Start Arrow OgródArrowNawierzchnie w ogrodachArrow Kamienie do ogrodu – jakie wybrać?

Kamienie do ogrodu – jakie wybrać?

Kamienie doskonale wyglądają w ogrodzie. Podkreślają jego naturalny charakter oraz piękno zasadzonych roślin. Jednak nie wszystkie rodzaje kamieni projekt ogrodu powinien przewidywać, nie wszystkie mogą być bezpieczne dla roślinności. Podpowiadamy, jak wybrać kamienie do ogrodu i co można utworzyć z danego ich rodzaju.

To, jaki kamień wybierzemy, zależy od tego, co przewiduje aranżacja ogrodu. Czy planowany jest skalniak, zakładane jest oczko wodne czy też kaskady wodne.

Kamień może być również materiałem wykończeniowym. Często stosowany jest jako okładzina zewnętrzna na tarasy czy też schody zewnętrzne. Wykorzystuje się go również na podjazdy, nawierzchnie czy ścieżki ogrodowe.

(Kamień może być wykorzystany na wiele sposobów: jako okładzina, dekoracja czy budulec.)

Kamienie do ogrodu, oprócz wyglądu, różnią się twardością i porowatością, co ma wpływ na ich wytrzymałość, ścieralność oraz stopień nasiąkliwości. Miękkie kamienie wymagają zdecydowanie większej pielęgnacji i impregnacji, a i tak nie mamy pewności, że nie będą one niszczeć. Twarde kamienie do ogrodu są odporne na czynniki atmosferyczne, wodę, nie nasiąkają i wolno się starzeją. Zobaczmy, jakie właściwości mają poszczególne rodzaje kamieni.

(Skalniak, oczko wodne czy piękne kaskady wodne to idealny pomysł na naturalny projekt ogrodu.)

Granit

Granit to bardzo twardy i wytrzymały kamień. Jest odporny na działanie czynników atmosferycznych: promieni UV, wysokiej temperatury, mrozu, nie wchłania tłuszczów, jest odporny na kwasy i zasady. Charakteryzuje się niską ścieralnością i nasiąkliwością.

Może mieć jasno- lub ciemnoszarą barwę, bywa czerwony, żółtawy czy nawet różowy. Jego powierzchnia nie wymaga szczególnej pielęgnacji, łatwo się go szlifuje i poleruje.

Jego gruba ustrukturowana powierzchnia jest odpowiednia do budowy ogrodzeń, murków, cokołów, nawierzchni ogrodowej: dróżek i podjazdów. Twarde granity stosuje się również w najbardziej uczęszczanych miejscach w ogrodzie, wokół basenu, tarasu, przy ogrodowych grillach. Wykonuje się z nich również schody zewnętrzne.

(Twardy i wytrzymały granit to dobry materiał na schody zewnętrzne. fot. Impala)

Piaskowiec

Piaskowiec zaś zalicza się raczej do miękkich kamieni, jednak właściwości poszczególnych rodzajów piaskowców mogą się różnić – ich nasiąkliwość może się wahać od 1,2 do 9%.

Występuje w wielu barwach: białej, kremowej, czerwonej, czerwonobrązowej, jasnoróżowej, jasnoszarej, szaroniebieskiej czy szarozielonej. Łatwo się go obrabia, szlifuje, nie można go polerować. Wymagają dość starannej impregnacji.

Piaskowce wykorzystuje się w różnych elementach ogrodu, w zależności od właściwości materiału. Piaskowce twarde nadają się na nawierzchnie ogrodów czy tarasów, schody zewnętrzne, czy jako kamienie na skalniak lub na budowę innych elementów w ogrodzie. Piaskowce miękkie znajdują zastosowanie głównie jako ozdoby do ogrodu.

(Piaskowiec to dobry materiał na ozdoby do ogrodu, np. donice. fot. Impala)

Wapień

Poszczególne rodzaje wapieni mogą mieć różne właściwości. Stosuje się dwie odmiany miękką (lekką) i twardą (zbitą).

Wapień charakteryzuje się dużą ścieralnością i małą odpornością na warunki atmosferyczne. Jego powierzchnia wymaga więc specjalnej impregnacji.

Wapienie mają zazwyczaj białą lub jasnoszarą barwę, z charakterystycznymi „żyłkami”.

Lekkie wapienie stosowane są najczęściej do budowy ogrodzeń czy jako ozdoby do ogrodu. Wapienie zbite są zdecydowanie mniej odporne na czynniki atmosferyczne, wykorzystywane są więc głównie we wnętrzach.

Bazalt

Bazalt ma wyjątkowo korzystne właściwości fizyczne, jest wytrzymały na ściskanie i ścieralność. Jest również odporny na działanie kwasów.

Występuje najczęściej w kolorze czarnym lub ciemnoszarym. Jest trudny w obróbce, ale można go polerować.

Bazalt, z uwagi na swoje właściwości, to doskonały kamień na schody zewnętrzne, nawierzchnie w ogrodzie czy podjazdy.

Kamienie na skalniak i oczko wodne

Skalniaki, oczka czy kaskady wodne dają niewątpliwie dekoracyjne aranżacje ogrodów.

Mamy wielkie możliwości pod względem zarówno rodzaju kamienia, jak i jego wielkości. Powinniśmy tylko zwrócić uwagę na to, że kamienie mają różne odczyny: zasadowe, naturalne czy kwasowe, co może przesądzać o odpowiednim doborze roślin.

(Aranżacje ogrodów najlepiej wyglądają udekorowane dużymi elementami kamiennymi.)

Najefektowniej wygląda w ogrodzie ciekawa barwa wapieni lub tufów wapiennych, przypominających gąbkę. Gorzej piaskowiec, który z czasem może po prostu wyblaknąć. Miejsca między roślinami możemy wypełnić pokruszonymi skałami, np. żwirem. Powinien być on jednak traktowany jako dopełnienie, gdyż aranżacje ogrodów najlepiej wyglądają udekorowane dużymi elementami kamiennymi.

Inne kamienie, możliwe do stosowania w oczkach wodnych czy na skalniaki, to kamienie polne (otoczaki), gnejs, serpentynit, kwarcyt czy porfir.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 25, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Kret w ogródku

    Mam problem w postaci kreta, który niestety ale upodobał sobie właśnie mój ogródek.  Niestety ale pogoda dodatkowo im sprzyja. Próbowałem już pułpaki z butelką oraz karbidu. Niestey wszytsko zawiodło. Czy macie jakieś sposoby na pozbycie się krata z ogr&oac...

  • Plantacja chmielu

    czy plantacja chmielu obok domu moze miec niegatywny wpływ, mam na mysli nawozy, kwitnienie, a wiec wszelkie owady. nie za bardzo znam sie na chmielu a obok mojej działki własnie taka plantacja jest....

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty