Start Arrow WykańczanieArrowŚciany wewnętrzneArrow Kolory ścian zmienią proporcje wnętrza

Kolory ścian zmienią proporcje wnętrza

Dobieranie kolorów do wnętrza powinno odbywać się nie tylko według naszego gustu. Bardzo ważnymi czynnikami są także: wielkość i kształt pomieszczenia, a także jego przeznaczenie. Przedstawiamy kilka trików malarskich, które pomogą skorygować jego niepożądane cechy.

Jeśli nasz pokój pod jakimś względem wymaga „korekty” – na przykład jest za wąski lub zbyt niski – odpowiednie barwy pomogą rozwiązać ten problem. Pamiętajmy jednak, że dobieranie kolorów nie powinno się odbywać we wszystkich pomieszczeniach według tych samych zasad. Na przykład urządzając pokój dziecka kierujemy się innymi zasadami niż wykańczając wystrój kuchni.

(Jak kolorem kształtować powierzchnię?)

Ciemne, zdecydowane barwy pomniejszają pomieszczenie, natomiast jasne sprawiają, że wydaje się ono większe niż w rzeczywistości. Powiększające zdolności jasnych kolorów są zdecydowanie bardziej widoczne w przypadku chłodnych barw, takich jak jasny błękit lub szarość.

Jeżeli urządzamy mały salon, tym bardziej należy uważać z ciemną kolorystyką. Bardzo małe pomieszczenie może przez to wydawać się przygnębiające i przytłaczające. Taki dobór barw służy natomiast przestronnym wnętrzom, czyniąc je ciepłymi i przytulnymi.

Aranżacje wnętrz: triki kolorystyczne, które zmienią pomieszczenie

Często nie doceniamy wpływu kolorystyki na kształt pomieszczenia. Tymczasem, możliwości są bardzo duże.  Oto kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować:

 • Niskie pomieszczenie możemy „podwyższyć” optycznie, jeśli sufit będzie jaśniejszy od ścian. Najlepiej w tym celu wybrać farby o chłodnej tonacji.
 • Odpowiedni sposób malowania ścian pomoże też „obniżyć” pomieszczenie, które wydaje się za wysokie. W tym celu pomalujmy sufit farbą ciemniejszą od ścian, natomiast na górnej części ściany namalujmy pasek o szerokości ok. 10 cm, w tym samym kolorze co sufit.
Zobacz także: 

 • Na poddaszu warto pomalować skosy na ten sam kolor co sufit – w przeciwnym razie efekt może być zbyt przytłaczający wizualnie. Ponadto, jeśli wyróżnimy je kolorem, pomieszczenie będzie wydawało się znacznie węższe.
 • Jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie, ale nie wszystkie w tym samym stopniu. Zdecydowanie lepiej nadają się do tego barwy w chłodnym odcieniu.
 • Barwy ciemne i nasycone sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze.
 • Jeśli chcemy sprawić, że duże pomieszczenie wyda się przytulniejsze, dobierzmy ciepłą kolorystykę ścian.
 • Jeśli chcemy, by pokój wydawał się szerszy, dobrym pomysłem jest pomalowanie sufitu i podłogi na kolor ciemniejszy niż ściany.
 • Pomieszczeniu o długim, wąskim kształcie możemy nadać bardziej zrównoważone proporcje poprzez odpowiednie operowanie kolorami. Wystarczy, że krótsze ściany pomalujemy ciemniejszą barwą, zaś dłuższe – jaśniejszą o chłodnej tonacji.
 • Modne elementy graficzne we wnętrzu również mogą wpłynąć na jego kształt. Elementy pionowe (np. pasy) sprawiają, ze wydaje się ono wyższe i smuklejsze. Z kolei elementy przebiegające poziomo poszerzają je, nadając przestrzeni.
 • Zastanówmy się też, jak często i w jakich porach dnia korzystamy z pomieszczenia. Im rzadziej go używamy, tym na odważniejsze kolory możemy sobie pozwolić. Zbyt częste przebywanie w pomieszczeniu o mocnych kolorach ścian może sprawić, ze będziemy czuli się zmęczeni.
 • Jeśli w danym pokoju przebywamy głównie wieczorem i nocą, warto użyć głębokich barw, tak aby sztuczne światło ich nie zniekształciło. Jasne ściany dobrze sprawdzą się w pokoju o małych oknach – wyrównają efekt spowodowany brakiem światła dziennego.
Zobacz także: 

 • Jeśli chcemy szczególnie zwrócić uwagę na jakiś element wnętrza, warto zaakcentować go przy pomocy koloru wyraźnie ciemniejszego lub jaśniejszego od ścian. Ciekawy efekt można osiągnąć, eksperymentując na przykład z kolorem mebli.

Kolory ścian: ściany pokrewne i kontrastowe

Pamiętajmy, że kolorystyka wszystkich elementów wnętrza musi stanowić spójną całość. Kolory ścian muszą współgrać z barwami mebli i dodatków. Nie oznacza to, że wnętrze musi być monochromatyczne (chociaż tez daje to ciekawy efekt). Współgranie ze sobą kolorów to także sztuka tworzenia efektownych kontrastów. Ogólnie rzecz biorąc – barwy powinny albo być ze sobą pokrewne, albo być dla siebie kontrastem. Unikajmy połączeń, które trudno przypisać do jednej z tych dwóch kategorii.

Zobacz także: 

Oprócz optycznego powiększania i zmniejszania pomieszczeń, kolory potrafią też powodować inne złudzenia optyczne. Przykładem może być zjawisko kolorów atakujących i ustępujących. Jest ono powiązane z różnicami w „temperaturze” kolorów. Ciepłe barwy, takie jak czerwień, pomarańcz i żółć zawsze wydają się być bliżej, co jest przyczyną ich „pomniejszającego” działania. Jeśli więc dobierzemy dodatki w takim kolorze, to będą sprawiały wrażenie oddalonych od ściany, zaś zbliżonych do patrzącego. Z kolei zimne kolory wydają się być oddalone od naszych oczu, więc ich zastosowanie sprawi, że wnętrze nabierze głębi.

Przynależność danego koloru do grupy barw „ciepłych” i „zimnych” wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Istnieją odcienie błękitu, które możemy uznać za ciepłe, podobnie jak pewne rodzaje różu mogą sprawiać wrażenie zimnych barwach. Dużo zależy też od tego, z jakimi innymi kolorami je zestawimy.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Podłogi i posadzki

Natura w służbie aranżacji – panele podłogowe Marena Live marki Wineo

Limitowana kolekcja Marena Live marki Wineo stanie się tak uniwersalnym, jak  i…

Nowość – pierwsze kosmetyki do wnętrz PERFECT HOUSE BARWA

Każda kobieta pragnie, by jej dom błyszczał przykładem. Czy sprzątanie może być…

Płytka z zadziornym charakterem

Stonowane, neutralne kolory we wnętrzach, nie wzbudzają żadnych emocji. Najwyższy czas by…

Ciepło na każdym kroku, czyli materiał nawierzchniowy na ogrzewanie podłogowe

Przyjemne uczucie komfortu towarzyszące chodzeniu po ciepłej podłodze jest szczególnie doceniane, kiedy…

Baumit Alpha 2500 – niezrównany podkład podłogowy

Przygotowanie podłoża pod okładzinę podłogową powinno przebiegać szybko i sprawnie. Dodatkowo warstwa…

Gluetec 3350 marki Megatec – przemysłowy pistolet do klejenia na gorąco

Megatec to marka własna spółki LŁ, której asortyment obejmuje kleje termotopliwe oraz…

Nowoczesny pistolet zwiększający wydajność pian aż do 30%

Firma Selena mając na celu zwiększenie wydajności pian TYTAN, opracowała nowy pistolet…

Dalmierz: nowy gadżet dla majsterkowiczów

Nowy TLM65 to najprostsze i najłatwiejsze w użyciu urządzenie z całej gamy dalmierzy Stanley®. Można…

Serum do surowego drewna

Jeżeli surowe drewno, które ma być użyte jako materiał konstrukcyjny, nie zostało…

Drewno naturalnie piękne i skutecznie chronione

Olejowanie jest efektywną metodą ochrony zewnętrznych powierzchni drewnianych, która jednocześnie podkreśla naturalne…

Farba do natrysku: nowoczesne, wydajne i szybkie malowanie

Malowanie natryskowe staje się coraz bardziej popularne. Ta nowoczesna metoda ma wiele…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane