Start Arrow InstalacjeArrow Kocioł na olej opałowy: wymagania kotłowni

Kocioł na olej opałowy: wymagania kotłowni

Jakie wymagania musi spełniać kotłownia na kocioł olejowy? Czy kotły olejowe muszą znajdować się w osobnym, przeznaczonym tylko na nie pomieszczeniu? Gdzie magazynować zbiorniki na olej?

kocioł na olej opałowy

Kotłownia z nowoczesnym kotłem na olej opałowy. fot. VIESSMANN

Kotłownia z kotłem na olej opałowy

Kocioł na olej opałowy możemy ustawić w osobnym pomieszczeniu, przeznaczonym na kotłownię bądź w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi. Wszystko zależy od łącznej mocy cieplnej urządzenia oraz względów estetycznych, którymi kierujemy się urządzając dom jednorodzinny.

Wysokość pomieszczenia, w którym zamontujemy kocioł na olej opałowy nie może być mniejsza niż 2,2 m, zaś kubatura tego pomieszczenia – niż 8m3.  Jeżeli kocioł olejowy ma moc do 30 kW, może być instalowany w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, np. w kuchni.

kocioł na olej opalowy

Nowoczesne i estetyczne kotły na olej opałowy możemy ustawić w widocznym miejscu. fot. WOLF

Kotły olejowe o mocy większej niż 30 kW do 2000 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych, przeznaczonych wyłącznie do tego celu w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej w budynku lub w budynku wolno stojącym przeznaczonym wyłącznie na kotłownię.

Jeżeli kocioł na olej montujemy w pomieszczeniu nad inną kondygnacją, podłoga, a także ściany do wysokości 10 cm oraz progi drzwiowe o wysokości 4 cm powinny być wodoszczelne. Warunek wodoszczelności dotyczy również wszystkich przejść przewodów w podłodze oraz w ścianach do wysokości 10 cm.

W pomieszczeniu, w którym zainstalowane są kotły na olej opałowy, powinien być zapewniony nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy kotłów z mocą cieplną nominalną, a także nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni.

kotłownia na kocioł olejowy

Odprowadzenie spalin z kotłów na olej opałowy powinno spełniać wymagania takie, jakie obowiązują dla kotłów gazowych. fot. Buderus

Magazynowanie oleju opałowego

Jeżeli zbiornik na olej opałowy ma objętość nie większą niż 1m3 możemy ustawić go w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł grzewczy. Zbiornik musi jednak być oddalony od urządzenia o 1 metr i oddzielony ścianką murowaną o grubości co najmniej 12 cm i przekraczającą wymiary zbiornika co najmniej o 30 cm w pionie i o 60 cm w poziomie. Ponadto zbiornik musi być umieszczony w wannie wychwytującej olej (za wyjątkiem zbiorników dwupłaszczowych, które mają już konstrukcję uniemożliwiającą wydostawanie się oleju na zewnątrz w przypadku awarii).

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 2, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny plafon LED ImoLight Tesla z pilotem

 • Żyrandol Amelia White 3

 • Lampa wisząca Cortes

 • Lampa do światłoterapii Fotovita FV-10S

 • Lampa wisząca Leopard

 • Lampa biurkowa FRANK 3

 • Żyrandol Sandra

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
 • Zawor mieszajacy w instalacji grawitacyjnej

  Witam, Czy montaz zaworu mieszajacego w starej instalacji grawitacyjnej(obecnie zalozona pomka)/naczynie wzbiorcze otwarte wiaze sie z dojsciem do naczynia? Czy rzeczywiście potrzebny jest osobny obieg? Chcialbym aby na grzejnikach byla dość niska temperatura - do 40stopni na bojlerze i piecu z ...

 • Cena do jakosci

  Co z cenami ekogroszków niby takie ekologiczne a ceny stoja w miejscu. Nasze kochane pansewko powinno doplacac ludowi żeby zechciał laskawie tak nie kopcic. Bo nie tylko sprzet się liczy ale również jakosc wegla. Rynek weglowy jest tak rozbisurmaniony ze zetelnego sprzedawcy ze swi...

Obejrzyj zdjęcia domowników