Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Kolor w architekturze wnętrz

Kolor w architekturze wnętrz

Kolory odbieramy subiektywnie, dlatego też powinniśmy je dobierać zgodnie z naszymi upodobaniami, potrzebami i panującą modą.

Zobacz także: 

Nie należy jednak zapominać o psychologicznych i optycznych właściwościach barw. Mając na uwadze właściwości jakie posiadają kolory, zastosowanie określonego koloru w pomieszczeniu powinniśmy uzależniać od przeznaczenia tego pomieszczenia, jego funkcji, wielkości, a także panującego w nim natężenia światła.

Czasem kolor ma pobudzać, czasem uspokajać, a czasem mobilizować i sprzyjać koncentracji. Może również pobudzać apetyt. Przy pomocy koloru możemy modyfikować optycznie wnętrze, rozszerzać je, zwężać, podwyższać lub obniżać, a nawet wydzielać strefy poszczególnych czynności. Kolor ma materialny wpływ na naszą przestrzeń.

(Kolor ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, fot. Artdesign)

Należy pamiętać, że barwy we wnętrzu to nie tylko ściany, ale również podłoga, meble i inne dodatki tj. zasłony, tapicerka mebli, wykładziny czy dywany. Wszystkie te elementy powinny tworzyć we wnętrzu spójną kolorystycznie całość.

Barwy zgodne z temperamentem

Psychologiczne oddziaływanie koloru ma związek z tym wszystkim, co nas otacza. Ma ono również silny związek ze skojarzeniami, które utrwalamy od pierwszych chwil życia. Kolor jest życiem, ekspresją, stymuluje nasz organizm. Ale zdarza się, iż oddziałuje na nas destruktywnie. Dlatego też wybierając barwy powinniśmy się zastanowić nad skojarzeniami i reakcjami, jakie wywołują w nas określone kolory. Generalnie barwy ciepłe, takie jak żółty, pomarańczowy, czerwony pobudzają, a barwy zimne – fioletowy, niebieski, zielony – uspokajają.

Na odbiór wnętrza i jego estetykę mają również wpływ użyte zestawienia kolorystyczne i kompozycje. Pionowe i poziome pasy, bordiury, figury geometryczne, czy też faktury potrafią diametralnie zmienić odbiór kolorystyki wnętrza. Umiejętna kompozycja kolorystyczna w znacznym stopniu decyduje o estetyce i harmonii wnętrza. Wpływa tym samym na poprawę naszego samopoczucia i zwiększa przyjemność z przebywania w danym pomieszczeniu.

Natura koloru

Każdy kolor ma swoją naturę, co wykorzystywane jest od medycyny po architekturę. Dobierając barwy należy się kierować zasadami dotyczącymi łączenia koloru ze światłem. Światło ma bowiem decydujący wpływ na odbiór kolorów. Barwy jasne, pastelowe odbijają światło nadając wnętrzu wrażenie wielkości i przestronności. Dlatego też dobrze jest stosować je we wnętrzach mniejszych.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na zastosowanie barw ciemnych, to pomoże nam to uzyskać w takim wnętrzu wrażenie intymności. Ciemne, nasycone kolory pochłaniają więcej światła i przy gorszych warunkach oświetleniowych wydają się ciemniejsze. Dlatego też dobrze prezentują się w jasnych, nasłonecznionych wnętrzach, gdzie naturalne światło wydobywa ich naturę.

(Chłodne barwy działają uspokajająco, fot. Artdesign)

Powinniśmy przy tym wszystkim pamiętać, że kolory muszą się prezentować równie efektownie przy świetle naturalnym, jak i sztucznym. Dodatkowym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy dobieraniu nasycenia stosowanych kolorów i kompozycji kolorystycznych jest usytuowanie wnętrza względem słońca.

W pokojach zwróconych na wschód i południe, kolory powinny być bardziej intensywne, aby nie wyglądały na bardziej rozbielone od tych stosowanych w pokojach północno–zachodnich. Pokoje wychodzące na północ, gdzie światło jest mniej intensywne powinny być pomalowane w kolorach jasnych, pochodnych żółtego, rozświetlających wnętrze.

Od strony południowej, gdzie światło jest obecne przez cały dzień swobodnie możemy zastosować ciemniejsze, nasycone barwy. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, iż inaczej zachowują się kolory we wnętrzach znajdujących się na wysokich kondygnacjach. Tam przestrzeń przed oknami jest widoczna aż po horyzont i niebieska poświata nieba bardzo mocno wpływa na odbiór kolorów w ciągu dnia.

Na odbiór koloru ma również wpływ rodzaj powierzchni, na której został on zastosowany. Na powierzchniach gładkich kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, a na chropowatych, fakturowych – ciemniejszego i mniej intensywnego. Z kolei kolor położony na powierzchni matowej wyda się cieplejszy, a na polerowanej – zimny, odbijający inne kolory.

Plastyczny obraz przestrzeni – decyzja o kolorze

Uniwersalnym tłem dla innych kolorów jest neutralna biel. Rozszczepiona w pryzmacie daje nam pełną gamę kolorystyczną, a zastosowana na ścianach pozwala w bezpieczny sposób zestawiać różne przedmioty zarówno w wymiarze kolorystycznym, jak i stylistycznym.

Pomieszczenia pomalowane na biało wydają się optycznie większe. Biel budzi skojarzenia z porządkiem i równowagą. Jednakże zastosowanie bieli w całym wnętrzu, na zbyt dużych powierzchniach stwarza wrażenie zimna, chłodu i braku przytulności. Biały kolor ścian kontrastuje wtedy z meblami i podłogą, wyostrza nasze postrzeganie kształtu i jakości elementów we wnętrzu. Biel na dużych powierzchniach jest sterylna i chłodna. Wciąż jednak w takiej właśnie postaci stosujemy ją w naszych pomieszczeniach.

(Kolor biały na dużych płaszczyznach daje wrażenie sterylności, fot. Artdesign)

Dobrze jest natomiast wykorzystywać biel jako dodatek, kontrast wydobywający rzeczywisty kolor. Biel jest bowiem idealnym partnerem dla pozostałych kolorów. Dobre wizualnie efekty dają białe pasy – pionowe i poziome, rozdzielające różne kolory lub zbyt zlewające się odcienie. Biel sprawia, iż różne odcienie kolorów idealnie ze sobą współgrają.

Ciekawą kompozycję i wrażenie spójności tworzy we wnętrzu powiązanie białych płaszczyzn z układem sufitów podwieszanych lub układem podłóg. Biel może być również dobrym tłem dla szczególnego przedmiotu we wnętrzu – obrazu wiszącego na ścianie, rzeźby, ciekawego kinkietu lub po prostu tłem dla zieleni (biel jest najlepszym tłem dla zieleni).

Łatwo podejmujemy decyzję o zakupie kolorowych, często niepasujących do siebie dodatków, natomiast decyzja o wyborze koloru ścian przychodzi nam z wielką trudnością. Obawiamy się, że ten wybór zupełnie nie spełni naszych oczekiwań. Warto jednak spróbować, mając na uwadze to, iż kolor dekoruje i jego brak we wnętrzu zubaża je, wysuwając na plan pierwszy kolor podłogi i mebli.

Autor: arch. Jacek Niezgoda

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Galeria Wnętrz

Myloview i Businesswoman&life na charytatywnej gali

14 grudnia 2014 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędzie się kolejna…

Innowacyjny wideotelefon IP na bazie systemu Android™

Impet Telcom wprowadza na polski rynek nowy, innowacyjny wideotelefon IP na bazie…

Projektowanie wnętrz online: program do aranżacji wnętrz

Platforma ImoPlan to nowa jakość wśród programów do aranżacji wnętrz. Prosta obsługa,…

Renesans kuchni mikrofalowej

Żyjąc intensywnie nie musimy rezygnować z maksymalnego komfortu i najwyższej jakości żywienia.…

Nowoczesny zlewozmywak ze sterowaniem na blacie

Zlewozmywak TEKA i-Sink 95 DX to połączenie nowoczesnych technologii oraz ciekawego wzornictwa.…

Nowy wyciąg montowany do ściany

Metalowy okap FÖRTROLLA od IKEA łączy tradycyjne skandynawskie detale, takie jak ażurowy,…

Chłodziarka do małej kuchni

Osoby, które urządzają kuchnie o małej powierzchni przede wszystkim borykają się z…

Kompaktowy piekarnik konwekcyjno-parowy

Kompaktowy piekarnik konwekcyjno-parowy HKL 970 C, łączący w sobie funkcje piekarnika i…

Geometryczny okap wyspowy

Forma okapu wyspowego Franke Merkury została zamknięta w prostym i harmonijnym kształcie…

Kabina prysznicowa do małej łazienki

Łazienka to zwykle jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu, w którym trzeba…

Zlew ceramiczny w loftowym klimacie

Aranżacja łazienki to wyzwanie polegające na idealnym połączeniu funkcjonalności i stylu. Miłośnicy…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane