Start Arrow WnętrzaArrowSypialniaArrow Kolory Ścian – jakie najlepsze do sypialni?

Kolory Ścian – jakie najlepsze do sypialni?

W sypialni rozpoczynamy i kończymy swój dzień. Tak naprawdę spędzamy w niej aż 1/3 naszego życia! Nic dziwnego, że jej wystrój wpływa znacząco na nasze samopoczucie i nastrój. Oto kilka wskazówek, jak właściwie dobrać kolorystykę sypialni.

Zobacz także: 

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę jest rozmiar pomieszczenia. Mała sypialnia może zostać rozświetlona i powiększona optycznie dzięki użyciu jasnych kolorów. Efekt powiększenia dodatkowo wzmocnimy, jeśli wybierzemy farby błyszczące. Farby ciemne i matowe natomiast dają efekt odwrotny.

 

(Jasne ściany pozwolą powiększyć optycznie pomieszczenie, fot. Paged Meble)

Pamiętajmy, że najważniejszą funkcją pomieszczenia jest zapewnienie miejsca odpoczynku. Kolory ścian powinny nam zatem przede wszystkim pomóc się odprężyć. Najlepiej funkcję tę spełniają kolory chłodne i subtelne – na przykład jasna zieleń, błękit lub fiolet. Barwy te szczególnie dobrze sprawdzą się, jeśli pokój jest silnie nasłoneczniony.

 

(Chłodne kolory pomogą nam się odprężyć, fot. IKEA)

Jeśli do sypialni nie wpada zbyt wiele światła słonecznego, możemy ją „ocieplić” używając do tego celu odpowiednich barw. Świetnie sprawdzi się kolor żółty w odcieniu mango, miodowym lub cytrynowym. Uwaga! Zbyt silny odcień może spowodować problemy z zasypianiem. Unikajmy zatem intensywnej, „odblaskowej” żółci.

 

(Ciepłę barwy to dobre rozwiązanie, gdy pomieszczenie nie jest nasłonecznione, fot. Atlantic Polska)

Dużo kontrowersji budzi użycie koloru czerwonego do wykończenia ścian w sypialni. Kolor ten, choć efektowny, jest bardzo mocny i w dużych ilościach może powodować problemy z koncentracją i utrudniać zasypianie. Mimo to, bardzo wiele osób wybiera tą barwę do sypialni, ze względu na zmysłowy nastrój, jaki pozwala wytworzyć. Ponadto czerwień świetnie pobudza do działania w godzinach porannych. Być może warto więc poeksperymentować z tą barwą?

 

(Ścianę za wezgłowiem łóżka warto zaakcentować w oryginalny sposób, fot. Tikkurila)

Modne w ostatnim czasie stało się malowanie jednej ze ścian w pomieszczeniu na inny kolor niż pozostałych. Trend ten nie ominął oczywiście także sypialni. Tutaj na ogół akcentuje się ścianę za wezgłowiem łóżka. Możemy ją podkreślić nie tylko kolorystycznie. Dodatkowo warto dobrać inny przykuwający uwagę drobiazg – na przykład obrazek lub plakat.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 10, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 (3)
  • 4.7/5
Loading...Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Wnętrza: dyskusje na forum budowlanym
  • Co na okno w małym salonie?

    Co możecie polecić na okno do małego salonu żeby go nie "przytłoczyć". Znalazłam fajny artykuł http://www.dom.pl/aranzacja-malego-salonu-co-na-okno.html Ale może ktoś mógłby doradzić coś z własnego doswiadczenia??...

  • Ciekawy pomysł na aranżację ściany. Fajne?

    Byłam niedawno na wczasach w jednym z naszych kurortów, w jednej restauracji widziałam coś takiego. Co myślicie? Mnie tak zagospodarowane ściany bardzo się podobają. Nie wiecie jak zrobić coś takiego żeby schować kable od tv? Nie wiem gdzie one są tam ukryte tak zręcznie jest to ...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza

Polecane Produkty