Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Kolory Ścian – dobieranie kolorów

Kolory Ścian – dobieranie kolorów

Dobieranie kolorów ścian we wnętrzach nie ogranicza się jedynie do decyzji, jaki kolor lubimy najbardziej. To, jak farby będą wyglądały na ścianach zależy od wielu czynników. Sprawdź, co ma wpływ na to, jak postrzegamy kolor we wnętrzach. Jak pomalować pokój od północnej, a jak od południowej strony?

Oświetlenie sztuczne i naturalne

Wybierając kolory ścian, musimy wiedzieć, jakie i jak rozmieszczone będą w pomieszczeniu źródła światła oraz ile światła dziennego wpada przez okno. To bardzo istotne z uwagi na odbiór barwy we wnętrzach.

(Wiele czynników wpływa na to, jak odbierane są kolory wnętrz.)

Światło dzienne

Światło naturalne zmienia się w ciągu dnia. Rano promienie mają niebieskawy odcień, w południe coraz bardziej intensywne, zaś pod wieczór promienie są czerwone. Zasadę tę warto brać pod uwagę dobierając kolory wnętrz.

  • Jeżeli chcemy odmalować pokój od strony południa, gdzie przez większość dnia wpada ostre dzienne światło, kolory ścian powinny być stonowane o chłodnym odcieniu. Blask słońca wzmocni bowiem mocne kolory, przez co staną się jeszcze bardziej intensywne, a przy słonecznym popołudniu, wręcz oślepiające. Unikajmy więc ciepłych barw żółtych, pomarańczowych czy czerwonych, szczególnie na ścianach przy oknach. Unikajmy również kontrastu – barwy wnętrz powinny być zimne i jasne, np. niebieskie lub szare.
  • Pokój od strony północnej jest ciemny i słabo nasłoneczniony. Kolory ścian powinny więc mieć tu ciepły i jasny kolor, który rozświetli wnętrze. Zimne barwy nabiorą niebieskawego, burego odcienia i sprawią, że pokój wyda się ponury. Zwróćmy jednak uwagę, by ciepłe kolory, np. żółcie nie były zbyt intensywne, jeżeli urządzamy małe wnętrza. Ciepłe barwy optycznie pomniejszają pomieszczenia, dają złudzenie, że ściana „przybliża się” do wzroku patrzącego.
  • Malowanie ścian w pokoju od wschodniej strony powinno uwzględniać fakt, że światło dziennie najmocniej wpada tam z samego rana, przez resztę dnia pozostawiając pokój zaciemniony. Dlatego tu należy również zastosować ciepłe, jasne barwy, rozświetlające wnętrza. Pokój od strony zachodniej natomiast dobrze będzie wyglądać w chłodnych kolorach, ciepłe barwy mogą wydać się zbyt intensywne.
  • Łączenie kolorów czyli stosowanie np. dwóch różnych kolorów na ścianach również powinno uwzględniać światło dzienne. Pamiętajmy, że ściana z oknem zawsze wyda się ciemniejsza od reszty pokoju, dlatego dobierając kolory ściany bez okna pomalujmy na kolor o ton czy dwa ciemniejszy.

NA NASTĘPNEJ STRONIE PRZECZYTASZ,
JAKI WPŁYW NA ODBIÓR KOLORÓW MA ŚWIATŁO SZTUCZNE

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników