zachwycając tropikalnymi kwiatami zimą.

Szlumbergera jest popularną ozdobą bożonarodzeniową, zachwycając tropikalnymi kwiatami zimą.

Szlumbergera, zwana inaczej grudnikiem bądź zygokaktusem, a także – ze względu na okres kwitnienia – kaktusem bożonarodzeniowym, jest piękną rośliną doniczkową zdobiącą nasze domy późną jesienią i zimą.To roślina wieloletnia, warto więc odpowiednio ją pielęgnować, by cieszyła nasze oczy co roku, gdy inne kwiaty doniczkowe przechodzą w stan spoczynku.

Mniejsze szlumbergery posiadają ok. 25 kwiatów, a bardziej dorodne mogą ich mieć nawet sto.

Mniejsze szlumbergery posiadają ok. 25 kwiatów, a bardziej dorodne mogą ich mieć nawet sto.

W naturalnych warunkach kaktus bożonarodzeniowy jest epifitem, czyli rośnie na konarach drzew w lasach tropikalnych lub na skałach. Zygokaktus w doniczce tworzy kępy ciemnozielonych pędów o owalnych bądź ząbkowanych brzegach, na wierzchołkach których jesienią rozwijają się kwiaty. Zygokaktus doceniany jest właśnie przede wszystkim za te piękne, przypominające dzwonki kwiaty o intensywnej barwie różowej, czerwonej bądź kremowej. Kwitnie obficie, wystarczy jednak chwila nieuwagi, by szlumbergera zrzuciła kwiaty i nie zakwitła ponownie.

Szlumbergera: jak pielęgnować?

Bardzo istotne w pielęgnacji grudnika jest znalezienie odpowiedniego dlań miejsca. Zygokaktus nie lubi ostrego słońca, pod wpływem którego żółknie, nie toleruje jednak także miejsc mocno zacienionych. Grudnik w doniczce należy więc ustawić w miejscu nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ale stosunkowo jasnym (światło rozproszone) bądź w półcieniu. Roślina w okresie kwitnienia zadowoli się temperaturą pokojową, nie ustawiajmy jednak doniczki w pobliżu grzejących zimą kaloryferów.

Dobrze przemyślmy miejsce dla zygokaktusa, bo w okresie kwitnienia doniczki absolutnie nie można przestawiać!

Dobrze przemyślmy miejsce dla zygokaktusa, bo w okresie kwitnienia doniczki absolutnie nie można przestawiać!

Zygokaktus uprawiamy w ziemi dla kaktusów, przepuszczalnym i dobrze chłonącym wodę. Doniczka powinna mieć drenaż, który będzie odprowadzał jej nadmiar. Kaktus bożonarodzeniowy w doniczce podlewamy tak, by nie dopuścić do wyschnięcia podłoża, uważając jednak, by go nie zalać. Stojąca w doniczce woda zagraża korzeniom, które pod wpływem jej nadmiaru będą gniły. Raz na miesiąc roślinę warto wzbogacić nawozem do kaktusów.

Grudnik: okres spoczynku

Właściwa pielęgnacja grudnika w okresie spoczynku decyduje o tym, czy roślina ponownie zakwitnie. Dwa razy w ciągu roku: po przekwitnięciu, czyli w lutym i marcu, a także później od sierpnia do października, zygokaktus należy przenieść w chłodniejsze miejsce (latem możemy ustawić doniczkę na zewnątrz w miejscu osłoniętym od słońca i wiatru) z temperaturą wynoszącą ok. 10-12 st.C. W tym czasie rośliny nie nawozimy, a podlewanie ograniczamy jedynie do zwilżania podłoża, gdy całkiem przeschnie. Kiedy na pędach pojawią się pierwsze pąki, zygokaktus w doniczce przenosimy do docelowego miejsca, nie zmieniając już go w okresie kwitnienia!

Aby grudnik ponownie zakwitł, dwa razy w roku należy zapewnić mu odpowiednie warunki do spoczynku.

Aby grudnik ponownie zakwitł, dwa razy w roku należy zapewnić mu odpowiednie warunki do spoczynku.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 14, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Irenka Odpowiedz 2017-12-19 18:52:22

na pierwszym zdjęciu jest Ripsalidopsis kaktus wielkanocny, nie bożonarodzeniowy - proszę spojrzeć na kwiaty na pierwszym zdjęciu i na następnych ( Epiphyllum - zygokaktus), po pędach trudno rozróżnić. Zygokaktus i Ripsalidopsis pochodzą z Brazylii, ale z różnych rejonów klimatycznych. Zygokaktusi jest epifitem lasu tropikalnego. dlatego nie należy go sadzić w ziemi dla kaktusów tylko w próchniczej ziemi kompostowej z domieszką torfowca. co do dwóch okresów spoczynku, rzeczywiście wzmaga kwitnienie. mam okaz 20- letni. średnicy ok 50 cm, jasnoróżowy. jak zakwita jest zjawiskowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników